Przydatne narzędzia do obróbki drewna kominkowego

Piła akumulatorowa do drewna kominkowego

Cięcie i łupanie to jeden z etapów przygotowywania drewna kominkowego. Jest to zajęcie wyjątkowo czasochłonne i wymagające użycia siły. Dlatego aby ułatwić sobie pracę, warto wykorzystać odpowiednie narzędzia. Podpowiadamy, czym sprawnie pociąć drewno kominkowe.

Przygotowywanie drewna kominkowego – jak się za to zabrać?

Każdy, kto posiada kominek, aby mógł cieszyć się ciepłem w zimowe wieczory, musi wcześniej przygotować drewno do palenia. Jest to proces wieloetapowy. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego drewna, które można pozyskać w różny sposób, np. kupić lub samodzielnie udać się do lasu. Ważne jest także właściwe przechowywanie opału. Niekiedy konieczne jest też sezonowanie, aby uzyskać optymalną wartość opałową. Największego zaangażowania siły i czasu wymaga jednak cięcie drewna. To zadanie można sobie ułatwić, używając odpowiednich narzędzi.

Czytaj więcej: Jak przygotować drewno do kominka?

Czym pociąć drewno do kominka? Wybór odpowiedniego sprzętu

Przygotowanie drewna na opał wymaga wykorzystania różnych narzędzi. Najpopularniejszym sprzętem jest klasyczna siekierka i klin służący do rozłupywania. Jednakże te narzędzia sprawdzą się jedynie w wypadku niewielkiej ilości drewna. W przeciwnym razie obróbka zajmie dużo czasu i pochłonie sporo energii. Dzielenie pniaków na mniejsze kawałki ułatwia łuparka do drewna. Ta mechaniczna maszyna pomoże sprawnie i bez użycia siły przygotować drwa opałowe. Doskonale sprawdza się przy większej ilości drewna.

Długie pnie wymagają jednak pocięcia na mniejsze kawałki. Do tego zadania wykorzystuje się pilarki łańcuchowe, które mogą być napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Te ostatnie wyróżniają się dużą mocą i swobodą manewrowania. Jednak pilarki spalinowe są ciężkie, głośne i generują spaliny oraz wibracje. Ich obsługa wymaga zaś wiedzy i doświadczenia. Konieczne jest bowiem przygotowywanie mieszanki paliwowo-olejowej, wymiana filtrów powietrza czy świec. Pilarki spalinowe doskonale sprawdzają się do prac leśnych, do użytku przydomowego zdecydowanie lepiej wybrać maszynę elektryczną.

Piły łańcuchowe elektryczne dostępne są w 2 wersjach – z kablem zasilającym lub z akumulatorem. Oba urządzenia są dość lekkie, ciche i nie wytwarzają szkodliwych spalin. Z obsługą poradzi sobie nawet początkujący użytkownik. Pilarki elektryczne nie wymagają także skomplikowanej konserwacji. Wystarczy regularne czyszczenie i kontrolowanie napięcia łańcucha i poziomu oleju.

Wadą piły elektrycznej z kablem zasilającym jest jednak konieczność podłączenia do źródła prądu. Ogranicza to zasięg i swobodę pracy, a także niesie ryzyko przecięcia przewodu. Dlatego do prac przydomowych zdecydowanie lepiej sprawdza się pilarka akumulatorowa. Bezprzewodowa maszyna pozwala pracować w dowolnym miejscu, a brak kabla zapewnia swobodę ruchów. Dzięki temu szybko i bez wysiłku można pociąć każde drewno.

Jaką pilarkę łańcuchową wybrać do drewna kominkowego?

Wybierając pilarkę łańcuchową do cięcia drewna opałowego, warto postawić na lekką, łatwą w obsłudze i wydajną maszynę o długim okresie eksploatacji. Takie właśnie urządzenia znajdziemy w ofercie marki Kärcher. Akumulatorowe piły łańcuchowe CNS niezawodnie tną drewno, a także przydają się do szeregu innych zastosowań.

Lekka piła łańcuchowa do drewna

Lekka piła do niewielkiej ilości drewna kominkowego

Do cięcia niewielkiej ilości drewna opałowego polecana jest akumulatorowa piła łańcuchowa CNS 18-30 Kärcher z baterią litowo-jonową 18 V. Duża prędkość łańcucha (10 m/s) i 30-centymetrowa prowadnica gwarantują wydajną oraz szybką pracę. Pilarka wyposażona jest w niezawodny silnik bezszczotkowy, który zapewnia wysoką moc, a jednocześnie nie wymaga konserwacji i cechuje się długim okresem eksploatacji.

Pilarka CNS 18-30 została skonstruowana także z myślą o maksymalnie wygodnej obsłudze. Wyposażona jest w beznarzędziowy system napinania łańcucha. Regulacja następuje przy pomocy pokrętła. Warto także wspomnieć o automatycznym smarowaniu łańcucha oraz przezroczystym zbiorniku oleju, który ułatwia kontrolę jego poziomu. Bezpieczeństwo podczas pracy zapewniają zaś liczne zabezpieczenia, takie jak: bezwładnościowy hamulec łańcucha, ochrona przed odrzutem, blokada włącznika oraz ostroga umieszczona w przedniej części pilarki.

Mocna pilarka do cięcia drewna opałowego

Kärcher oferuje także mocną piłę łańcuchową CNS 36-35 zasilaną wydajną baterią litowo-jonową 36 V. Model z silnikiem bezszczotkowym doskonale sprawdza się do wymagających prac. Pilarka dzięki dużej prędkości łańcucha (21 m/s) i 35-centymetrowej prowadnicy bez problemu potnie nawet grube gałęzie i duże ilości drewna kominkowego. Przyda się także do ścinania małych drzew.

Pilarka CNS 36-35 jest bardzo prosta w obsłudze. To doskonały wybór dla mniej doświadczonych użytkowników. Łańcuch napina się wygodnie za pomocą pokrętła, bez użycia narzędzi, zaś układ tnący smaruje się automatycznie, co zapewnia optymalną pracę łańcucha. Wystarczy tylko kontrolować poziom oleju w przezroczystym zbiorniku. Dzięki hamulcowi łańcucha, systemowi 2 przełączników, blokadzie włącznika oraz ochronie przed odrzutem piła akumulatorowa Kärcher jest maksymalnie bezpieczna w czasie pracy.

Bezprzewodowe pilarki łańcuchowe Kärcher to niezawodne i wydajne urządzenia. Sprawiają, że cięcie drewna opałowego staje się zdecydowanie łatwiejsze i mniej męczące.

Skomentuj