Nowoczesny ogród – jak urządzić ogród w stylu nowoczesnym?

Jak urządzić nowoczesny ogród? Sprawdź!

Elegancja, harmonia, wyczucie stylu i innowacyjne rozwiązania, to tylko część elementów, które łączy w sobie wystrój nowoczesnego ogrodu. Przy niewielkim nakładzie pracy możemy nadać wyjątkowy klimat, a przy tym zadbać o uniwersalność i prostotę. Właśnie tym wyróżnia się nowoczesny ogród. Jak zaprojektować ogród w stylu nowoczesnym? Przychodzimy z odpowiedzią!

Nowoczesny ogród – elementy charakterystyczne

Planując budowę nowoczesnego domu, warto dopasować wygląd ogrodu do architektury budynku. Ogród włoski, czy ogród prowansalski to tylko jedne z propozycji wystroju przestrzeni przed domem. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w pięknie zaaranżowanej okolicy, będzie idealnym dopełnieniem wymarzonego mieszkania. Jakie cechy charakteryzują nowoczesne ogrody?

Ogród nowoczesny - dowiedź się, jak go zaaranżować

 • Minimalizm w ogrodzie nowoczesnym – prostota i minimalizm to jedne z podstawowych cech, wyróżniających styl nowoczesny. Dlatego też ogrody nowoczesne wymagają sporządzenia dokładnego projektu, aby pominąć przypadkowe aranżacje i uczynić przestrzeń jak najbardziej funkcjonalną.
 • Geometryczne kształty – w ogrodach nowoczesnych dobrze sprawdzą się kwadratowe i prostokątne powierzchnie. Także gatunki roślin mogą być przycinane w wybrane formy geometryczne. W tym aspekcie warto wyróżnić np. równo przycięte żywopłoty (jako element ogrodzenia) lub rabaty, a także idealnie przystrzyżony trawnik. Można zainspirować się np. ogrodami francuskimi, w których często przejawiają się geometryczne wzory i kształty.
 • Zbiorniki wodne – woda odgrywa w nowoczesnych ogrodach istotną rolę. Styl nowoczesny uwzględnia takie aranżacje jak zbiorniki wodne, czy wybudowanie oczka wodnego. Ważne jednak, aby przy ich projektowaniu, nie przesadzić z dekoracyjnością – proste rozwiązania są tutaj kluczowe.
 • Przestrzeń do relaksu – ogród nowoczesny powinien być przede wszystkim strefą spokoju i wypoczynku. Dlatego dobrym pomysłem będzie m.in. basen lub taras. Za sprawą takich rozwiązań każdy z domowników, przy dobrej pogodzie, w pełni się zrelaksuje.
 • Odpowiednie oświetlenie – podobnie jak woda, w nowoczesnych ogrodach także użyte światło ma znaczenie. Subtelne iluminacje świetlne doskonale sprawdzą się w roli dekoracji. Warto wspomnieć, że zastosowane oświetlenie powinno mieć jasną barwę.
 • Stonowane kolory – najważniejsze dla ogrodów nowoczesnych jest wykorzystanie stonowanych odcieni barw i jednolitych kolorów. Podobnie zresztą unika się łączenia roślin w różnych kolorach.
 • Skromne dodatki – aby uniknąć wrażenia przesady, dodatki w stylu nowoczesnym nie są aż tak istotne. Ich nadmiar mógłby wprowadzić niepotrzebny chaos. Zwłaszcza dotyczy to kolorowych i rzucających się w oczy dodatków. Dlatego częściej stawia się na użycie dekoracji pokrytych szarym bazaltem, czernią, czy bielą.

Przeczytaj także: https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-zaplanowac-ogrod-podstawowe-zasady/

Ogród w stylu nowoczesnym – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesny ogród musi sprostać aktualnej modzie, a przy tym cechować się funkcjonalnością i praktycznością. Dlatego ważne jest, aby stawiać na proste, ponadczasowe i wygodne rozwiązania. W dużej mierze wygląd ogrodu powinien być spójny z wystrojem modnego mieszkania. Inspiracje do jego tworzenia mogą być zaczerpnięte np. z ogrodów miejskich, czy japońskich. O czym jeszcze warto pamiętać, chcąc zaprojektować ogród przed domem?

Ogród w stylu nowoczesnym - sprawdź pomysły i inspiracje

Nowoczesny ogród – roślinność

Przestrzeń za zewnątrz najlepiej przyozdobić oszczędną w kolorach roślinnością. Jednocześnie zasady jej pielęgnacji nie powinny być uporczywe dla właścicieli domów. Dlatego też w wielu przypadkach rezygnuje się z sadzenia wrażliwych gatunków i stawia na modernistyczną zieleń. W nowoczesnym ogrodzie rzadko spotykane są rośliny jednoroczne, czy kwiaty, które stanowią element ozdobny ogrodów wiejskich lub rustykalnych. Rabaty i trawy ozdobne często mieszczą się na obrzeżach ogrodu i stanowią ramę do powierzchni trawnika. Warto przyozdobić stylowy ogród roślinami lub kwiatami, które zajmą duże, ale skromnie zdobione donice.

Do wystroju nowoczesnego ogrodu idealnie sprawdzą się nasadzenia, które mogą przyjąć formę geometryczną. Dobrym przykładem jest np. ostrokrzew karbowanolistny lub bukszpany. Ciekawie prezentuje się także czosnek ozdobny. Do nowoczesnego ogrodu warto  wybierać również egzotyczne gatunki takie jak bambus, czy juka. Uwagę przykują też drzewa i krzewy, o ozdobnych liściach, nietypowych kształtach, czy formach. Zalicza się do nich m.in. dereń biały i grab kolumnowy.

Szukasz firmy, która zajmie się twoim ogrodem? Wikami - Pielęgnacja zieleni Wrocław

Materiały i meble

Projekt nowoczesnego ogrodu wymaga doboru odpowiednich materiałów, które urozmaicą wygląd zwykłego trawnika. W ostatnich latach w modnych aranżacjach można spotkać tworzywa takie jak: drewno, surowy beton, czy szkło. Szczególną popularnością cieszą się m.in. betonowe nawierzchnie, które są wytrzymałe, a przy tym niezwykle efektowne. Warto wspomnieć, że w nowoczesnych ogrodach uznaje się wykorzystanie materiałów z recyklingu, jednak z dużą ostrożnością.

Nowoczesne meble ogrodowe muszą być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Ich konstrukcja z reguły bazuje na prostych stelażach. Tym samym powinny stanowić jedną z podstawowych ozdób na zewnątrz domu. Dlatego też ich style muszą ze sobą współgrać, aby nadać spójną estetykę w ogrodzie.

Szukasz pomysłów na aranżację ogrodu? Sprawdź także, czym wyróżnia się ogród angielski i jak zaprojektować ogród w stylu japońskim.

Ogród nowoczesny – podstawowe zasady

Aranżacje przestrzeni w nowoczesnym ogrodzie nie są trudne, jeśli będziemy stosować się do określonych reguł wystroju. Na jakie kwestie dobrze jest zwrócić uwagę?

 • warto korzystać z dalekowschodnich rozwiązań i wprowadzić je do swojego ogrodu,
 • zamiast trawnika można użyć innej nawierzchni np. żwir z płytami chodnikowymi,
 • lepiej stawiać na jakość i precyzję dodatków – ich ilość może niepotrzebnie przytłoczyć i zaburzyć zasadę minimalizmu,
 • ogród nowoczesny wymaga uwzględnienia w nim części rekreacyjnej.

 

Skomentuj