Jakie należy wykonać prace w ogrodzie w lutym? Tak naprawdę zakres naszych obowiązków nie różni się dużo od stycznia. Nadal należy odśnieżać drzewa, ścieżki, rozbijać skorupę śniegu zalegającą na trawniku, terenach uprawnych, a także sprawdzać stan ogrodzenia i ochrony roślin. Pozytywnym zjawiskiem jest to, że dzień jest jednak o 2 godziny dłuższy niż w styczniu, mamy też więcej słońca. Mimo że dość często luty jest bardzo mroźnym miesiącem, powoli zaczynamy prace, które pozwolą wybudzić nam już niebawem ogród ze snu zimowego.
Prace w ogrodzie w lutym – sad
Jeżeli w ostatnich dniach padało sporo deszczu, warto sprawdzić stan bielonych drzew owocowych – jeżeli powłoka z wapna została zmyta, należy ją ponownie nałożyć.
Luty to miesiąc, w którym zajmujemy się również przycinaniem krzewów owocowych m.in. porzeczek, malin, agrestu (pędy skracamy mniej więcej o 1/3). Z kolei z przycinaniem drzew owocowych można się wstrzymać do przełomu marca i kwietnia. Z krzewów dobrze jest usunąć gałązki, które uschły, są połamane lub dotknięte chorobą. Odcinamy również pędy, które się ze sobą krzyżują lub rosną do środka krzewu. Ważne jest, aby miejsca przycięć odpowiednio zabezpieczyć np. posmarować maścią ogrodniczą.
Przygotowywanie do wiosny
Luty to również odpowiedni czas na to, aby zacząć się zastanawiać nad tym, jak nasz ogród ma wyglądać wiosną i latem. Jeżeli w swoim ogrodzie chcemy mieć grządki z sałatą, cebulą, porem, selerem czy z aromatycznymi ziołami – bazylią, oregano, majerankiem, to właśnie w tym miesiącu dobrze zająć się produkcją rozsadów tych wczesnych warzyw/ziół. W większych doniczkach lub skrzynkach do wysiewu (muszą mieć co najmniej 5 cm wysokości) należy rozpocząć wysiew nasion. Ważne jest, aby skrzynki/doniczki trzymać w ogrzewanym oraz dobrze oświetlonym pomieszczeniu.
Hodowla sadzonek
Jeżeli zależy nam, aby samodzielnie wyhodować sadzonki pomidorów, należy rozpocząć w kiełkowniku produkcję rozsadów pomidorów. Po około miesiącu rozsady będą gotowe do przeniesienia do doniczek, a z nich po ostatnich przymrozkach, można je będzie przenieść bezpośrednio do gruntu. Jeżeli nie zajmiemy się tym tematem teraz, będziemy musieli kupować gotowe sadzonki jeśli chcemy latem cieszyć się pysznym smakiem pomidorków z własnego ogrodu.
Prace w ogrodzie w lutym – trawnik
Zima nie jest niestety łaskawym czasem dla naszych trawników. Co warto zrobić, aby był w pełni gotowy na nowy sezon? Po pierwsze, koniecznie trzeba rozbić skorupę śnieżną, która się na nim tworzy. W nocy temperatury spadają poniżej zera i nawet ta odrobina śniegu zamarza, co nie wpływa pozytywnie na trawę. Jeżeli tego nie zrobisz, pod skorupą może zacząć się tworzyć śniegowa pleśń. Koniec lutego jest już odpowiednim czasem na wysianie nawozu, który zacznie przygotowywać trawnik na wiosnę.
Blog Comments
Julia
08/02/2016 at 14:07
Czas zakasać rękawy! Osobiście polecam planować wiosenny ogród na pintereście, bo można tam znaleźć nie tylko mnóstwo informacji, ale i life hacki, które ułatwią pracę w ogrodzie!