Rośliny ogrodowe należy pielęgnować, ważnym elementem rutynowych zabiegów przy krzewach iglastych jest przycinanie i formowanie. Należy jednak wiedzieć kiedy przycinać iglaki, alby nie zaszkodzić roślinom. Jeśli zależy Ci na pięknym ogrodzie, dowiedz się kiedy i jak powinno się wykonać cięcie iglaków, aby rośliny stawały się coraz gęstsze i zdrowsze.
Przycinanie iglaków – dobre praktyki
Powody dla których przycinanie iglaków powinno wykonywać się regularnie są jasne dla każdego ogrodnika amatora. To bardzo ważny zabieg, który pozwala zachować roślinom iglastym ładny pokrój. Regularne przycinanie iglaków ma wpływ także na wzrost, zdrowie i ogólną kondycję roślin iglastych.
O ogród należy dbać regularnie, tylko wtedy rośliny będą mogły pokazać całą swoją krasę. Zasada ta dotyczy także iglaków, które są łatwe w pielęgnacji, ale wymagają regularnego przycinania. Niemniej, aby cięcie iglaków przyniosło oczekiwane efekty trzeba zdawać sobie sprawę z tego jak ważne jest to, aby wiedzieć kiedy przycinać iglaki.
Zobacz także artykuł o tym jak wygląda nawożenie iglaków!
Kiedy przycinać iglaki – ważne zasady
Ogród wymaga cierpliwej ręki i regularności. Jest to zasada bardzo ważna, nie należy dopuszczać do momentu, kiedy rośliny znajdujące się w ogrodzie były zaniedbane. Przywrócenie ich do zdrowia i pięknego wyglądu kosztuje o wiele więcej pracy niż regularna pielęgnacja.
Pielęgnacja roślin powinna być zsynchronizowana z porami roku i okresami wegetacji roślin. To właśnie zegar biologiczny powinien determinować czas kiedy przycinać iglaki.
Dlaczego tak ważne jest cięcie iglaków
Regularne przycinanie roślin iglastych przyniesie wiele korzyści. Należy brać pod uwagę zapotrzebowanie poszczególnych gatunków roślin. Różne mogą być zarówno terminy, jak i częstotliwość. Warto wymienić najważniejsze atuty przycinania:
- Przycinane rośliny lepiej się rozkrzewiają.
- Krzewy iglaste zagęszczają się dzięki przycinaniu.
- Poprawia się pokrój roślin – staje się bardziej zwarty.
Może zainteresuje Cię również artykuł o tym jak sadzić świerk na żywopłot? Albo posiadasz ogród z tujami i chciałbyś się dowiedzieć o tym jak dbać o tuje czy jakie są choroby tui.
Jak i kiedy przycinać iglaki?
W zależności od tego jak duże są krzewy i grube gałęzie do cięcia iglaków konieczny będzie sekator albo nożyce ogrodowe. Sposób i termin przycinania powinien być uzależniony od preferencji konkretnego gatunku, ale także od tego czy krzewy iglaste tworzą żywopłoty, czy też rosną samodzielnie. Zasady, które powinien znać każdy ogrodnik to teoria, we własnym ogrodzie warto także obserwować rośliny i to jakie zabiegi im służą. Obserwacja i doświadczenie najlepiej podpowiedzą kiedy przyciąć iglaki.
Najczęstsze terminy na cięcie iglaków
Znaczną część zabiegów związanych z roślinami wykonuje się wiosną. Podobnie jest w przypadku przycinania iglaków. Jest kilka najczęściej praktykowanych terminów kiedy przyciąć iglaki. Wczesna wiosna, zwykle koniec marca to wczesny termin, kiedy można zadbać o iglaki po zimie. Wykonuje się wtedy takie zabiegi jak:
- usuwanie uszkodzonych pędów,
- przycinanie połamanych gałęzi i gałęzi z uszkodzoną korą,
- usunięcie fragmentów rośliny zajętych przez szkodniki.
Jako najlepszy termin przycinania iglaków uznaje się przełom kwietnia i maja. Jest to dobry moment na formowanie krzewu, rany po przycięciu o tej porze roku goją się wyjątkowo szybko. Przycinanie iglaków latem powinno się odbywać nie później niż w lipcu. Reguła ta jest podyktowana tym, że przycinanie przyspiesza wzrost, a zbliżająca się jesień powinna kończyć czas gwałtownego wzrostu rośliny. W przypadku cięcia latem należy unikać także deszczu i słońca. Jednak, jeśli jest to możliwe lepiej aby przycinanie iglaków miało miejsce wiosną. Cięcie późnym latem, albo jesienią może zaszkodzić roślinie.
Przycinanie iglaków – o czym należy pamiętać
Wiedząc już kiedy przycinać iglaki można w odpowiedni sposób zadbać o rośliny. Pamiętać także warto, że poza wiedzą ważne są także narzędzia. Sekator, albo nożyce wykorzystywane do przycinania roślin powinny być naostrzone i zdezynfekowane. Dzięki temu unikniemy szarpania pędów i infekcji, na które iglaki są bardzo wrażliwe.
Ważną zasadą, którą warto się kierować jest długość o jaką powinno się skracać pędy. Cięcie iglaków jest uzależnione od wieku i wielkości krzewu. Zasada jest taka, że skróca się pędy o około jednej trzeciej długości w przypadku starszych krzewów. Młode sadzonki skraca się zaś o połowę ich długości. Regularne cięcie sprawia, że nie ma konieczności wykonywania na krzewach cięć odmładzających, które krzewy źle znoszą.
Podczas zabiegu można uformować pokrój, usunąć uszkodzone pędy oraz przyciąć wierzchołek rośliny. Jest to zabieg, który powinno się wprowadzić do ogrodniczej rutyny. Aby krzewy pięknie rosły i miały ładny pokrój należy pamiętać o tym kiedy ciąć iglaki i przestrzegać zasad dotyczących tego zabiegu.
Blog Comments
świerk choinka
15/09/2022 at 10:59
My też kochamy iglaki! Wbrew pozorom nie wszyscy wiedzą, że regularne przycinanie iglaków jest tak ważne. Różne rodzaje świerków, jodeł, sosen i modrzewi również potrzebują dużo miłości, aby wyglądać naprawdę pięknie w ogrodzie i rosnąć zdrowo przez wiele lat.