Maj w ogrodzie – co mamy do zrobienia?

Maj – jakie prace należy wykonać w ogrodzie

Na maj przypadają tak zwani zimni ogrodnicy, którzy wypadają od 12 do 14 maja. Po tym terminie nie powinny pojawić się już żadne przymrozki i można spokojnie wskazać do gruntu wszelkie rośliny. Maj w ogrodzie – można zakasać rękawy!

Drzewa i krzewy

Maj w ogrodzie to czas, w którym możemy sadzić drzewa i krzewy, ale tylko te, które wcześniej były wsadzone do pojemników. Każdorazowo, przed posadzeniem takiej rośliny, należy ją obficie podlać jeszcze w donicy. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której bryła korzeniowa rozpadnie się przy wyjmowaniu. Krzewy i drzewa najlepiej sadzić w dni pochmurne.

Maj to idealna pora na sadzenie roślin iglastych, azalii oraz rododendronów. Nie można już jednak sadzić roślin z odkrytymi korzeniami. Na to już stanowczo za późno.

Pod koniec maja powinniśmy również zwrócić uwagę na nasze drzewka owocowe (pamiętajmy, że na sadzenie drzew owocowych najlepsza jest jednak jesień). Należy oberwać część zawiązków owoców. Pozwoli to na przerzedzenie zawiązków. Oczywiście, chodzi tu o usuwanie związków najmniejszych i uszkodzonych, z których nie będzie już żadnego pożytku.

Podsypywanie korą

W maju powinniśmy również pamiętać o ściółkowaniu korą sosnową drzew i krzewów. Szczególnie powinniśmy pamiętać, aby podsypać korą świeżo wsadzone rośliny. Należy rozkładać korę na dobrze podlaną ziemię.

Plewienie

Systematycznie powinniśmy odchwaszczać grządki i rabaty. W maju nie będzie nam to sprawiało większych problemów, ponieważ chwasty mają niewielkie rozmiary i są słabo zakorzenione. Nie będzie problemu z ich wyrywaniem. Jeżeli w maju zaniedbamy te zabiegi, chwasty bardzo szybko rozrosną się i zakorzenią w naszych grządkach. Zaczną konkurować o wodę i światło z roślinami. Będą im także zabierały substancje odżywcze, co na pewno nie będzie przyczyniało się do wzrostu naszych kwiatów.

Byliny – pomysł na maj w ogrodzie

Jest to czas na dzielenie, rozmnażanie i przesadzanie bylin, które kwitną wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Pobieramy sadzonki pędowe złocieni, dzwonków dalmatyńskich, słoneczniczków, żagwinu oraz sadzonki z piętką wyrastające u podstawy karpy łubinów i ostróżek wieloletnich. Należy także pamiętać, aby od połowy maja regularnie podlewać byliny. Zwłaszcza, jeżeli jest szczególnie sucho i ciepło.

Rośliny cebulowe

W maju powinniśmy usunąć zwiędłe kwiaty i owocostany przekwitłych tulipanów, szachownic, narcyzów i hiacyntów. Jeżeli posadzone kępy roślin cebulowych kwitnących rosną zbyt gęsto, możemy je wykopać, rozdzielić i przesuszyć, a następnie przesadzić w nowe miejsce. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i posadzić dopiero jesienią.

Na początku miesiąca sadzimy cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie, takich jak: begonia bulwiasta, brodia, błonczatka, eukomis, galtonia, sprekalia, mieczyki i zawilec wieńcowaty. Natomiast w drugiej połowie miesiąca możemy posadzić dalie i pacioreczniki.

Co siejemy w maju?

W pierwszej dekadzie miesiąca siejemy wilec, łubin, nasturcję, fasolę wielkokwiatową, portulakę, kosmos, dimorfotekę, groszek pachnący, nagietek, ostróżkę, maciejkę, słoneczniki. Natomiast pod koniec miesiąca sadzimy dzwonek ogrodowy, miesięcznicę dwuletnią, naparstnicę purpurową, bratek ogrodowy, prawoślaz  i goździk brodaty.

A co siejemy w czerwcu? Sprawdź w naszym artykule!

Tagi:
Skomentuj