Jaką kosiarkę elektryczną do trawy wybrać, czym się kierować?

Jakie kosiarki elektryczne wybrać?

Sezon ogrodowy w pełni, a my wciąż zastanawiamy się nad zakupem dobrej kosiarki? Najwyższy czas, by wybrać urządzenie, które z jednej strony pomoże nam w utrzymaniu estetyki naszego trawnika, a z drugiej strony nie będzie stanowiło zbyt kosztownej inwestycji. Jaką kosiarkę elektryczną do trawy wybrać, by nasz trawnik zawsze był ozdobą ogrodu? Sprawdzamy.

Dlaczego kosiarka elektryczna?

Przede wszystkim wybór kosiarki powinien rozpocząć się od decyzji związanej z typem urządzenia. Na rynku najpopularniejsze warianty to kosiarki spalinowe i kosiarki elektryczne. Choć wariant pierwszy w przeszłości był zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem, to szereg wad powoli zaczął przeszkadzać świadomym użytkownikom, którzy bardziej od efektywności, dbali o ochronę środowiska. Kosiarki spalinowe to urządzenia duże, głośne, które wytwarzają szkodliwe spaliny. Poszukując idealnego sprzętu, warto więc postawić na urządzenie przystępniejsze, jakim z pewnością są kosiarki do trawy elektryczne. Niższa cena, równie duża wydajność i łatwość konserwacji sprawia, że to właśnie kosiarki elektryczne królują dzisiaj w polskich ogrodach. A na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej kosiarki?

Moc kosiarki elektrycznej

Moc kosiarki elektrycznej to podstawowy parametr, który w praktyce determinuje wydajność i szybkość koszenia trawy w ogrodzie. Zasada jest prosta – im większa moc naszej kosiarki, tym szybciej będziemy w stanie skosić trawę na całej powierzchni trawnika. Oczywiście wraz z mocą w parze idzie cena urządzenia, dlatego urządzenie dobierzmy do faktycznej powierzchni trawnika. Nasz trawnik jest malutki, a całkowite doprowadzenie go do porządku i tak zajmuje krótko czasu? Nie ma potrzeby przepłacania. Jeśli jednak nasz trawnik do kilkadziesiąt lub kilkaset metrów kwadratowych, kosiarka o mocy 1200 do 1600 W będzie zdecydowanie dobrym wyborem. Dodatkowo na szybkość koszenia wpływa także szerokość urządzenia, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu.

Funkcjonalność kosiarki

Nowoczesne kosiarki elektryczne są wyposażony w funkcje regulacji nie tylko prowadnicy kosiarki, ale także wysokości tnięcia. To bardzo przydatna funkcja, szczególnie gdy mamy konkretne potrzeby względem wysokości trawnika. Pamiętajmy o tym, że w przypadku dużych trawników proces koszenia to nawet kilka godzin pracy. Dlatego zadbajmy o to, by nasz sprzęt był możliwie wygodny i komfortowy do prowadzenia. Nie zapominajmy także o wadze urządzenia, choć w tym aspekcie kosiarki elektryczne charakteryzują się stosunkowo niską wagą.

Kosiarka elektryczna czy akumulatorowa?

Coraz częściej oferty kosiarek obejmują także modele wyposażone w specjalny akumulator. Dzięki niemu nasze koszenie będzie w pełni bezprzewodowe, co z pewnością wpłynie na komfort koszenia. Wadą tego rozwiązania jest relatywnie krótki czas pracy akumulatora, który może nie być odpowiedni do jednorazowego skoszenia całego trawnika. Jeśli nasz trawnik jest naprawdę duży, zainwestujmy w tradycyjną kosiarkę elektryczną z długim kablem, umożliwiającym sprawne koszenie całego trawnika.

 

Skomentuj