Nawożenie iglaków na wiosnę

Jak nawozić iglaki na wiosnę

Iglaki to świetna ozdoba wielu przydomowych ogródków. Piękne, zielone, mogą cieszyć oko przez wiele lat. Odpowiednia pielęgnacja i nawożenie iglaków na wiosnę pomoże utrzymać je w dobrej formie. Jeśli jeszcze w tym roku nie poświęciliście uwagi swoim iglakom, dziś dowiecie się jak odpowiednio o nie zadbać.

Pielęgnacja iglaków na wiosnę

Zanim zacznie się wykonywać zabiegi, należy przyjrzeć się glebie, w której zostały posadzone. Warto poczytać także o konkretnych odmianach roślin i tego, jakie jest ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dodatkowo dobrze jest wiedzieć, jakiego zakwaszenia gleby wymagają posiadane przez nas gatunki. Np. świerk pospolity i srebrny preferują lekkie zakwaszenie ziemi, natomiast cis pospolity najlepiej rozwija się w kwaśnej glebie

Przycinanie iglaków

Przycinanie

Rośliny te nie wymagają cyklicznego cięcia. Jeśli chcemy, by były perfekcyjnie równe i miały konkretny kształt najlepiej przyciąć je wiosną. Często manipulacje tego typu wykonuje się na świerkach, modrzewiach i cisach. Należy to jednak robić ostrożnie, bo gałęzie, które obcięliśmy, w większości gatunków drzew już nie odrosną. W przypadku, gdy chcemy, aby roślina wyglądała naturalnie, wystarczy usuwać jedynie uszkodzone fragmenty iglaków.

Kiedy zacząć nawożenie iglaków?

Tak naprawdę pierwszą dawkę nawozu rośliny powinny dostać pod koniec marca lub na początku kwietnia. Wtedy, kiedy zaczyna się wegetacja, małe igiełki potrzebują najwięcej składników odżywczych. Ważne jest, by w tym okresie dostarczyć im odpowiednią ilość makro- i mikroelementów.

Jaki nawóz do iglaków wybrać?

Na rynku istnieją różne rodzaje nawozów, również takie przeznaczone specjalnie dla tych roślin. Wybrany przez nas nawóz na początku wiosny powinien być bogaty w dwa kluczowe dla iglaków składniki. Pierwszym z nich jest magnez, dzięki któremu unikniemy brązowienia igieł oraz azot wspierający rozwój części zielonych rośliny. Kiedy lato się powoli kończy, rośliny te mają zapotrzebowanie głównie na fosfor i potas. Dzięki nim iglaki będą miały większe szanse na przetrwanie zimy  i zachowanie dobrej kondycji.

Pielęgnacja iglaków na wiosnę

Jak często nawozić iglaki?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj nawozu wybierzemy. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na zajmowanie się ogrodem, warto pomyśleć o nawozie, który powoli uwalnia składniki odżywcze. Część z nawozów dostępnych na sklepowych półkach wystarcza roślinom nawet na 4 miesiące. Mając dużo czasu i chęci do częstszych działań w ogrodzie, możesz wybrać nawóz, który należy stosować raz na 3-4 tygodnie.

Nawożenie iglaków wiosną – czego unikać?

Najlepiej zrezygnować z pomysłu użycia obornika. Może spowodować zbyt duży wzrost rośliny. Z kolei potem iglak nie będzie gotowy na nadejście zimy, a jego struktura wciąż będzie miękka.

Nawożenie iglaków – jak rozłożyć nawóz?

W zależności od zaleceń producenta i formy nawozu roślinę można nim podsypać lub spryskać. Jeśli nawóz jest np. w formie granulek, należy je wysypać wokół iglaka, skupiając się głównie na szerokości równej rozpiętości gałęzi. W tym miejscu znajduje się najwięcej korzeni, dzięki czemu nawóz szybciej się przyjmie.

Jak pielęgnować iglaki?

Pielęgnacja iglaków – formy nawozów

  • W płynie – nawóz w tej formie rozrabiamy w ilości wody podanej na opakowaniu.
  • Granulowane – nawóz tego typu można od razu rozsypać pod roślinę.
  • W proszku – taki nawóz należy rozrobić w ilości wody zalecanej przez producenta.
  • W formie kryształków – podobnie jak w przypadku proszku, należy go rozpuścić w wodzie.

Nawozy do zadań specjalnych

Iglaki w Twoim ogrodzie zaczęły źle wyglądać i chciałbyś szybko to naprawić? W tym przypadku zastosuj nawóz interwencyjny. Nawozy tego typu to rozwiązania doraźne, należy je stosować w momencie, kiedy zauważymy na roślinie niepokojące zmiany.

Nawożenie iglaków - kompostownik

Ekologiczna pielęgnacja iglaków

Mając ogród, warto pomyśleć o założeniu kompostownika. To darmowy sposób na skomponowanie mieszanki użyźniającej ziemię. Domowe resztki świetnie sprawdzą się w przypadku nawożenia iglaków. Wzbogacanie glebę w ten sposób można raz w roku.

Pomimo tego, że iglaki są dość proste w utrzymaniu, także im należy się trochę uwagi. Warto zainwestować swój czas i odpowiednio o nie zadbać, by potem cieszyć się ich widokiem przez cały rok.

Tagi:
Skomentuj