Jak i kiedy wapnować trawnik? Wapnowanie trawnika

Wapnowanie trawnika

Wapnowanie trawnika jest bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji trawnika. Dzięki niemu możemy podwyższyć poziom pH gleby. Gdy gleba jest zbyt kwaśna, źdźbła trawy rosną rzadziej i są wiotkie. Jednak najważniejsze w zabiegu wapnowania jest to, aby wykonać go w odpowiednim momencie. Zatem, jak i kiedy wapnować trawnik?

Kiedy wapnować trawnik?

Planując wapnowanie trawnika należy pamiętać o dwóch zasadach. Wapnowanie trawnika powinno wykonać się w momencie, kiedy odczyn pH gleby wynosi poniżej 5,5. Trawniki lubią lekko kwaśną glebę, jednak odczyn poniżej 5,5 oznacza, że gleba jest zbyt kwaśna. Wówczas trawnik słabiej rośnie i pojawiają się mech oraz skrzyp polny. Wtedy nasza gleba potrzebuje podwyższenia poziomu pH i wykonuje się zabieg wapnowania.

Jak wapnować trawnik

Drugą zasadą, którą należy się kierować planując wapnowanie trawnika jest okres wzrostu trawy. Trawnik powinno wapnować się zanim trawa rozpocznie wzrost (czyli w okresie przedwiośnia, sprawdź jak zadbać o trawnik po zimie) lub gdy wzrost już zakończy (okres jesieni). Od poprzedniego wapnowania powinny minąć 2-3 sezony, ponieważ wapń wolno dociera do niższych warstw trawnika

Kiedy nie wapnować trawnika?

Kiedy, odczyn pH jest wyższy niż 5,5. Prawidłowe pH gleby to 5,5-7. To są górne granice. Jeśli pH jest niższe niż 5,5 należy przeprowadzić wapnowanie. Natomiast gdy pH jest wyższe niż 7, konieczne jest zakwaszenie gleby, a to znaczy, że wapnowanie jest zabronione. Wapnowanie gleby o prawidłowym odczynie pH nie jest zalecane, ponieważ może przynieść więcej problemów niż korzyści, z powodu zaburzonego prawidłowego odczynu pH.

Jak zbadać odczyn pH gleby?

Aby zbadać pH gleby, można oddać próbkę do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej lub kupić kwasomierz w sklepie ogrodniczym. Oddając glebę do analizy, możemy przy okazji zlecić bardziej zaawansowane badania gleby, jednak na wynik trzeba będzie poczekać. Kwasomierz daje wynik niemal od razu i można go stosować wielokrotnie. Jego cena waha się od 20 do 100 zł w zależności od modelu i rodzaju.

Kiedy wapnować trawnik

 

Jak wapnować trawnik?

Do wapnowania trawnika należy wybrać odpowiedni nawóz. Musi to być preparat przeznaczony do tego zabiegu. Najpopularniejszy jest dolomit, który ma 30% wapnia lub kreda, która zawiera 50% wapnia. Z powodu różnic w zawartości wapnia, bardzo istotne jest, aby stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu!

Podczas wapnowania nie należy stosować innych nawozów. Mogą wtedy powstać w glebie związki chemiczne, które utrudniają roślinom pobieranie substancji odżywczych. Przed nawożeniem trawnika należy odczekać kilka tygodni po zabiegu wapnowania.

Jak i kiedy wapnować trawnik? Podsumowanie

Wapnowanie trawnika jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji naszego trawnika. Trzeba go jednak odpowiednio zaplanować oraz odpowiednio przeprowadzić. Źle zrobiony zabieg wapnowania lub przeprowadzony w nieodpowiednim czasie, może być bardzo problematyczny dla naszego trawnika. Warto więc pamiętać o tych kilku prostych zasadach.

Tagi:
Skomentuj