Przed nadejściem zimy warto pomyśleć o roślinach w ogrodzie, które należy w odpowiedni sposób przygotować na obecność niskich temperatur. Przygotowanie ogrodu do zimy nie jest rzeczą trudną. Tylko należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które pomogą roślinom przetrwać zimowe dni w jak najlepszej kondycji. W tym artykule podpowiadamy co należy zrobić, aby ochrona roślin przed mrozem była skuteczna. Zapraszamy do lektury!
Ochrona roślin przed mrozem – co należy zrobić?
Jednym z najtrudniejszych okresów dla ogrodników jest zima w ogrodzie. Nastają wtedy coraz zimniejsze dni, a w nocy pojawiają się przymrozki. W tym okresie szczególne znaczenie nabiera ochrona roślin przed mrozem. Rośliny ogrodowe potrzebują zabezpieczenia na okres zimowy, które pozwoli im przetrwać niskie temperatury. Aby osiągnąć zamierzony cel, można wykorzystać różnego rodzaju materiały izolacyjne pochodzenia naturalnego lub gotowe materiały, dostępne w sklepach.
Gatunki roślin, które są szczególnie wrażliwe na wahania temperatur należy okryć na zimę materiałem przepuszczającym powietrze. W tym przypadku świetnie sprawdzą się gałązki drzew iglastych, słomiane maty, włóknina. Dzięki nim pielęgnacja ogrodów stanie się łatwiejsza. Okrycie roślin zapewni im ochronę przed mrozem i nadmierną utratą wody. Należy pamiętać, aby nie okrywać roślin zbyt szczelnie, ponieważ może to doprowadzić do gnicia oraz rozwoju chorób.
Jak ochronić rośliny przed mrozem?
Sposób okrywania roślin na zimę zależy od wymagań gatunku. System korzeniowy młodych roślin ogrodowych, zwłaszcza krzewów i drzew, powinien zostać w odpowiedni sposób chroniony. Mróz z łatwością potrafi wyrządzić im nieodwracalne szkody. Szczególnie wrażliwe na mróz są zimozielone krzewy, które wymagają okrycia i ściółkowania. Od mrozu, zwłaszcza z powodu dużych różnic temperatur pomiędzy nocą, a dniem, czasem pękają pnie drzew owocowych. Jednym ze sprawdzonych sposobów na zapobieganie wystąpienia tego zjawiska jest bielenie drzew owocowych.
Jak ochronić rośliny przed przymrozkami?
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, dzięki którym ochrona roślin przed mrozem staje się łatwiejsza do wykonania. Coraz popularniejsze stają się gotowe okrycia, które z powodzeniem można wykorzystywać w ogrodzie. Są one specjalnie stworzone i spełniają wszelkie wymagania, aby w pełni mogły zapewnić skuteczną ochronę przed przymrozkami. Rodzaj okrycia należy odpowiednio dopasować do rodzaju roślin i ich potrzeb. Do najpopularniejszych produktów pomagających ochronić rośliny przed mrozem należą:
- kora – chroni rośliny przed przemarzaniem, wahaniami temperatur oraz zbyt dużym parowaniem wody z gleby. Korę najlepiej rozsypać w rabatach bylinowych lub stworzyć kopczyki wokół dolnych partii krzewów i drzew.
- słomiane maty – polecane są do ochrony bezlistnych krzewów i drzew, przepuszczają powietrze i chronią rośliny przed mrozem oraz wiatrem.
- włóknina – zapewnia dużą przepuszczalność zarówno powietrza, jak i wody. Jednocześnie stanowi ochronę dla roślin przed wychładzającym wiatrem i ulewnymi deszczami, które mogą powodować uszkodzenia. Włókniną można otulić pnie i pędy krzewów oraz niskich drzew.
Zobacz także: Kiedy przycinać iglaki? Jak sadzić świerk na żywopłot?
Kiedy zacząć osłaniać rośliny?
Aby ochrona roślin przed mrozem przyniosła zamierzone efekty, należy w odpowiednim czasie zacząć osłaniać rośliny. Nie można zrobić tego zbyt wcześnie, dlatego lepiej kierować się prognozami pogody. Gdy zapowiadane jest nadejście pierwszych przymrozków i ziemia zaczyna twardnieć, dopiero wtedy powinniśmy rozpocząć zabezpieczanie roślin przed mrozem. Z drugiej strony należy zdążyć okryć rośliny zanim konieczne stanie się odśnieżanie ogrodu. Okrywanie roślin na zimę, gdy nie ma jeszcze przymrozków, może sprawić, że będzie im za ciepło, co może doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób. Takie prace nie są konieczne, jeśli posiadamy rośliny balkonowe, które przetrwają zimę.
Jak przygotować trawnik na zimę?
Przygotowanie trawnika do zimy to ważna czynność, o której nie można zapomnieć. Z trawnika należy usunąć wszelkie zalegające liście, aby nie dopuścić do ich gnicia. Przed nadejściem mrozów można wykonać ostatnie koszenie trawnika. Należy pamiętać, aby trawa nie była przycięta zbyt krótko, ponieważ mogłaby zostać narażona na przemarzanie korzeni. Z drugiej strony nie powinna pozostać zbyt wysoko przycięta, gdyż będzie słabiej odrastać wiosną. Optymalna wysokość ostatniego koszenia to zazwyczaj około 4 cm. Po skoszeniu trawy, można wykonać ostatnie jesienne nawożenie. Należy pamiętać, aby nawóz był o odpowiednio dobranym składzie i przeznaczony do używania w trakcie danej pory roku. W tym okresie powinniśmy szczególnie unikać nawozów azotowych, które pobudzają rośliny do wzrostu, przez co opóźniają przejście w zimowy spoczynek.
Koniecznie sprawdź jak zadbać o trawnik po zimie.
Ochrona roślin przed mrozem – podsumowanie
Ochrona roślin przed mrozem jest bardzo ważna, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby rośliny były w stanie przezimować ten najchłodniejszy okres w roku. Istnieje wiele rozwiązań, które można zastosować w celu ułatwienia roślinom przetrwania zimy. Warto skorzystać z gotowych produktów przeznaczonych do okrycia roślin, które można zakupić w sklepie lub wykorzystać naturalne materiały. Zabezpieczenie roślin przed zimą jest priorytetem jak kalendarz ogrodnika, dlatego należy je odpowiednio przygotować.
Skomentuj