Narzędzia ogrodnicze – jaką kosiarkę wybrać?

Ręczna kosiarka do trawy

Zbliża się wiosna i zastanawiasz się, jaką kosiarkę wybrać? Nie podam Ci niestety idealnego modelu, bo taki nie istnieje. Wszystko zależy od naszych upodobań i przede wszystkim – wymagań trawnika. Pomogę Ci jednak dobrać najlepszą kosiarkę do Twoich potrzeb.

Jaką kosiarkę wybrać

Aby uzyskać pięknie wyglądający trawnik, z pewnością potrzebujemy dobrej kosiarki. Musi być ona dostosowana do naszych potrzeb. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie rzeczy jak: powierzchnia trawnika, częstotliwość i sposób koszenia czy dostępność zasilania. Te aspekty mają niezwykle istotne przełożenie na to, czy potrzebujemy kosiarki ręcznej, elektrycznej czy spalinowej.

Kosiarki ręczne

To z pewnością najtańszy wybór ze wszystkich. Nie tylko w momencie zakupu, ale również mniej wydasz na jej użytkowanie. Z pewnością sporym plusem jest fakt, że nie potrzebujesz żadnego źródła zasilania w pobliżu. Najlepiej sprawdzą się do niewielkich powierzchni, ponieważ skoszenie dużej ilości metrów kwadratowych za jej pomocą może okazać się niezwykle męczące i długotrwałe. Ten rodzaj kosiarki poleca się do trawnika nieprzekraczającego 50 metrów kwadratowych. Nie nadaje się także do koszenie powierzchni nierównych.

Kosiarki spalinowe

Ten typ kosiarek również nie wymaga dostępu do źródła prądu. Za jej pomocą z powodzeniem skosisz duże powierzchnie trawnika, a nawet trawę wysoką i mokrą. Sprawdza się także dobrze na nierównych powierzchniach. Posiada jednak pewne wady. Jest droższa nie tylko w momencie zakupu, ale także podczas eksploatacji. Niezwykle ważne jest uzupełnianie paliwa, regularna wymiana oleju i filtrów, a także okresowa konserwacja. Generuje to wyższe koszty eksploatacyjne niż np. w przypadku kosiarki elektrycznej. Jak sama nazwa mówi, produkują one również sporo spalin i są stosunkowo głośne.

Narzędzia ogrodnicze - kosiarka do trawy

Kosiarki elektryczne

Są zdecydowanie tańsze od kosiarek spalinowych, a ich eksploatacja nie jest tak kłopotliwa. Są również dość wygodne w użytkowaniu. Jednak sporym ograniczeniem jest fakt, iż wymagają dostępu do źródła zasilania. W niektórych rejonach może to niezwykle utrudniać pracę i manewrowanie kosiarką. Polecane są do trawników do 500 metrów kwadratowych.

Jaką kosiarkę wybrać – firma ma znaczenie?

Gdy sprecyzujesz już swoje potrzeby względem typu kosiarki, przychodzi kolej na wybór tej jednej konkretnej. Na rynku znajdziesz wiele firm mających w ofercie to, co Cię interesuje. Którą wybrać? Ciężko powiedzieć. Wiele zależy od tego, czy chcesz ją kupić stacjonarnie czy przez internet, jaki posiadasz budżet. Dobrze jest zebrać opinie wśród znajomych bądź poszukać ich na forach internetowych. Dzięki temu łatwo znajdziesz taki model, który jest już w jakiś sposób sprawdzony przez innych. Duży wybór kosiarek ogrodowych znaleźć można na www.dobrekosiarkijura.pl.

Zakup kosiarki wcale nie jest taki prosty. Warto poświęcić chwilę na sprecyzowanie tego, czego wymagamy od tego sprzętu, aby nie przepłacać lub nie zawieść się na czymś, co się nie sprawdza. Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie Ci zastanowić się nad odpowiednim typem i modelem 🙂

Tagi:
Skomentuj