Luty w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w lutym?

Luty w ogrodzie - kalendarz ogrodnika. Jakie prace ogrodowe wykonać w lutym?

Wydawać by się mogło, że zimowe miesiące zwalniają z pielęgnacji ogrodu. Otóż nie! Luty w ogrodzie to przygotowania do nadchodzącego sezonu, doglądanie zabezpieczeń w mroźne lub śnieżne dni i przygotowanie do rozsady. W tym miesiącu dzień wydłuża się o 2 godziny i coraz intensywniej czuć nadchodzącą wiosnę. Jakie prace ogrodowe w lutym wykonać? Odpowiadamy poniżej!

Jak zadbać o sad w lutym? Kalendarz ogrodnika

Pierwszym krokiem może być kontrola drzew użytkowych, czyli przydomowego sadu. Ich pielęgnacja uzależniona jest od wielu czynników – od pogody, gatunku, stanu i ewentualnych chorób. Pamiętajmy, żeby do pracy wybierać czyste i ostre narzędzia i wykonywać ją w stosunkowo słoneczny i ciepły dzień. Od czego rozpocząć prace w sadzie w lutym?

  • Możemy rozpocząć przycinanie drzew. To dobry moment na usunięcie uschniętych lub krzyżujących się gałęzi czy też starych pędów. Dobrym zwyczajem jest zabezpieczenie ran maścią ogrodniczą z preparatem przeciwgrzybiczym.
  • Podczas przycinania sprawdźmy, czy na drzewach nie występują oznaki rozwijających się chorób, grzybów czy szkodników.
  • Sprawdzamy stan wybielenia drzew owocowych. Jeżeli deszcz i śnieg zmyły wapno warto powtórzyć proces ich bielenia.
  • Usuwamy zgniłe i zasuszone zeszłoroczne owoce (tzw. mumie) wiszące na drzewach owocowych. Mogą one być źródłem infekcji czy grzybicy – najlepiej więc je spalić lub głęboko zakopać.
  • Poprawiamy zabezpieczenia chroniące pnie młodych drzew owocowych przed zwierzętami.

Luty w ogrodzie – pielęgnacja roślin ozdobnych

Najważniejszą czynnością, którą wykonywać powinniśmy przez całą zimę jest obserwacja zimowego okrycia i roślin oraz – w zależności od pogody – dodatkowe ich zabezpieczenie lub jego demontaż. Warto pamiętać również o regularnym strząsaniu śniegu z krzewów i roślin iglastych, gdyż może on spowodować wyłamywanie się pędów oraz stałą ich deformację.

Początek lutego jest również dobrym momentem na wysiew nasion ozdobnych roślin jednorocznych o długim okresie wegetacji. Są nimi między innymi begonia, lobelia przylądkowa, petunia, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, szałwia błyszcząca czy aster chiński. Warto jednak przygotować się wcześniej poprzez sprawdzenie jakości nasion przeznaczonych do siewu. Najlepszą metodą jest przeprowadzenie testu żywotności – wystarczy wysypać kilkadziesiąt nasion na ciągle wilgotną bibułę i po kilku dniach wyliczyć procentową żywotność sprawdzanej partii materiału siewnego.

W przypadku utrzymującej się temperatury powyżej zera stopni możemy rozpoczynać porządki na rabatach. Ostrożne wycinanie suchych pędów bylin sprawi, że nie uszkodzimy kiełkujących roślin cebulowych. Dodatkowo – do końca miesiąca warto wykonać odmładzające przycięcie żywopłotów, szczególnie, jeśli stały się one zbyt wybujałe.

Prace ogrodowe w lutym w ogrodzie warzywnym

Aby cieszyć się smakiem wyhodowanych samodzielnie warzyw warto pamiętać o pielęgnacji ogrodu warzywnego. Prace rozpocząć można od zgarnięcia z grządek pozostałych liści, które służyły wcześniej za ściółkę. Dobrze jest pamiętać o okryciu wczesnych odmian warzyw rosnących w gruncie – takich jak sałata, kalarepa, rzodkiewka, czy szpinak warzywny.

Luty jest doskonałym czasem na przygotowanie się do rozsadzania i produkcji własnych, wczesnych warzyw (takich jak cebula zwyczajna, por, seler, sałata i warzywa kapustne). Przeczytaj więcej o tym jak zrobić rozsadę. W kiełkowniku umieśćmy pomidory, które za około 4 tygodnie będzie można przenieść je do doniczek. Rozsadę można rozpocząć również od wysiewu nasion na okiennym parapecie w mieszkaniu (pojemniki należy wypełnić ziemią do produkcji rozsad – odkażoną termicznie, żyzną, pulchną, o pH 6,5. Tak przygotowane nasiona przykrywamy folią lub szkłem i czekamy, aż rośliny wykiełkują.

Luty w ogrodzie - prace ogrodowe w lutym, kalendarz ogrodnika.

Luty w ogrodzie – zadbaj o trawnik

Nieco uwagi wymaga również trawnik. Pamiętajmy, aby:

  • rozbijać skorupę śnieżną tworzącą się, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg (zapobiega to pleśni śniegowej trawnika),
  • na ile to możliwe zgarniać śnieg z trawnika, najlepiej pod drzewa,
  • unikać chodzenia po trawniku, na którym jest warstwa śniegu (pozostaną na nim wydeptane ścieżki i miejsca pozbawione trawy),
  • pod koniec miesiąca wysiać na trawniku nawóz z ziemi kompostowej z dodatkiem fosforu i potasu,
  • wygrabić kępki mchu i sfilcowane źdźbła traw gdy rozmarznie ziemia.

Prace ogrodowe w lutym – rośliny w pomieszczeniach

Nie można zapomnieć o roślinach uprawianych w pojemnikach, które niedługo rozpoczną okres wegetacji. Przechowywane w chłodnych pomieszczeniach fuksje, lantany, oleandry możemy pod koniec miesiąca zacząć podlewać obficiej, a następnie przenieść w cieplejsze miejsce. Warto również przesadzić je do świeżego podłoża (w przypadku dużych roślin wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi) oraz po około 2 tygodniach rozpocząć nawożenie – sprawdź jak przygotować domowy nawóz do kwiatów!

Końcówka lutego jest dobrym czasem na przygotowanie sadzonek roślin wieloletnich, które nie zimują na zewnątrz (np. pelargonii, fuksji czy surfinii). Młode pędy ukorzeniamy w mieszaninie torfu z piaskiem utrzymując temperaturę 18–20°C. Po ukorzenieniu sadzimy je do doniczek. Istotne jest aby mieć na uwadze zapewnienie im dostępu do światła – dzięki temu młode rośliny nie będą nadmiernie się wyciągać.

Luty w ogrodzie – podsumowanie

Regularnie dbając o ogród zyskujemy pewność, że wiosną będziemy cieszyć się pięknym widokiem i zdrowymi roślinami. Kluczowe jest jednak, aby planując prace uwzględniać w nich warunki atmosferyczne panujące w danym roku. Zimy w Polsce są coraz cieplejsze, dlatego właśnie reagowanie w porę na dziejące się zmiany da najlepsze efekty. Luty w ogrodzie to czas na doglądanie roślin oraz przygotowanie się do nadchodzącej wiosny.

Tagi:
Skomentuj