Jak zrobić nawóz ze skórek banana? Skórki banana jako nawóz

Nawóz ze skórek banana

Nawóz ze skórek banana to doskonały sposób na połączenie ekologii z oszczędnością. Dzisiaj niemal każdy nawóz jest pełen chemii, a gotowe ekologiczne nawozy potrafią zawrócić w głowie swoją wysoką ceną. Domowe nawozy są dobrym rozwiązaniem zarówno dla naszego ogrodu, jak i dla naszego portfela i dlatego zyskują na popularności. Jednym z najbardziej popularnych nawozów jest nawóz z kawy, jednak równie popularny jest nawóz ze skórek banana. Jego przygotowanie może być banalnie proste i szybkie, jak i bardziej skomplikowane, w zależności od formy nawozu, na jaką się zdecydujemy. Sprawdź jak sprawdzają się skórki banana jako nawóz!

Nawóz ze skórek banana – o czym należy pamiętać?

Zanim zabierzemy się za robienie nawozu ze skórek banana, musimy je dokładnie umyć. Banany podczas produkcji są spryskiwane trującymi chemikaliami. Jeśli nie umyjemy dokładnie skórki, zostaną one w nawozie. Bardzo ważne, aby zrobić to jeszcze przed jego obraniem. Aby mieć pewność, że pozbyliśmy się niepożądanych chemikaliów, można zanurzyć banana w letniej wodzie wymieszanej z sodą oczyszczoną (ok. 2 łyżeczki na litr wody). Najlepiej kupować banany ekologiczne, ponieważ podczas ich uprawy stosuje się znacznie mniej ostrej chemii, dzięki czemu są one zdrowsze zarówno dla nas, jak i dla roślin.

Nawóz ze skórek banana

Jak zrobić nawóz z banana?

Najprostszy nawóz ze skórek banana

Nawóz ze skórek banana może przyjąć wiele form, przydatnych do nawożenia roślin ogrodowych i doniczkowych.

Najprostszym nawozem jest włożenie świeżej, pociętej skórki do gleby ok. 2-3 tygodnie przed sadzeniem w tym miejscu rośliny. W ciągu tych tygodni skórka zacznie się rozkładać, użyźniając glebę i będzie kontynuować rozkład jeszcze kilka tygodni później uwalniając składniki odżywcze.

Skórki z banana jako nawóz w proszku

Aby uzyskać bananowy proszek, który może posłużyć nam jako nawóz, należy dokładnie wysuszyć skórkę od banana. Pociętą skórkę możemy zostawić na słońcu lub włożyć do piekarnika. Po wysuszeniu należy ją rozkruszyć, zmielić za pomocą młynka lub rozetrzeć w moździerzu. W efekcie uzyskamy proszek, który możemy wykorzystać na wiele sposobów. Bananowy nawóz możemy wymieszać z ziemią do sadzenia roślin doniczkowych (ok. 1 łyżeczka proszku na doniczkę). Proszek można stosować także mieszając z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce (1-2 łyżeczki raz w miesiącu). Jeśli jednak wolimy płynną formę nawozu, proszek można wymieszać z wodą i odstawić na kilka dni, a następnie powstałym roztworem podlać nasze rośliny.

Wyciąg z banana

Idealnym nawozem do podlewania ogrodowych i doniczkowych roślin jest wyciąg z banana. Świeżą skórkę z jednego banana należy zalać litrem ciepłej wody i odłożyć na dwa dni w ciemne miejsce. Następnie mieszamy roztwór z wodą (1:1) i gotowe. Ten nawóz ze skórek banana można także wykorzystać nawóz jako preparat do odstraszania mszyc, poprzez opryskiwanie roślin.

Jak zrobić nawóz w formie gnojówki?

Aby uzyskać nawóz w takiej formie, należy rozdrobnić skórki bananów, a następnie zalać je wodą. Tak przygotowane skórki należy odłożyć pod przykryciem w ciemne miejsce. Warto wybrać do tego odległą część ogrodu z powodu specyficznego zapachu, jaki wydziela roztwór. Powinno się także pamiętać o codziennym mieszaniu nawozu. Po dwóch tygodniach nawóz jest gotowy i można go użyć do podlewania roślin po zmieszaniu z wodą w proporcji 1:10.

Jeśli chcemy szybciej uzyskać nawóz, zalane skórki można odłożyć w ciemne miejsce na 2-3 dni, codziennie mieszając. Uzyskany w ten sposób nawóz stosujemy bez rozcieńczania.

Nawóz ze skórek banana

Skórki banana jako nawóz – podsumowanie

Do zrobienia nawozu można wykorzystać także całe banany, np. te przejrzałe. Banany i ich skórki są bogate w potas i fosfor, wspomagające kwitnienie roślin, oraz magnez, wapń i kwasy krzemowe potrzebne do prawidłowego rozwoju. Sprawdzają się także świetnie jako urozmaicenie kompostu. Nawóz ze skórek banana może przybrać wiele form, jednak niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, nasze rośliny podziękują nam za troskę i naturalny nawóz. Nie tylko skórki banana sprawdzają się jako domowy nawóz – zobacz także jak zrobić nawóz z pokrzywy. Zrobienie domowego nawozu przyniesie korzyści także nam samym w postaci satysfakcji oraz oszczędności!

Tagi:
Skomentuj