Ogród prowansalski- jakie rośliny i aranżacje wybrać?

Jak stworzyć ogród w stylu prowansalskim

Uwielbiacie śródziemnomorski klimat? Chcielibyście poczuć się w swoim ogrodzie jak na wakacjach? W poniższym artykule podpowiadamy, jak urządzić ogród w stylu prowansalskim. Jak zobaczymy, nie wymaga to zbyt dużo wysiłku, a efekty są zachwycające! Ogród prowansalski to świetne miejsce zarówno do wypicia porannej kawy, zjedzenia obiadu, jak i popołudniowego odpoczynku!

Ogród prowansalski – jaki ma charakter?

Styl ogrodu prowansalskiego wywodzi się ze słonecznego południa Francji. To tak naprawdę ogród wiejski z regionów Prowansji. Nie znajdziemy więc w nim misternie przystrzyżonych żywopłotów i idealnie równego trawnika. Ogród w stylu prowansalskim jest przede wszystkim nastawiony na odpoczynek. Można w nim świetnie wypocząć i trochę poleniuchować w ciepłe dni. Ogród prowansalski cechuje się kameralnością, dzięki której możemy spokojnie oderwać się od codziennych problemów. Jak urządzić ogród w stylu prowansalskim aby poczuć się jak na wybrzeżu morza śródziemnomorskiego? Wystarczy kilka zabiegów!

aranżacja ogrodu w stylu prowansalskim

Ogród w stylu prowansalskim – miejsce na wypoczynek

Główną zaletą ogrodu prowansalskiego jest możliwość świetnego relaksu. Właśnie dlatego należy odpowiednio odgrodzić się od zewnętrznego świata. Dokonamy tego za pomocą wysokiego żywopłotu, który zasłoni nas przed sąsiadami i wygłuszy hałasy dobiegające z ulicy. Nasz ogród w stylu prowansalskim musimy również zaopatrzyć w liczne ławeczki, tarasy i altany, które umieścimy w różnych zakamarkach.

Ogród prowansalski charakteryzuje się również pastelowymi barwami. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na ostre kolory, które mogą nas rozpraszać i przeszkadzać w wypoczynku. Nasz ogród (zarówno rośliny, jak i architektura) powinien więc mieć spójne, delikatne barwy.

Ogród prowansalski i pielęgnacja

Ze względu na to, że ogród prowansalski ma charakter wiejski, nie będziemy musieli nim się przesadnie opiekować. Rośliny w naszym zielonym zakątku nie wymagają właściwie żadnych przycięć, a całość może mieć delikatnie chaotyczny charakter. Właśnie z tego względu w ogrodzie prowansalskim można świetnie wypocząć. Mały nieład daje nam wrażenie prawdziwej natury, w której możemy się zagłębić. Ogród prowansalski nie jest jednak polecany dla osób, które lubią ład i porządek.

ogród prowansalski aranżacja

Ogród prowansalski – jakie rośliny wybrać?

Wybierając rośliny do ogrodu prowansalskiego musimy zastanowić się, jakie kwiaty występują na południu Francji. Są to z pewnością rośliny, które uwielbiają ciepłe i słoneczne dni oraz odpowiada im dosyć sucha gleba

Lawenda

Ogród prowansalski to przede wszystkim lawenda. Na rynku dostępna jest szeroka oferta gatunków lawendy, jednak polecamy wybrać taką, która jest odporna na mróz. Wybrać więc możemy lawendę wąskolistną. Roślinę najlepiej sadzić w miejscach widocznych, które są blisko miejsca w którym wypoczywamy. Warto również pomyśleć o wysianiu kilkunastu roślin w grupie – w ten sposób uzyskamy świetny efekt, a zapach lawendy będzie nam umilał czas. Sprawdź nasz artykuł jak dbać o lawendę.

Zioła

Ogród prowansalski to również zioła o niesamowitym zapachu, które będziemy mogli później wykorzystać w kuchni. W naszym ogrodzie zasadzić możemy tymianek, bazylię, oregano, rozmaryn i szałwię. Takie zioła świetnie prezentują się w dużych ceramicznych, lub glinianych donicach położonych na schodach.

Krzewy

W naszym ogrodzie w stylu prowansalskim nie może zabraknąć krzewów. Idealnie sprawdzą się między innymi: jałowiec, bukszpan, cis itp. Pomyślmy również o różach, które świetnie komponują się z lawendą. Warto również pomyśleć o uprawie winorośli – np przy starym domku gospodarczym.

lawenda w ogrodzie prowansalskim

Ogród w stylu prowansalskim – dodatki

Jak już wspomnieliśmy, w ogrodzie prowansalskim panuje pewnego rodzaju nieład. Pamiętajmy o tym kupując dodatki, ławki i donice. Nie powinny być to raczej dekoracje nowe i z zestawu. Właśnie dzięki używanym dodatkom prosto z pchlich targów uzyskamy wiarygodny efekt ogrodu prowansalskiego. Odchodząca farba lub drobne uszkodzenia nadadzą otoczeniu sielskiego klimatu. Jako donice można wykorzystywać stare drewniane skrzynki na warzywa, metalowe balie itp. W ogrodzie prowansalskim musi również znajdować się wiklina. Warto kupić kilka foteli lub podnóżków wykonanych z wikliny. Takie meble możemy zostawić w naturalnym kolorze lub pomalować na biało.

dodatki do ogrodu prowansalskiego

Jak widać, ogród w stylu prowansalskim nie jest trudny do stworzenia. Nie wymaga również zbytniej pielęgnacji, dlatego warto wybrać ten styl, jeżeli jest się osobą zapracowaną (lub po prostu lubiącą leniuchować).

Tagi:
Skomentuj