Łąka w ogrodzie – marzenie wielu właścicieli ogrodów

Kwitnąca łąka

W dawnych czasach łąki utrzymywały przy życiu ludzi i hodowane przez nich bydło. Łąki, o które starannie dbano, a ich trawy ścinano kosą, przechodziły w spadku z ojca na syna. Pierwsze łąki na północy Europy zostały utworzone przez człowieka ok. 500 lat p.n.e., w czasie, kiedy tereny te zaatakowała sroga zima i ludzie zmuszeni byli trzymać zwierzęta w zamknięciu. Siano, które było pozyskiwane z łąk stało się zimowym pokarmem zwierząt. Zaczęto zakładać łąki na coraz większych terenach i stopniowo ich uprawa stała się warunkiem przetrwania zimy. Obecnie łąka w ogrodzie to marzenie wielu ogrodników!

Kwitnąca łąka

Uprawiając łąki człowiek stworzył piękny krajobraz, któremu charakter nadawały rozległe połacie kwitnących traw, kwiatów oraz ciągnące się po horyzont pastwiska. Prawdopodobnie jednak ten, kto dźwigał ciężkie siano do obory i kosił dojrzałe, pełne letniego słońca kwiaty, nie dostrzegał piękna tego krajobrazu. Był to czas, w którym człowiek walczył o przetrwanie w trudzie i znoju. Jeśli łąka dawała dużo siana, jeśli pogoda była przychylna, życie stawało się trochę lżejsze. Uprawa łąk na wielką skalę przetrwała prawie do końca XIX wieku i wówczas jeszcze stanowiła ważną gałąź rolnictwa.

Łąka kwiatowa – jak ją założyć

Zakładanie łąki powinno odbywać się na mniej więcej tych samych zasadach, co zakładanie trawnika, z jedną zasadniczą różnicą – nie należy stosować nawożenia produkcyjnego (podkarmiającego).

Kiedy uporamy się ze wszystkimi pracami ziemnymi, wzbogacimy glebę ziemią próchniczą, grubym piaskiem i wapnem, a na koniec starannie wyrównamy i wygrabimy powierzchnię, nadchodzi czas na siew. Mieszanka traw powinna zawierać dobre odmiany kostrzewy czerwonej, mietlicy pospolitej oraz wiechliny łąkowej. Trawę możemy wysiać latem o dowolnej porze, należy jednak zadbać o to, aby przed siewem ziemia została solidnie nawilżona. Nie trzeba siać gęsto – wystarczy 1 kg nasion na 100 metrów kwadratowych

Przed wysianiem trawy należy przygotować kilka płacht foliowych o wymiarach 50 na 50 cm i rozłożyć je nierównomiernie na całej powierzchni, która przeznaczona jest pod siew. Kiedy trawa zacznie kiełkować, należy zdjąć folię i wysiać w tych miejscach mieszankę nasion roślin łąkowych. Ich ilość jest zależna od rodzaju, najlepiej kierować się wskazówkami, które są zawarte na opakowaniu.

Alternatywa to samodzielne zebranie nasion roślin, które chcemy mieć na swojej łące, ale należy mieć świadomość, że taki zabieg wymaga od nas sporo pracy. Można się również pokusić o próbę przesadzenia wybranych roślin, ale do tego niezbędna jest odpowiednia wiedza. Wiele z nich jest pod ochroną, a niektóre z kolei tak nieliczne, że lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ich w naturalnym środowisku. Jeszcze innym sposobem jest wysianie nasion roślin łąkowych do odsłoniętej ziemi, np. na skrawku ogródka warzywnego, a potem, kiedy już podrosną, przesadzenie ich w docelowe miejsce.

Dobrym pomysłem jest również posadzenie małych kępek roślin cebulowych np. narcyzów białych, narcyzów trąbkowych lub wcześnie kwitnących cebulic i śnieżyczek. Kępki cebul najlepiej zasadzić wokół drzew i na obrzeżach łąki.

Zakładanie i pielęgnacja łąki

Łąka w ogrodzie i jej pielęgnacja

Wraz z nadejściem wiosny obowiązkowo należy starannie oraz bardzo ostrożnie posprzątać całą powierzchnię łąki. W ten sposób uda nam się usunąć resztki suchych liści i gałązek, które zostawia po sobie roztapiający się śnieg. Kiedy ziemia wystarczająco się ogrzeje, kwiaty, trawy oraz zioła porastające łąkę zaczną się zielenić i wraz z nadejściem lata osiągną pełnię kwitnienia.

Po przekwitnięciu kwiatów, łąkę trzeba skosić, najlepiej tradycyjną kosą. Najlepiej jest kosić łąkę wcześnie rano, zanim zniknie rosa. Ważne jest, aby dać skoszonej trawie poleżeć przez kilka tygodni. W ten sposób damy roślinom czas na wysianie wszystkich nasion. Następnie należy zebrać siano i przeznaczyć je na kompost.

W zależności od właściwości gleby, niektóre rośliny stają się z czasami dominujące. Jeśli zależy nam, aby zrobić miejsce dla innych, trzeba skosić dominującą roślinę zanim zdąży przekwitnąć. W ten sposób zapobiegniemy rozsianiu jej nasion, co ułatwi rozwój pozostałym gatunkom.

Gatunki, które warte są polecenia, to łubin, trybula leśna, różne gatunki przytulii, podagrycznik pospolity, lepiężnik różowy i dzwonek jednostronny.

Należy również pamiętać, że łąki nie należy nawozić, ponieważ sprzyja to przede wszystkim wzrostowi trawy. Jeśli okaże się, że liczba kwiatów i ziół zaczyna się zmniejszać, można zastosować odrobinę nawozu PK.

Kilka słów podsumowania

Łąka w ogrodzie to marzenie wielu właścicieli ogrodów – i nie ma w tym nic dziwnego. Przez większość roku może zachwycać nas bogactwem barw i zapachów. Dodatkowo stosunkowo łatwo jest ją założyć oraz pielęgnować. Jednak, aby móc cieszyć się własnym kawałkiem łąki, musimy mieć spory kawałek ziemi – chyba każdy się zgodzi, że nieco groteskowo wyglądałaby łąka na małej działce przed domkiem szeregowym..

Tagi:
Skomentuj