Ogród na jesień – jak zadbać o ogród jesienią? Porady

Jak zadbać o ogród jesienią

Jak przygotować ogród na jesień? Jesień w ogrodzie to wyjątkowa pora roku. Mimo pięknych krajobrazów, potrafi być bardzo problematyczna ze względu na różnice temperatur, brak słońca czy piętrzące prace, które trzeba wykonać w ogrodzie. Trudno pielęgnować ogród jesienią – jak dbać o nasze rośliny w tym nieprzyjemnym czasie? Poniżej opowiadamy jak zadbać o ogród jesienią!

Jak zadbać o ogród jesienią?

Ogród na jesień – jesienne nawożenie

We wrześniu lub na początku października należy zaprzestać już nawożenia roślin. Oczywiście, nie całkowicie. Podczas jesieni należy odstawić nawozy azotowe. Przedłużają one okres wegetacji, przez co korzystanie z nich jesienią naraża rośliny na zmarznięcie. W jesiennym okresie rośliny najbardziej potrzebują fosforu i potasu, dlatego warto wybrać do nawożenia mieszankę bogatą w te właśnie składniki. Idealnie do jesiennego nawożenia nada się również kompost! W taki sposób można nawozić rośliny jeszcze do połowy listopada.

Jak zadbać o ogród jesienią – rośliny doniczkowe

Październik w ogrodzie to czas pierwszych chłodnych dni. Z powodu niższych temperatur warto zatroszczyć się o nasze rośliny doniczkowe. Wrażliwe rośliny pokojowe, które na czas lata zostały przeniesione na taras lub do ogrodu, należy schować do domu najpóźniej na początku października. Należy zrobić to zanim na dworze zrobi się zimniej, a w domu zacznie działać ogrzewanie. Jeśli zrobi się to później, nasze rośliny mogą doznać nieprzyjemnego szoku termicznego (zobacz także: Jesienne kwiaty doniczkowe i jak o nie dbać?).

Rośliny doniczkowe zrzucające liście na zimę należy wstawić do ciemnego i suchego pomieszczenia. Ważne, aby było chłodne, ale nigdy nie występował w nim mróz. Natomiast pojemnikowe rośliny zimozielone potrzebują cieplejszego i jasnego stanowiska. Warto poszukać im dobrze oświetlonego miejsca na klatce schodowej lub w ogrodzie zimowym.

Ogród na jesień

Ogród jesienią – jak dbać o glebę?

Jesień to idealny czas na poprawienie kondycji gleby. Pielęgnacji naszej gleby bardzo pomoże jej nawodnienie oraz przekopanie. Jesienią warto również usunąć chwasty w ogrodzie. Odchwaszczenie ziemi poprawi jej strukturę, podobnie jak spulchnianie gleby. Spulchnianie należy wykonać najpóźniej w listopadzie.

Ogród na jesień – jesienne podlewanie

Brak upałów nie oznacza braku potrzeby podlewania. Jesień, choć kojarzy się z deszczową porą, tak naprawdę ma wiele bezdeszczowych dni, podczas których nasze rośliny domagają się wody. Nawadnianie ogrodów to jeden z ważniejszych punktów jesiennej pielęgnacji. Podczas podlewania należy pamiętać przede wszystkim o roślinach iglastych i zimozielonych, które potrzebują w tym czasie wyjątkowo obfitego nawadniania.

Jak zadbać o ogród jesienią – przycinanie i leczenie roślin

Z powodu zbliżających się mrozów, należy przyciąć rośliny, aby zapobiec wyrastaniu nowych pędów przy chwilowych ociepleniach. Zimowe mrozy powodują przemarznięcie i usychanie świeżych, późno jesiennych pędów, co przyczynia się do większej podatności rośliny na choroby.

Do pierwszych mrozów mamy czas na wyleczenie naszych roślin przed zimą. Warto to zrobić wczesną jesienią i nie czekać do gwałtownych spadków temperatur. W okresie jesieni należy szczególnie przypatrywać się liściom roślin ogrodowych. Jeśli zostanie zaobserwowana na nich zmiana chorobowa, powinno się przyciąć zarażone pędy i usunąć chore liście. Natomiast rośliny zainfekowane przez grzyby należy spryskać preparatem grzybobójczym jeszcze przed pierwszymi spadkami temperatur.

Ogród jesienią jak dbać

Ogród jesienią – jak dbać o trawnik?

Trawnik należy kosić dopóki trawa rośnie i dopóki nie ma mrozów, co może potrwać nawet do późnego listopada. Pozostawienie na zimę wysokich źdźbeł może grozić chorobami, takimi jak pleśń śniegowa. Należy jednak pamiętać, aby nie kosić trawy na wysokość niższą niż 5 cm. Zbyt krótko przycięta trawa jest bardziej narażona na niższe temperatury. Oprócz koszenia warto przeprowadzić także napowietrzanie trawnika, aby ułatwić roślinom pobieranie substancji odżywczych.

Ogród na jesień – jak zadbać o ogród jesienią? Podsumowanie

Jesienna pielęgnacja ogrodu nie należy do najprostszych. Jednak każdy zabieg pielęgnacyjny pomoże naszym roślinom przetrwać jesień i przygotować się do zimy. Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku jesiennych zadaniach, z pewnością nasze rośliny odwdzięczą nam się pięknym wiosennym kwitnieniem!

Tagi:
Skomentuj