Nawozy do roślin – jak z nich korzystać?

Nawozy do roślin

Rośliny w ogrodzie wyglądają pięknie i cechują się długą żywotnością, jeżeli tylko właściwie o nie zadbamy. Dzięki temu będą odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne i będą obficie kwitnąć. Rośliny potrzebują odpowiednich składników pokarmowych aby ich pędy, korzenie, kwiaty i owoce mogły się rozwijać.

Do tego są nam potrzebne nawozy do roślin. Jakie nawozy wybrać do ogrodu, a jakie do roślin doniczkowych i kiedy powinniśmy je stosować?

Przede wszystkim powinniśmy rozdzielić nawożenie, ze względu na porę roku. Możemy wyróżnić:

Nawożenie latem, gdzie rośliny podlewa się organicznymi lub mineralnymi nawozami, które dostępne są w formie zarówno sypkiej jak i płynnej. Przeprowadzamy takie nawożenie w okolicach lipca. Jeżeli jednak wiosną zastosowaliśmy długo działający nawóz, nie ma potrzeby stosowania kolejnego.

Nawożenie wiosną, potrzebne jest, jeżeli jesienią nie rozłożyliśmy kompostu lub obornika. Warto zainteresować się nawozami mineralnymi w sypkiej formie.

Nawożenie jesienią, jest najlepszym czasem na wapnowanie roślin. Należy pamiętać, że nie należy łączyć ze sobą różnych nawozów. Między wapnowaniem, a nawożeniem organicznym powinna być 3-4 tygodniowa przerwa.

Jak nawozić rośliny w ogrodzie?

Nawozy do roślin wymagają zazwyczaj stosowania zgodnie ze wskazówkami producenta. Dzięki czemu mamy pewność, że użyjemy odpowiedniej ilość nawozu, co będzie skutkowało optymalnym rozwojem roślin. Nawozy mineralne często podaje się w przedziałach 30-60 g/m2. Jeżeli mamy do czynienia z glebą gliniastą ze sporą ilością próchnicy, to zalecane są większe dawki.

Warto również pamiętać o tym, aby nawóz nie trafiał na liście roślin, ponieważ może skutkować to ich miejscowym uszkodzeniem. Rozsypując nawóz do trawników nie należy przesadzać z jego ilością.

Jaki nawóz wybrać do roślin doniczkowych?

Każdy gatunek roślin ma osobne zapotrzebowania na odżywcze składniki, warto więc na samym początku zapoznać się z tymi wymaganiami. Istnieje jednak kilka składników, których potrzebuje każda roślina. Jest to azot, fosfor i potas. Bez tych mikro i makroelementów rośliny nie będą rozwijały się prawidłowo, a ich struktura stanie się osłabiona i zacznie żółknąć. Sklep z nasionami, to zazwyczaj miejsce, gdzie kupimy zarówno dobrej jakości nawozy do roślin i ich nasiona.

Kiedy nie nawozić roślin?

W przypadku, gdy nie doświetlamy roślin nie należy nawozić ich zimą i jesienią. W tym okresie nie potrzebują one dodatkowych składników.
Nie należy również nawozić roślin przesuszonych, przelanych oraz chorych z innego powodu niż niewystarczająca podaż składników odżywczych.

Nie powinno się również nawozić roślin tuż po przesadzeniu. Jest to dla rośliny szok, dlatego warto dać jej kilka tygodni na przystosowanie się do obecnych warunków. Można natomiast w tym czasie zastosować odżywkę.

Nie stosujemy również nawozu dla roślin, które posiadają słabo rozwinięty system korzeniowy. Czynność tą, jeżeli jest taka potrzeba, wykonujemy jedynie dolistnie.

Tagi:
Skomentuj