Najgorsze chwasty w ogrodzie – radzimy jak z nimi walczyć!

Najgorsze chwasty w ogrodzie i jak pozbyć się róznych rodzajów chwastów w ogrodzie!

Najgorsze chwasty w ogrodzie są w stanie zepsuć nastrój wszystkim ogrodnikom, którzy uparcie walczą o uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Czym tak naprawdę są chwasty? Jakie rodzaje chwastów spotykane są w ogrodach? Zrozumienie tego, pomoże dobrać odpowiednie środki pielęgnacyjne. W ten sposób będzie można zlikwidować pospolite chwasty w ogrodzie.

Najgorsze chwasty w ogrodzie – klasyfikacja biologiczna

Jakie rodzaje chwastów w ogrodzie można spotkać? Istnieją różne klasyfikacje tych roślin.

Dzielimy je na:

 • chwasty jednoliścienne – trawy. Największe zagrożenie dla warzyw i owoców, jakie często hoduje się w ogródkach. Perz właściwy i włośnica sina to dwa najgorsze chwasty w ogrodzie. Inne rodzaje to wiechlina. Zaleca się ich likwidacje w okresie jesiennym, kiedy to jest największa szansa na ich pozbycie się.
 • chwasty dwuliścienne – jak sama nazwa wskazuje, posiadają dwa liścienie. Można je rozpoznać po tym, że kwitną. Stanowią one jedną z najliczniej spotykanych grup. Walka z nimi jest trudna, chociaż nie można powiedzieć, że nie jest niemożliwa. Najbardziej znana to pokrzywa zwyczajna, która jest rośliną parzącą. Jeżeli w ogrodzie pojawią się takie pospolite chwasty w ogrodzie, jak gwiazdnica pospolita, to należy uważać w szczególności na sadzonki truskawek.

Rodzaje chwastów w ogrodzie – cykl życia

Chwasty można podzielić ze względu na okres ich trwania. Najgorsze chwasty w ogrodzie można podzielić pod tym względem na:

 • jednoroczne – jare (np. chwastnica jednostronna, rdest ptasi, komosa biała, włośnica, gorczyca polna; wyróżniają się tym, że nasiona pojawiają się zimą, aby na wiosnę pokazać się w całej „okazałości”) i zimujące (np. mak polny, fiołek, chaber; dla jednych piękne kwiaty, a dla innych prawdziwe szkodniki, których nasiona pojawiają się jesienią; te pospolite chwasty w ogrodzie, ze względu na właściwości, są w stanie zimę przetrwać ze spokojem w ziemi),
 • dwuletnie – można je spotkać przez dwa sezony wegetacyjne, do najpopularniejszych gatunków zaliczyć można oset, barszcz zwyczajny, a nawet marchew zwyczajną,
 • wieloletnie – najbardziej pospolite chwasty w ogrodzie to znana babka zwyczajna i szczaw zwyczajny, są w stanie wytworzyć organy przetrwalnikowe, a także potrafią rozsiewać się za pomocą nasion.Pospolite chwasty w ogrodzie i rodzaje chwastów w ogrodzie

Inne pospolite chwasty w ogrodzie

Jakie pospolite chwasty w ogrodzie można jeszcze spotkać? Skrzyp polny, chwastnica jednostronna, żółtnica drobnokwiatowa, mniszek lekarski, który zawsze pojawia się wiosną – oto najczęściej spotykane chwasty, które są w stanie zepsuć pracę w ogrodzie wszystkich ogrodników. Szczawik zajęczy, koniczyna biała, bylica pospolita, złoć polna, czosnek winnicowy, wilczomlecz, powój polny, ostrożeń polny – takie pospolite chwasty w ogrodzie występują w dużych ilościach. Stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych pomoże w ich skutecznej likwidacji.

Najgorsze chwasty w ogrodzie, pospolite chwasty w ogrodzie - zobacz jak z nimi walczyć!

Najgorsze chwasty w ogrodzie – jak z nimi walczyć?

Najgorsze chwasty w ogrodzie mogą zostać zlikwidowane. Do wyboru są różne metody. Wśród nich największą popularnością cieszą się sposoby mechaniczne i chemiczne.

Sposoby mechaniczne na różne rodzaje chwastów w ogrodzie

Polega na użytkowaniu własnej siły i ręcznym usuwaniu wszystkich chwastów, jakie staną na drodze. Wykorzystuje się do tego najczęściej narzędzie ogrodnicze, jakie można spotkać w sklepach. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w specjalny model wideł amerykańskich, które służą m.in. do przekopywania ziemi. Ogrodnik powinien również wyposażyć się w wyrywacz, który pomaga zlikwidować najgorsze chwasty w ogrodzie, a także szpikulec ogrodniczy. Dobrym pomysłem będzie także zakupienie chwastownika i motyki – chyba najpopularniejszego narzędzia, znanego już od wielu lat.

Sposoby chemiczne na najgorsze chwasty w ogrodzie

Ogrodnicy często używają herbicydów. Aczkolwiek ta metoda budzi wiele sprzeciwów, ponieważ do gleby może przedostać się duża ilość zanieczyszczeń. Z drugiej strony – jest to jedna z najskuteczniejszych metod, która pomoże usunąć najgorsze chwasty w ogrodzie. Herbicydy dzieli się na:

 • selektywne,
 • nieselektywne.

Można wyróżnić także podział herbicydów na:

  • dolistne,
  • doglebowe,
 • dolistno-doglebowe.

Który z tych środków jest najbardziej skuteczny? To zależne jest od tego, jakie pospolite chwasty w ogrodzie stoją na drodze. Zawsze należy dokładnie wczytać się w ulotkę.

Tagi:
Blog Comments

Ja po kilku latach odpuściłam walkę z babką zwyczajną na moim trawniku. Ile razy bym nie plewiła, za dwa miesiące to samo. Powiedziałam dość 🙂

Skomentuj