Kiedy przycinać hortensje? Hortensja – pielęgnacja na zimę

Hortensje w ogrodzie

Wiele roślin, które sadzimy w naszych ogrodach, wymaga specjalnej pielęgnacji – wśród nich znajdziemy na przykład róże. Powinniśmy znać zasady postępowania przy każdej z nich, aby przez przypadek im nie zaszkodzić. Do jednych z takich wymagających roślin należy hortensja. Pielęgnacja na zimę tej rośliny nie jest wcale taka trudna. W poniższym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania – kiedy przycinać hortensje i jak przygotować hortensje na zimę. 

Odmiany hortensji 

W naszych ogrodach najczęściej spotykamy te gatunki hortensji:

  • ogrodowa – najpopularniejszy gatunek; kształtem przypominają krzewy; ich kwiaty rozwijają się na ubiegłorocznych pędach i zależnie od odmiany przybierają różne kolory; kwitnie w czerwcu i lipcu;
  • bukietowa – to duży, okazały krzew, który zaczyna kwitnienie w sierpniu, a kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach;
  • pnąca – nie ma formy krzewy, a pnączy osiągających długość nawet 25 metrów; kwitnie w czerwcu i lipcu;
  • dębolistna – jej cechą charakterystyczną jest zmiana koloru na jesień oraz luźne, białe kwiatostany;
  • piłkowana – posiada piłkowane liście i płaskie kwiaty; kwitnie od czerwca do września.
Hortensja - pielęgnacja na zimę

Kiedy przycinać hortensje?

Aby upewnić się, czy nasza hortensja wymaga przycięcia, sprawdźmy, na jakich pędach rosną nowe kwiaty. Jeśli posiadamy w ogrodzie hortensję bukietową lub pikowaną, przycinamy je wczesną wiosną. Na starszych, ubiegłorocznych pędach, kwitnie hortensja ogrodowa. Nie należy przycinać jej przed zimą. Niektóre gatunki hortensji w ogóle nie wymagają przycinania: są to hortensja pnąca i dębolistna. Czy przycinać hortensje na zimę? Nie jest do tego możliwość tylko do końca sierpnia. Inaczej przycięte pędy nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy, a przez to będą bardziej narażone na przemarzanie. 

Czy przycinać hortensje na zimę?

Co zrobić z kwiatostanami hortensji? Zwykle ścina się je po przekwitnięciu, jednak pozostawione na krzewach na zimę mogą stanowić jego piękną ozdobę. 

Hortensja – pielęgnacja na zimę

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie rośliny przed mrozami jest jej okrywanie na zimę (w innym naszym artykule dowiesz się, jak zabezpieczyć róże przed zimą). Co w takim razie robimy, by uchronić nasze hortensje przed minusowymi temperaturami? Wszystko zależy od gatunku. 

Hortensja ogrodowa jest najbardziej wymagająca – przed zimą należy obsypać podstawę krzewu korą sosnową, a sam krzew owijamy szczelnie agrowłókniną. 

Całkowitym przeciwieństwem jest hortensja bukietowa – jest już znacznie bardziej odporna, więc nie wymaga okrycia. Hortensja pnąca też przetrwa niskie temperatury.  

Innymi gatunkami wymagającymi zabezpieczenia są hortensja dębolistna i piłkowana. To wrażliwe na mrozy gatunki, dlatego dobrze będzie osłonić je agrowłókniną.

Kiedy przycinać hortensje w ogrodzie

Podsumowanie 

Kiedy przycinać hortensje? Na wiosnę. Zimą nie powinniśmy już tego robić. Jesienią można już jedynie przyciąć kwiatostany. 

Hortensja – pielęgnacja na zimę to odpowiednie zabezpieczenie przed mrozami niektórych gatunków. 

Tagi:

Ola

Każdą wolną chwilę - bez względu na pogodę, która panuje za oknem - spędzam na świeżym powietrzu. Prace w ogrodzie to moja największa pasja. Wyciągam pomocną dłoń w kierunku poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące ogrodnictwa. Możesz na mnie liczyć!

Skomentuj