Nasiona ziół: zakładamy ogródek ziołowy!

Nasiona ziół: zakładamy ogródek ziołowy!

Świeże zioła można obecnie kupić w wielu sklepach. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż nigdy nie wiemy jaką drogę przeszły zanim trafiły do naszego koszyka zakupowego. Tylko uprawa ziół w przydomowym ogrodzie daje nam gwarancję najwyższej jakości i satysfakcji. Jak założyć ogród ziołowy? Jak wybrać nasiona ziół?

Zakładamy swój pierwszy ogród ziołowy

Ogród ziołowy możemy założyć nawet wówczas, gdy posiadamy niewielki ogród. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby wybrać dla ziół miejsce, które znajduje się blisko naszego domu. Ze świeżych ziół często korzystamy w trakcie przygotowywania posiłków, dlatego istotne jest, żeby mieć je zawsze pod ręką.

Jako, że większość ziół potrzebuje dostępu do promieni słonecznych, dobrze jest zarezerwować dla nich miejsce dobrze nasłonecznione. Choć większość gatunków ziół może rosnąć w przeciętnej glebie ogrodowej, dobrze jest wybrać dla nich podłoże zasobne w składniki odżywcze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o większej zawartości próchnicy.

Pamiętajmy, że przed posadzeniem ziół dobrze jest glebę spulchnić, przekopać i usunąć chwasty.

Niektóre zioła mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, jednak stosowanie chemicznych oprysków nie wchodzi w grę (mogą one stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia). Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby zastosować ekologiczne środki ochrony roślin takie jak na przykład opryski z czosnku. Wokół ziołowego ogrodu dobrze jest również posadzić aksamitki, które odstraszą szkodniki.

Zioła, które warto posadzić w ogrodzie

Wybierając gatunki roślin do ziołowego ogrodu należy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Sadźmy zioła, które nam smakują, i z których korzystamy regularnie. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre gatunki ziół są jednoroczne, inne natomiast mogą rosnąć na jednym stanowisku przez wiele lat.

Popularne zioła wieloletnie, które udają się w polskich warunkach to na przykład mięta, estragon, lawenda, koper włoski, szałwia, rumianek, tymianek, szczypiorek, rozmaryn (należy pamiętać o starannym zabezpieczeniu go na zimę), lubczyk.

Do ziół jednorocznych zaliczamy majeranek, bazylię, koper ogrodowy, trybulę, ogórecznik, kolendrę, cząber.

Niezależnie od tego jakie zioła wybierzemy, postarajmy się posadzić je w rzędach, co najmniej po kilka sztuk. Dzięki temu ich pielęgnacja będzie zdecydowanie łatwiejsza. Kolejną zasadą, której należy przestrzegać to unikanie sadzenia ziół, które rosną wolno obok gatunków szybko rosnących. Jest to niewskazane, gdyż zioła rozwijające się szybciej mogą zagłuszyć inne gatunki.

Dobrze jest zapoznać się z warunkami uprawy wybranych przez nas ziół. Koniecznie sprawdźmy jak często wymagają one podlewania, nawożenia czy przycinania.

Jak wybrać nasiona ziół?

Zioła możemy posadzić z sadzonek lub z nasion. Sadzonki są dobrym rozwiązaniem dla ogrodników, którym zależy na czasie. W tym przypadku nie musimy czekać wielu tygodni na rozwój rośliny. Wadą sadzonek jest to, że często nie jesteśmy w stanie sprawdzić jaką drogę przeszły zanim trafiły do naszego ogrodu. Mogły być pryskane, nawożone niewłaściwymi nawozami. Zdarza się, że znajdują się w nich szkodniki.

Decydując się na nasiona ziół, koniecznie upewnijmy się, że pochodzą one od renomowanych, polskich producentów. Pamiętajmy, że opakowanie nasion nie może być uszkodzone, musi też być dobrze opisane i posiadać aktualny termin przydatności. Nasion ziół nie powinno się długo przechowywać, gdyż niektóre ich gatunki mogą szybko stracić zdolność kiełkowania.

Skomentuj