Maliny w ogrodzie – jak je sadzimy?

Jak sadzić maliny w ogrodzie?

Maliny w ogrodzie to coraz częstszy widok. Po pewnym czasie nieobecności ogrodnicy coraz chętniej je sadzą, aby cieszyć się pysznymi owocami. Aby jednak móc zbierać plony, maliny należy w odpowiedni sposób zasadzić.

Maliny w ogrodzie – gdzie je sadzić ?

Maliny, aby mogły się rozwijać, powinny być sadzone na glebach żyznych, próchniczych lub lekko kwaśnych o pH 6,5. Na pewno maliny nie rozwiną się zbyt dobrze na glebach ciężkich oraz zalewowych. Nie należy ich także sadzić na glebach bardzo lekkich, suchych i piaszczystych. Powinny być sadzone w miejscu, w którym jest bardzo dużo słońca. Najlepiej, gdybyśmy mieli kawałek działki wystawiony na stronę południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią. Sadząc maliny trzeba pamiętać jeszcze o jednym – aby były one osłonięte od wiatru. Gdy tak nie będzie, może dojść do przemarznięcia pędów, a owoce będą się wolniej zawiązywały.

Kiedy sadzić maliny?

Jeżeli wybieramy maliny z odsłoniętym systemem korzennym, to możemy je sadzić późną jesienią, najlepiej pod koniec października lub na początku listopada. Można je także sadzić wczesną wiosną. Natomiast jeżeli chcemy posadzić maliny w donicach, możemy to zrobić o każdej porze roku.

Uprawa maliny w ogrodzie

Sposób prowadzenia krzewów oraz rodzaj i termin cięcia malin zależy od typu owocowania. Maliny owocujące na pędach dwuletnich dojrzewają latem od lipca do sierpnia. Najlepiej sadzić je w formie szpaleru. Ten rodzaj malin rośnie bardzo silnie i tworzy długie pędy o wysokości nawet do 2,5 metrów.

Jeżeli chodzi o cięcie, to po sezonie wycinamy jedynie te pędy, które zakończyły owocowanie. Należy pozostawić pędy jednoroczne. Maliny owocujące na pędach jednorocznych owocują latem i powtarzają owocowanie jesienią, dlatego nazywamy je powtarzającymi.

Nawożenie i podlewanie

Glebę, na której mają zostać posadzone maliny należy nawieść obornikiem lub zielonym nawozem. Nawożenie mineralne w trakcie roku należy wykonać dopiero po dokładnej analizie gleby, z jaką mamy do czynienia. Jeżeli chcemy faktycznie sprawdzić glebę, powinniśmy jej próbę oddać do Okręgowej stacji chemiczno-rolniczej.

Musimy pamiętać, że maliny mają bardzo płytki system korzenny. Dlatego, wymagają regularnego podlewania. Szczególnie, jeżeli lato jest bardzo suche i nie ma zbyt wielu opadów. Jeżeli nie będziemy tego pilnowali, pędy uschną i na pewno nie będziemy mogli zrywać żadnych owoców. Podlewanie nie jest wymagane jedynie wtedy, gdy maliny zostały wsadzone na wilgotnej glebie.

Tagi:
Skomentuj