Przepisy prawne regulujące funkcjonowanie ogrodów działkowych w ostatnich latach stały się dosyć restrykcyjne jeśli chodzi o temat kompostowników. Aktualnie kompostownik na działce jest obowiązkiem. W praktyce wygląda to różnie, jednak przepisy są jednoznaczne.
Co i po co do kompostownika?
Kompostownik jest naturalnym składowiskiem zielonych czy wysuszonych odpadów, które „produkuje” nasz ogród. W to miejsce najczęściej trafiają zasuszone liście, trawa, gałęzie.
Co się zdecydowanie nie nadaje?
Z pewnością kompostownik przy domowym ogrodzie i na działce nie jest miejscem do składowania odpadów które nie mogą być w naturalny sposób rozłożone. Niestety czasem do kompostowników trafia gruz, kawałki plastiku itd., co jest całkowitym nieporozumieniem. Innymi słowy – kompostownik nie jest śmietnikiem na zbędne rzeczy. Błędem jest także umieszczanie w tym miejscu mokrej trawy i resztek roślin, które czeka proces gnilny. Pamiętajmy, iż kompost uzyskuje się z odpadów zielonych, które powinny być przesuszone. Do kompostownika nie powinny tez trafiać chwasty. Jeśli korzenie chwastów, nasiona po pewnym czasie znowu trafią do gleby jako nawóz, możemy być pewni, iż przez przypadek posiejemy sobie nową kolonię nieproszonych gości.
Kompostownik na działce – jaki powinien być?
Rodzaj pojemnika, w którym trzymany będzie kompost zależy od indywidualnych preferencji właściciela działki. Aktualnie w sieciach handlowych bogato zaopatrzonych także w sprzęt i akcesoria ogrodnicze można nabyć kompostowniki plastikowe, metalowe, drewniane. Sporo klientów kieruje się tutaj parametrami związanymi z ceną, rozmiarem i wyglądem pojemnika. Warto jednak wspomnieć, iż drewniany kompostownik będzie o wiele bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż plastikowy. Jednym z najlepszych rozwiązań jest właśnie kompostownik zbity z desek, miedzy którymi pozostawiono prześwity, wówczas dosypywana zawartość ma szansę równomiernego przesychania. Cyrkulacja powietrza jest tutaj jak najbardziej wskazana.
Dobry kompostownik powinien posiadać pokrywę, która ochroni suszącą się zawartość przed kroplami deszczu, jednak należy pamiętać aby pokrywę zdejmować w na suche dni i noce. W praktyce większość działkowych kompostowników nie posiada pokrywy.
Blog Comments
Jarek
22/02/2020 at 18:54
Jeśli o mnie chodzi, kompostownik to teraz mus na działce, pamiętam jeszcze jak lata temu na działce dziadków, były takie drewniane skrzynki albo wielkie betonowe okręgi, w których się składowało odpady na kompost. Teraz to wszystko już można powiedzieć przeminęło, teraz ludzie inwestują w kompostowniki plastikowe, ba, sam taki mam z Dom i Woda, na 400l i jestem z niego zadowolony, więc, niby jest to konieczność (jeśli chce się jeść z rozsądkiem) ale moim zdaniem opłacalna konieczność.