Kwiaty w domu. Pielęgnacja roślin zimą.

Kwiaty w domu w doniczkach

Zima to najtrudniejszy okres dla większości roślin. By ochronić je przed mrozem i brakiem światła najczęściej przechowujemy nasze kwiaty w domu. Pora zimowa to niemałe wyzwanie dla miłośników roślin, dlatego podpowiadamy jak postępować, by pielęgnacja kwiatów doniczkowych była najbardziej efektywna.

Dostarczenie odpowiedniej ilości światła

Krótkie dni są charakterystyczne dla pory jesiennej i zimowej. Dla wielu roślin ilość światła, która do nich wtedy dociera, jest niewystarczająca. Skutkiem tego jest najczęściej opadanie liści oraz ich żółknięcie. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do obumierania rośliny. Kwiaty o intensywnych barwach są najbardziej narażone na utratę kolorów, ponieważ wymagają znacznie więcej światła niż rośliny cieniolubne. W celu dostarczenia jak największej ilości światła naszym kwiatom, należy postawić je jak najbliżej okien – najlepiej od strony południowo-wschodniej lub południowej. By zmaksymalizować ilość światła, które dochodzi do roślin, należy je często spryskiwać dużą liście wodą i delikatnie zmywać z nich kurz. Rośliny zimą, które schowaliśmy pod dach, nie mają bowiem możliwości naturalnej kąpieli podczas deszczu. Warto również zrezygnować z zawieszania firan, które częściowo blokują dostęp do światła.

Rośliny zimą

Zbyt wysoka temperatura w pokojach

Częstym problemem podczas przechowywania kwiatów w domu jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, do których przenieśliśmy nasze rośliny. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie doniczek do chłodniejszych pokojów, takich jak sień. Nie każdy jednak posiada dostęp do takich pomieszczeń. W takim wypadku najlepiej postawić rośliny blisko okien (oczywiście jeżeli nie ma pod nimi kaloryferów). Należy jednak pamiętać, by w czasie wietrzenia domu przenosić kwiaty z dala od mrozu z zewnątrz. W celu zwiększenia wilgotności powietrza w pokoju, najłatwiej wykonywać delikatne i regularne zraszanie. Jeżeli dysponujemy większymi funduszami, możemy kupić i zainstalować specjalne nawilżacze, które pomogą w pielęgnacji kwiatów doniczkowych.

Podlewanie kwiatów doniczkowych

Nie przesadzaj z podlewaniem

W naszym poprzednim artykule skupiliśmy się na problemie, jakim jest nawadnianie ogrodu. Pamiętaj jednak, że rośliny zimą nie wymagają takiej samej ilości wody co latem. Ich zapotrzebowanie na minerały maleje ze względu na naturalne spowolnienie rozwoju kwiatów. Łatwiej uratować rośliny, które delikatnie uschły niż zgniły. Dlatego nigdy nie nawadniaj na zapas! Kwiaty w domu, które schowałeś na okres jesienno-zimowy podlewaj raz lub dwa razy tygodniowo. Najbezpieczniej nawadniać dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce będzie sucha.

Czy nawozić kwiaty w domu?

Najczęściej przyjmuje się, że rośliny zimą nie wymagają nawożenia. Pamiętaj, żeby do każdej rośliny podchodzić indywidualnie – niektóre z kwiatów w Twoim domu mogą kwitnąć właśnie w porze zimowej. Potrzebują wtedy zarówno więcej wody, jak i nawozu. Nie należy jednak przesadzać – podobnie jak z podlewaniem. Przenosząc rośliny do domu, pamiętajmy, że każda roślina, jeśli poświęcamy jej odpowiednio dużo uwagi – przetrwa ten trudny, zimowy okres.

Tagi:
Skomentuj