Ogród latem – o co zadbać?

Ogród latem - co należy zrobić

Każdy ogrodnik czeka na lato w ogrodzie. To czas, gdy możemy w pełni korzystać ze wszystkiego, co dają nam rośliny. Podziwiamy kwiaty, zrywamy owoce i zbieramy plony w ogródkach warzywnych. Jak zadbać o ogród latem, by dawał nam jeszcze więcej radości?

Ogród latem potrzebuje wody

Susza jest jednym z największych zagrożeń dla roślin. Gdy brakuje deszczu, powinniśmy sami dostarczać wodę roślinom w naszym ogrodzie. Należy pamiętać o regularności i trzymaniu się konkretnych momentów w ciągu dnia, kiedy można przeprowadzić podlewanie ogrodu. Najlepiej robić to rano i wieczorem, a nie w środku dnia, kiedy słońce jest najmocniejsze. Wówczas świeżo podlane rośliny mogą zostać porażone. Do nawadniania może posłużyć nam zamontowany specjalny system zraszaczy czy nakładki na wężą ogrodowego.
Jeśli w naszym ogrodzie są miejsca, które są wystawione na bardzo intensywne działanie promieni słonecznych, warto rozważyć wykorzystanie ściółki. Nadają się do tego organiczne i nieorganiczne materiały, między innymi kora, żwir czy agrowłóknina. W ten sposób uchronimy ziemię przed nadmiernym wyparowywaniem z niej wody. Inną opcją są też rośliny okrywkowe, dzięki którym utrzymamy wilgoć gleby. To także doskonała ozdoba naszego ogrodu!

Podlewanie - ogród latem

Nawożenie – rośliny latem

Aby dostarczyć roślinom odpowiednich składników, pamiętajmy o ich nawożeniu. Latem wybierajmy nawozy zawierające potas, bo to dzięki niemu zyskują odporność. Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych, które mają w swoich składach różnego rodzaju mikroelementy i makroelementy. Możemy również wybrać środki przeznaczone dla konkretnych grup roślin.

Byliny kwitnące latem – jak o nie dbać

Lato to czas, gdy kwitną byliny. Jak zadbać o nie o tej porze roku?

  • Usuwajmy kiatostany, które przekwitły. Dzięki temu rośliny zagęszczą się – jest nawet szansa na ponowne kwitnienie.
  • Pozbywajmy się chwastów na rabatach i wokół krzewów. Rośliny te będą pobierać z gleby substancje odżywcze, które powinny być dostarczone zasadzonym przez nas kwiatom. Poza wyplewieniem rabat, gdy ono nie wystarcza, można sięgnąć również po środki chwastobójcze, czyli herbicydy.
  • Podwiązujemy wysokie byliny.
  • Kontrolujemy, czy na roślinach nie pojawiły się szkodniki (przeczytaj nasz wpis o tym, jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie:https://poradnik-ogrodniczy.pl/szkodniki-w-ogrodzie-jak-z-nimi-walczyc/).

Latem możemy również rozmnażać byliny kwitnące wiosną, aby móc je jeszcze zasadzić. Nie róbmy jednak tego w czasie dużych upałów, aby nie zaszkodzić roślinom.

Rośliny latem - drzewa owocowe

Ogród latem – pielęgnacja trawnika

Piękny zielony dywan, na którym latem chętnie się położymy czy zrobimy na nim piknik – dzięki odpowiedniej pielęgnacji osiągniemy zamierzony efekt. Jeśli borykamy się z problemem trawnika porośniętego mchem, skorzystajmy z preparatów zawierających siarczan wapnia. Przeprowadzenie wapnowania to sposób na radzenie sobie z mchem. Lato to również czas, który dla wielu kojarzy się z koszeniem. W przypadku występowania dużych upałów i suszy, możemy jednak zrezygnować z tej czynności, przynajmniej na jakiś czas. Wyższa trawa lepiej znosi brak wody i wysokie temperatury, a gleba jest chroniona przed nadmiernym parowaniem z niej wody. A jeśli chcemy stworzyć ogród przyjazny dla pszczół, możemy trawnik bądź jedynie jego część zmienić na kwitnącą łąkę (aby pomóc owadom, można również zasadzić rośliny miododajne). Gdy decydujemy się na koszenie, pamiętajmy o dokładnym zebraniu skoszonej trawy. Inaczej trawnik będzie miał ograniczony dostęp do tlenu i światła. Zebraną trawę możemy przerzucić na kompostownik i przeznaczyć na organiczny nawóz. Po koszeniu nie zapomnijmy o podlaniu trawnika.

Oczko wodne - ogród latem

Ogród latem – inne prace w ogrodzie

Poza wyżej wymienionymi istnieje jeszcze kilka zabiegów, których wykonanie pozwoli nam utrzymać ogród w rewelacyjnym stanie przez całe lato. O co jeszcze należy zadbać?
Poświęćmy trochę uwagi naszym oczkom wodnym. Sztuczne zbiorniki powinny mieć latem uzupełnianą wodę, aby poziom tlenu był na wystarczającym poziomie. Kontrolujmy ilość glonów i roślin w oczku. Pamiętajmy, aby nie przekraczały ⅓ całej zawartości zbiornika.
Krzewy ozdobne należy latem podcinać. Cięcie formujące krzewów pozwoli nam uzyskać później wymarzony kształt żywopłotu. Siła przyrostu w okresie wegetacji jest u krzewów bardzo duża, dlatego powinniśmy je w tym okresie regularnie przycinać. Najpiękniejsze krzewy do ogrodu muszą być odpowiednio pielęgnowane.
Lato to również czas na pielęgnację drzew owocowych. Usuwamy wysokie, jednoroczne pionowe pędy. Gdy pojawią się na nich owoce, kontrolujmy, czy na drzewie nie pojawiają się szkodniki.
Aby zbierać z grządek piękne plony, powinniśmy regularnie spulchniać glebę w ogródku warzywnym. W ten sposób zapobiegamy również rozwijaniu się chwastów.

Tagi:
Skomentuj