Lipiec w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

Lipcowe prace w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

W lipcu większość rośli bardzo intensywnie wegetuje. Jest to miesiąc, w którym możemy oglądać efekty prac poczynionych w ogrodzie znacznie wcześniej. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zadań jest jeszcze do zrobienia. Jak powinniśmy spędzić lipiec w ogrodzie?

Lipiec w ogrodzie to czas na zbiory

Wczesne odmiany gruszek i śliwek oraz wiśnie, morele, agrest i porzeczki będą teraz owocować. W lipcu kończy się natomiast zbiór czereśni, malin i truskawek. Istotne jest, aby regularnie zbierać owoce i usuwać te, które się psują. Jeżeli nasze krzewy intensywnie owocują, ważne jest, aby zabezpieczyć gałęzie przed złamaniem. Można podeprzeć je drewnianymi tyczkami lub przywiązać to konarów.

Formowanie koron drzew owocowych

W lipcu musimy wykonać cięcie prześwietlające jabłonie. Pozwoli to na regenerację drzewka i wpłynie pozytywnie na jego owocowanie w kolejnym roku. Jest to zabieg niezbędny w przypadku rozrośniętych drzew, ponieważ zewnętrzna warstwa korony blokuje dostęp światła do głębiej osadzonych gałęzi. W lipcu powinniśmy wyciąć też około 90% wilków, które wyrosły kilka tygodni wcześniej. Po owocowaniu przycinamy także pestkowe drzewa owocowe, m.in. wiśnie i czereśnie. Należy także usunąć wszystkie stare gałęzie oraz te, które rosną w kierunku, w którym nie powinny. Zarażone gałęzie należy usunąć z sadu lub ogrodu, by zaraza nie przedostała się na inne roślinny, do kompostu lub do gleby.

Wieloskładnikowe nawożenie

Każdy sadownik i ogrodnik dobrze wie, że musi nawozić tereny, które uprawia. W lipcu konieczne jest drugie i zarazem ostatnie nawożenie azotowe. Nie należy tej czynności wykonywać w późniejszych miesiącach, ponieważ może to pobudzić rośliny do wzrostu i nie zdąża się one zahartować przed pierwszymi przymrozkami.

Prace w przydomowym warzywniaku

Istotne jest, aby w lipcu intensywnie nawadniać warzywa. Ze względu na wysokie temperatury są one narażone na spalenie. Najlepiej zdecydować się na intensywne podlewanie warzyw 2-3 razy w tygodniu, niż codziennie podlewać w małych ilościach.

W lipcu należy także odchwaścić grządki i rabaty. Niestety lipiec to także miesiąc, w którym rośliny najczęściej chorują i są zjadane. Jeżeli jesteśmy właścicielami szklarni i upraw w tunelach foliowych, trzeba je wietrzyć by regulować wysokość temperatury. Przekraczająca 35 stopni hamuje wzrost roślin.

Lipiec w ogrodzie – pora na sadzenie

W lipcu można siać warzywa, które chcemy zbierać w późnym zbiorze. Z powodzeniem mogą to być takie, o krótkim okresie wegetacyjnym np. fasolka, kalafior, jarmuż, rzodkiewka, rzepa, kapusta pekińska, cykoria czy roszponka. Pod koniec miesiąca możemy już sadzić truskawki i poziomki na przyszły rok.

Pielęgnacja rabat i trawników

W lipcu wiele roślin jest na etapie kwitnienia. Niektóre kwiaty może również dopiero teraz wysiewać, a inne już trzeba wykopywać. Te, które kwitną w lipcu, np. dalie i mieczyki powinny być teraz nawożone. Istotne jest także to, aby regularnie usuwać zwiędnięcie kwiatostany, ponieważ wykorzystują one siły witalne rośliny, które może ona przekazywać pozostałym pędom, które mogą jeszcze zakwitnąć.

Tagi:
Skomentuj