Ogród angielski – jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?

Jak zaplanować angielski ogród?

Ogród angielski to miejsce, w którym panuje bujna roślinność, doskonale komponująca się z otaczającym krajobrazem. Aranżacja ogrodu w tym stylu sprawia wrażenie naturalnej i jest przeciwieństwem ogrodów francuskich. Taki teren zielony jest niezwykle kolorowy i romantyczny. Zobacz, jak zaplanować ogród w takim stylu!

Historia ogrodu angielskiego

Styl angielski w ogrodzie miał swój początek w XVIII wieku w Anglii. W dosyć krótkim czasie angielskie ogrody przydomowe stały się też popularne w innych krajach Europy. Wokół dworów i pałaców tworzono parki krajobrazowe, które były odbiciem naturalnego krajobrazu. Współczesne ogrody angielskie są substytutem naturalnych pejzaży. Ogrody angielskie są polecane zwłaszcza w przypadku częściowo zalesionych terenów.

Zobacz jak zaplanować ogród w stylu ogród w stylu prowansalskim, ogród skandynawski i ogród japoński.

Jak wygląda ogród angielski?

W ogrodach angielskich podziwiać można dziką naturę, bez znacznej ingerencji człowieka. Plan ogrodu bazuje na zastanym ukształtowaniu terenu. Chcąc zaaranżować ogród w tymże stylu, pozostawia się więc naturalne tereny z ich nierównościami, pagórkami i rosnącymi drzewami. Ogrodnicy zazwyczaj rezygnują też ze sztucznych ogrodzeń. Zamiast nich wybierają żywopłoty, skały i wartkie strumyki, które podkreślają urok ogrodu angielskiego. Istnieje pełna swoboda w projektowaniu takiego miejsca.

Warto jednak pamiętać, że styl angielski w ogrodnictwie to też spory obszar trawników i rabat kwiatowych o nieregularnych krawędziach. Trzeba więc unikać geometrycznych nasadzeń. Aranżacja ogrodu w tymże stylu powinna też uwzględniać biegnące pomiędzy krzewami i roślinami ścieżki. Mogą one docierać do różnych zakątków terenu zielonego, bez prostych linii, a za to z wieloma zakrętami. Elementy ogrodu nie wymagają mozolnej pielęgnacji. Nie trzeba wykonywać przycięcia krzewów, natomiast posadzone rośliny pozostawia się samym sobie.

Cechy ogrodu w stylu angielskim

Chcąc założyć ogród angielski, warto znać jego charakterystyczne cechy, a są to:

  • nieregularne rabaty,
  • duża przestrzeń przeznaczona dla trawników,
  • swobodnie rosnące drzewa i krzewy,
  • dzikość i naturalność ogrodu angielskiego,
  • brak załamań, kątów, linii prostych, regularnych kształtów,
  • płynne granice między roślinami,
  • wykorzystanie naturalnych materiałów na ścieżki,
  • zastosowanie pnączy w celu pokrycia nimi altan,
  • minimalna ilość małej architektury,
  • przypadkowa lokalizacja rzeźb bez cokołów,
  • nieregularne zgrupowania roślinności.

ogród w stylu angielskim jak zaplanować?

Jak zaprojektować ogród angielski?

Chcąc zaaranżować ogród angielski, ważne jest to, aby był on w harmonii z pobliskim krajobrazem. Nie należy więc wykorzystywać nieprzejrzystych i wysokich ogrodzeń. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli ogród znajduje się tuż przy lesie, polach, łąkach. Jeżeli jednak jest on zlokalizowany w mniej korzystnym wizualnie miejscu, wówczas można zastosować najlepiej ogrodzenie z kamienia. Projektując ogród angielski, należy pamiętać o zasadzie asymetrii.

O czym jeszcze pamiętać?

W takim stylu sprawdzi się kilka obfitych w rozkrzewione rośliny rabat, kręte ścieżki, czy też donice z ziołami. Istnieje wiele sposobów na to, aby nawet mały ogród stał się imponujący i emanował właśnie tym stylem. Planując stworzenie ogrodu angielskiego, nie musimy więc obawiać się sięgania po nowe gatunki i odmiany roślin. Nic też nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zmieniali dotychczasowe rabaty. W ogrodzie nie może też zabraknąć miejsca do odpoczynku, najlepiej w pobliżu rosnących drzew.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu angielskim?

Ogród angielski to jeden z wielu stylów, w jaki możemy zaplanować ogród. Pewne gatunki roślin idealnie odnajdą się w takiej przestrzeni. Ogrody w tym stylu charakteryzują się sporą ilością kwiatów i krzewów. Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, możemy wzbogacić krajobraz o kilka drzew. Polecane rośliny w ogrodzie angielskim to zwłaszcza te o pięknych pastelowych barwach, miękkich kształtach oraz te posiadające zdolność do bujnego rozrastania się. Dzięki temu, po pewnym czasie ogród angielski stanie się romantyczny i tajemniczy.

1. Drzewa

W ogrodzie angielskim musi znaleźć się chociaż jedno drzewo, które będzie dawało nam cień. Polecane są zwłaszcza drzewa owocowe. Mogą to być śliwy, wiśnie czy jabłonie. Warto pamiętać, że stary angielski ogród miał przede wszystkim dostarczyć swoim właścicielom pokarmu. Aby angielski ogród był bardziej nowoczesny, możemy też pomyśleć o posadzeniu derenia, leszczyny albo lipy. Dobrym rozwiązaniem jest też zasadzenie dębu szypułowatego, który da nam wiele cienia. W takim miejscu sprawdzą się też klomby.

2. Krzewy

Kiedyś krzewy w ogrodzie angielskim pełniły funkcję naturalnego ogrodzenia. Otaczały teren zielony, chroniąc go przed wzrokiem innych ludzi. Niekiedy dostarczały również pokarmu. Współcześnie ceni się je z uwagi na doskonałe walory dekoracyjne. Dobrze jest wybierać zwłaszcza te, które są bujne i szybko rosną. Można z nich stworzyć efektowny żywopłot. Krzewy w ogrodach angielskich tworzą rewelacyjne tło dla barwnych kwiatów. Możemy zasadzić zwłaszcza takie krzewy jak: ligustry, śnieguliczki, ostrokrzewy czy lilaki. Polecane są też drzewka laurowe czy cisy. Ogród angielski to też miejsce, w którym nie może zabraknąć jaśminowca wonnego czy budlei Dawida.

3. Pnącza

W ogrodzie angielskim nie można też pominąć pnączy. Są one ważnym elementem aranżacji przestrzeni urządzonej w tym stylu. Mogą one swobodnie porastać altany, pergole, pnie drzew, budynku czy murki. Szczególnie chętnie wybierane są powojniki, bluszcze, wiciokrzewy i winorośle.

4. Byliny i rośliny jednoroczne

Przestrzeń ogrodu angielskiego powinna obfitować we wszelkiej maści byliny oraz rośliny jednoroczne. To właśnie one nadadzą naszemu ogródkowi niebywałego klimatu. Ogród w stylu angielskim musi być bogactwem roślinności o różnej wysokości. Najniżej powinny znaleźć się rośliny okrywowe, czyli te gęsto porastające podłoże. Polecana jest na przykład mokrzyca, macierzanka piaskowa, skalnica czy goździk drobnołuskowy. W angielskich ogrodach sprawdzi się też: dzwonek karpacki, goździk siny, rdest pokrewny czy rozchodnik. W wyższej partii powinny znaleźć się takie rośliny jak: krokusy, pierwiosnki, tulipany, bratki, konwalie czy fiołki. Kolejne piętro może być to roślinność, składająca się z: kokoryczki, lawendy, floksu, tojadu, rezedy, naparstnicy czy bodziszki. Pomiędzy te kwiaty, dobrze też zasadzić zioła (rumianek, bazylia, mięta, tymianek). W wyższym piętrze mogą natomiast znaleźć się zjawiskowe malwy.

5. Róże

Uroku doda ogrodowi także róża pnąca. Jest ona nierozłącznym elementem takiej aranżacji. Dostępnych jest wiele roślin o różnym wyglądzie. Można postawić właśnie na te pnące, ale także na róże rabatowe, parkowe czy te na pniu.

ogród angielski i rabaty angielskie

W jaki sposób stworzyć angielską rabatę?

Tworząc angielską rabatę, należy pamiętać o pewnych kwestiach. Najważniejsze jest to, aby najwyższe rośliny znalazły się w jej tylnej części, natomiast te niższe muszą zostać zasadzone z przodu. Do jej zaprojektowania zastosujmy krzew, byliny, rośliny płożące i rośliny okrywowe. Niezwykle istotny jest też odpowiedni dobór roślin, jeśli chodzi o ich miejsce docelowego występowania. Krzewy preferujące słoneczne stanowiska nie mogą znaleźć się w niekorzystnym dla nich cieniu.

Nie bez znaczenia jest też wilgotność i rodzaj podłoża. Z kolorami należy zachować pewną ostrożność. Ogród angielski jest barwny i romantyczny, jednak łatwo w nim o chaos. W stylu angielskim najlepiej zastosować tylko 3 wybrane kolory, dzięki czemu uzyskamy efekt spójności i harmonii. Ciekawym dodatkiem są też zdobione donice z ziołami.

Zobacz, czym charakteryzuje się ogród włoski.

Ogród angielski przydomowy – mała architektura

Ogród angielski to miejsce spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Ta strefa służy przede wszystkim do odpoczynku i relaksu. Właśnie dlatego ogrody angielskie nie powinny zostać pozbawione mebli. Wygodne sofy czy fotele można umieścić na werandzie, czy tarasie. Po jakie produkty najlepiej sięgać? W stylu angielskim sprawdzą się zwłaszcza meble drewniane czy rattanowe. Dobrą propozycją są także żeliwne stoliki i krzesła o ciekawych formach. Będą one pełnić spójną całość z ogrodem. Ogrody angielskie nie mogą też obyć się bez ławek. Można je ustawić dowolnie, w wybranych strefach ogrodu angielskiego (koniec alejki, pod drzewem, koło oczka wodnego). Jeżeli chodzi o elementy małej architektury, to w stylu angielskim znajdzie się też miejsce na altanę czy szopę narzędziową. Dobrze, jeśli będą one jednak porośnięte bluszczem.

Ogród angielski – elementy dodatkowe

Ogród w stylu angielskim może zostać uzupełniony o elementy małej architektury. Kiedyś najczęściej dekorowało się go poręczami, rzeźbami, zegarami słonecznymi czy obeliskami. Współcześnie wykorzystuje się głównie murki, fontanny z kamienia, wazony, zdobione donice, kamienie i okazałe głazy.

Ogród angielski jest z pewnością wyzwaniem dla wielu osób i zadaniem bardzo czasochłonnym. Poniesiony trud zostanie jednak zrekompensowany pięknym widokiem i możliwością relaksu w bliskim kontakcie z przyrodą.

Zobacz też nasz artykuł o tym, jak pozbyć się chwastów.

Zadbaj o swój ogród i poproś o pomoc specjalistów od pielęgnacji zieleni.

Tagi:
Skomentuj