Marzec w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w marcu?

Marzec w ogrodzie - zobacz prace w ogrodzie w marcu

Nareszcie czuć zbliżającą się wiosnę! Nowy miesiąc przynosi wraz z swoim nadejściem coraz cieplejsze dni. Uzbierana zimą energia zdecydowanie się przyda, gdyż marzec w ogrodzie jest niezwykle pracowitym czasem. Jak zawsze – prace oczywiście uzależniają panujące warunki pogodowe, które nie zawsze są do przewidzenia, jednak już 21 marca świętujemy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Warto więc przygotować się na jej przyjście!

Marzec w ogrodzie – sprawdź stan roślin i działki

Niezależnie od tego jaką mieliśmy zimę, w marcu ogród będzie potrzebować odświeżenia i odżywienia. Wiosenne prace w ogrodzie mogą być przyjemne! Przede wszystkim sprawdźmy stan drzew, krzewów, trawnika i rabat – to dzięki temu łatwiej zaplanować można dalsze prace. Czy rośliny są zdrowe, wolne od szkodników i uszkodzeń mrozowych? Czy śnieg spowodował połamanie gałęzi i łodyg? Jeśli temperatura nie spada poniżej 0 można już zdjąć okrycia zimowe i kopce. Na tą czynność poświęćmy zimniejszy, bardziej pochmurny dzień, dzięki czemu rośliny nie odczują nagłego skoku temperatury i nie przyspieszą wegetacji.

Dodatkowo, początek miesiąca to doskonały czas, żeby wyposażyć się w podstawowe narzędzia ogrodnicze, dokonać wiosennych porządków związanych z pozostałościami po jesieni i zimie oraz zakupić potrzebne nasiona, nawozy i inne brakujące artykuły.

Jakie prace ogrodowe w marcu? Rozpocznij sadzenie!

Warunki panujące na przełomie zimy i wiosny sprzyjają sadzeniu wielu roślin. Zacząć można na przykład od wrażliwych na mróz iglaków, czy też róż. Warto rozpocząć też sadzenie różnych drzew i krzewów z tzw. gołym korzeniem – wybierajmy te, które nie są zniszczone, przesuszone czy nadłamane. Dobrze jest dokładnie przemyśleć i zaplanować jakie rośliny chcemy mieć w ogrodzie tak, aby zapewnić im optymalne warunki potrzebne do wzrostu (ilość miejsca, nasłonecznienie). Po posadzeniu rośliny podlewamy, ale ich nie nawozimy, ani nie przycinamy.

Ogród w marcu - jakie prace w ogrodzie wykonać w marcu?

Marzec w ogrodzie – rośliny ozdobne

Ogród ozdobny wymaga sporo czasu i uwagi. Jeżeli okrycia zostały już zdjęte należy zabrać się za usuwanie pozostałych po zeszłym roku bylin. Uschnięte końcówki należy obcinać tuż przy ziemi i przenieść na kompostownik. W marcu zaczynają kwitnąć ranniki, przebiśniegi, krokusy, irysy żyłkowane i ciemierniki, a także pierwiosnki, śnieżniki oraz cebulice. Zauważyć można również pojawiające się kwiaty na krzewach – między innymi na oczarach, dereniach, wrzoścach i forsycjach. Nie zapomnijmy o nawożeniu budzących się do życia roślin.

Zobacz też: Rośliny dla pszczół – stwórz ogród przyjazny owadom!

Marzec w ogrodzie warzywnym

Hodowane warzywa mają różne potrzeby – tylko dzięki ich zaspokojeniu cieszyć się będziemy dorodnymi i zdrowymi owocami czy bulwami. Po pierwsze: wyrównujemy grządki w warzywniku, które jesienią przekopaliśmy i pozostawiliśmy w tzw. ostrej skibie. Przygotowujemy również inspekty do pierwszego wysiewu oraz usuwamy stare rośliny i najgorsze chwasty w ogrodzie.

Od początku marca wysiewamy nasiona do produkcji rozsady warzyw. Są nimi głównie warzywa kapustne takie jak kalarepa, kalafior, kapusta głowiasta i brokuły. W marcu siejemy też sałatę masłową i kruchą, które nieco później będziemy przesadzać bezpośrednio do gruntu. Jeżeli pogoda sprzyja możemy pod koniec miesiąca rozpocząć wysiewanie nasion warzyw odpornych na niskie temperatury, takich jak bób, groch, rzodkiewka, wczesna marchew, koper, cebula czy trybula ogrodowa. W drugiej połowie marca do doniczek lub skrzyneczek wysiewamy także paprykę i pomidory, jednak na zewnątrz wysadzić je można dopiero w maju.

Marzec w ogrodzie - jakie prace ogrodowe w marcu?

Ogród w marcu – jak zadbać o trawnik?

Pielęgnacja trawnika jest często ignorowana, jednak jeżeli chcemy cieszyć się zdrową i soczyście zieloną trawą powinniśmy zadbać o jego kondycję. Rozpoczynamy prace od zagrabienia resztek jesiennych liści, a także pozbycie się w ten sposób filcu i mchu. Jeżeli gleba po zimie jest zbita i ciężka przeprowadzamy aerację (napowietrzanie). Zastosować w tym celu możemy zarówno aerator, jak i widły lub kolczaste nakładki na buty. W drugiej połowie marca trawnik zasilamy wieloskładnikowym nawozem oraz dolomitem.

Tagi:
Blog Comments

Lubię prace ogrodowe, zawsze mnie odprężają, a mam dość stresującą pracę. Warto tylko mieć odpowiedni ekwipunek – zwłaszcza rękawiczki ochronne. Ja cenię sobie klasyczne „wampirki”. Jak na razie mnie nie zawiodły 🙂

Skomentuj