Ogród skandynawski – pomysły na aranżacje

Ogród skandynawski

Im zimniej i wietrzniej na zewnątrz, tym częściej myślimy o przeniesieniu się w ciepłe kraje. Nie wszyscy jednak krainę marzeń utożsamiają z tropikami czy nawet klimatem śródziemnomorskim. Chłód Skandynawii, jej roślinność i surowość to coś, co zaczyna pociągać za sobą tłumy. Zaś ogród skandynawski to trend, który zachwyca nas swoją prostotą. Jak zatem go stworzyć? 

Ogród skandynawski – czyli jaki?

Funkcjonalność i prostota – to najlepiej charakteryzuje ogród skandynawski. To świetnie rozwiązanie zarówno dla posiadaczy dużej zielonej przestrzeni, jak i dla tych, którzy mają do dyspozycji tylko skrawek ziemi. Minimalizm skandynawski bowiem nie wymaga od nas wiele. Można to odczuć przy aranżowaniu naszego ogrodu, wyborze mebli i roślin. 

Kolorystyka 

W ogrodzie w stylu skandynawskim nie ma miejsca na pstrokate kolory jak w ogrodzie orientalnym czy ogrodzie w stylu wiejskim. Paleta barw, które mamy do dyspozycji, to głównie:

  • szarość we wszystkich odcieniach;
  • czerń i biel;
  • odcienie zieleni;
  • delikatne beże i brązy.

Jak łatwo zauważyć, kolory te bez trudu znajdziemy w przyrodzie. To właśnie klucz do aranżacji ogrodu w stylu skandynawskim. Ma być prosto i naturalnie

Ogród skandynawski - drewniane meble

Ogród skandynawski – najlepsze materiały 

Skoro ogród w stylu skandynawskim to naturalne kolory, to nie obejdzie się bez dwóch podstawowych surowców. 

Drewno sprawdzi się w niemal każdej formie. Jako meble, podłoga, donice na rośliny. Możemy wybrać je w zupełnie naturalnej formie (polecamy jednak zabezpieczyć drewno – zobacz, jak i czym pomalować stare meble drewniane). Ciekawie zaprezentują się też przetarte, postarzane deski. 

Kamienie dają nam mnóstwo możliwości. Ścieżka z kamiennych płyt? Posadzka? Solidne kamienne donice? Głaz porośnięty mchem lub swobodnie rozrzucone kamienie? A może rabaty żwirowe? Dzięki wykorzystaniu kamienia w różnych formach przeniesiemy się na północne fiordy i stworzymy prawdziwy ogród skandynawski. 

Meble do ogrodu skandynawskiego

Jeśli lubisz proste linie i  geometryczne formy, to wybór mebli do skandynawskiego ogrodu sprawi Ci ogromną przyjemność! Najlepiej sprawdzą się minimalistyczne bryły – ławka, stół czy fotel w najprostszej z możliwych postaci. Oczywiście w odpowiednim kolorze i wykonane z naturalnego materiału. 

Aby jeszcze chętniej spędzać czas w ogrodzie również jesienią i zimą, gdy brakuje nam słońca. możemy skusić się na palenisko. Dzięki temu doświetlimy ogród skandynawski ciemną porą, a także skutecznie się ogrzejemy. Czy jest coś piękniejszego niż wieczór z kubkiem herbaty spędzony przy ognisku? 

Jeśli zaś brakuje nam miejsca – wystarczą dające delikatne światło lampki (na przykład na energię słoneczną) lub podświetlane donice

Pomysł na palenisko

Ogród skandynawski – jakie rośliny wybrać?

Nie wystarczą nam jedynie meble i dodatki – przecież nie byłoby ogrodu skandynawskiego bez roślin! Przenosząc się myślami na Północ, widzimy głównie zimozielone iglaki, mchy i porosty, a także niskie krzewy. To słuszna droga! Ogród w stylu skandynawskim powinien opierać się głównie na takich roślinach. Najlepiej sprawdzą się te gatunki, które cechują się wysoką odpornością na zmienne warunki pogodowe. Deszcze, wiatry, śnieg i mróz nie powinny być im straszne! 

Stawiajmy więc na iglaki, ozdobne trawy i skalniaki. Najlepiej, jeśli rozlokujemy je w nieco chaotyczny sposób. Poczujemy się dzięki temu swobodniej, a o to najbardziej chodzi w ogrodzie w stylu skandynawskim. Dobrym pomysłem może być też nadanie krzewom geometrycznych kształtów. Uformowanie ich w idealną kulę lub kwadrat doda smaku i elegancji. 

Jeśli chcemy wprowadzić do ogrodu nieco koloru, zasadźmy niskie rośliny ozdobne: żurawinę i brusznicę. Cudowny efekt dają też wrzosy (jeśli ciekawi Cię, jak pielęgnować wrzosy – sprawdź nasz artykuł) i wrzośce

Rośliny do ogrody skandynawskiego

Za pomocą tych roślin możemy stworzyć naprawdę niesamowite kompozycje. Kierując się podstawowymi zasadami stylu skandynawskiego i podążając za duchem minimalizmu nasz ogród stanie się prawdziwą ostoją. Dzięki temu kawałek odległej, zimnej krainy będziemy mieli zaledwie na wyciągnięcie naszej ręki! Zdecydujecie się na wykorzystanie naszych porad i stworzycie własny ogród skandynawski

Tagi:
Skomentuj