Listopad w ogrodzie

Listopad w ogrodzie

Za nami październik. Dni są jeszcze krótsze, a na drzewach znajdują się już ostatnie kolorowe liście. Jesień w pełni – to oznacza, że pracy w ogrodzie mamy naprawdę sporo. Jak najlepiej wykorzystać listopad w ogrodzie? Nie stójmy bezczynnie! Przed zimą każda chwila poświęcona na pielęgnację ogrodu jest na wagę złota! 

Listopad w ogrodzie – co czeka na nas za oknami?

W listopadzie niemal wszystkie rośliny kończą już swój okres wegetacyjny. Kolorowe owoce znajdziemy już na nielicznych roślinach – jarzębinie, kalinie czy berberysie. Nasiona dojrzewają tylko na spóźnionych świerkach, sosnach i jałowcach. Odleciały też ptaki – dla tych, które zostają u nas na zimę, przygotujmy wcześniej karmnik dla ptaków. W połowie listopada rośliny i zwierzęta są już przygotowane na nadejście mrozu. Pomóżmy im przetrwać tę porę roku! 

Sadzenie drzew owocowych jesienią

Jak zadbać o drzewa owocowe?

Jesień to dobra pora na sadzenie drzew owocowych. Najlepszy jest do tego październik – listopad w ogrodzie to już czas na przygotowanie drzew do zimy. Gdy opadną ostatnie liście, sprawdźmy, w jakim stanie jest kora i czy nie została ona zaatakowana przez zimowe formy chorób. Usuńmy ostatnie owoce i liście. Jeśli jest taka potrzeba, możemy spryskać drzewa miedzianem. Na jesienne opryski roślin najlepszy jest właśnie listopad. W ogrodzie możemy też zabezpieczyć drzewka przed zającami – dobrze sprawdzą się plastikowe osłonki. Drzewka, które dopiero posadziliśmy, możemy uchronić przed mrozami dzięki usypaniu wokół pnia kopczyków ziemi lub kory (na około 25 centymetrów). 

Listopad w ogrodzie – warzywa

Większość warzyw zdążyliśmy już zebrać, jednak w listopadzie możemy jeszcze liczyć na niektóre z nich. To czas na zbiory warzyw korzeniowych, kapusty i jarmużu. Jeśli na grządce pozostały jakieś resztki, należy je zebrać (te, które nie zgniły, można wykorzystać na kompost). Ciężką glebę warto też przekopać. 

Listopad – w ogrodzie siejemy warzywa ozime, czyli marchew, pietruszkę i koper ogrodowy. Jeśli jeszcze nie ma przymrozków, dobrze wykorzystać okazję na przerobienie kompostu lub zastosowanie nawozów mineralnych (znasz już przepis na nawóz z pokrzywy?). 

Ogród na jesień - jarzębina

Co jeszcze zrobić w ogrodzie?

  • usuwamy te części roślin, które zostały dotknięte chorobami;
  • do połowy listopada możemy też sadzić wrzosy (pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji wrzosów!);
  • okrywamy rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury – możemy wykorzystać do tego agrowłókninę lub igliwia;
  • zabezpieczenie róż przed zimą przede wszystkim usypanie wokół nich kopczyków z ziemi;
  • obficie podlewamy wszystkie rośliny – dbamy o ich właściwie nawodnienie;
  • opróżniamy płytkie oczka wodne (w większych zbiornikach mogą pozostać odporne na mróz rośliny);
  • usuwamy opadłe liście z trawy – to podstawa w przygotowaniu trawnika do zimy!

Sprzęt ogrodniczy 

Zadbajmy nie tylko o nasze rośliny, ale i o narzędzia, dzięki którym możemy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Kosiarka powinna być dokładnie oczyszczona i naostrzona. Taka konserwacja jest niezbędna! Z pozostałych narzędzi usuwamy brud. Dobrze jest użyć także odpowiedniego smaru. 

Tagi:
Skomentuj