Jeśli jesteś fanem kawy z ekspresu i pijesz jej sporo, możesz wykorzystać to z korzyścią dla roślin. Nawóz z fusów kawy jest coraz częściej stosowany – jego dobroczynne działanie pozwala na wzmacnianie roślin na wiele różnych sposobów. Jak najlepiej stosować fusy z kawy jako nawóz? Tłumaczymy w naszym artykule!
Kawa jako nawóz – właściwości
Choć spory dotyczące tego, czy kawa jest dobra dla naszego zdrowia, wciąż nie zaowocowały ostateczną odpowiedzią, możemy być pewni, że jej działanie na rośliny jest naprawdę korzystne. Jest to spowodowane zawartością fusów. Znajduje się w nich niewielka ilość azotu, fosforu, magnezu, miedzi i potasu. Do tego fusy mają lekko kwaśny odczyn. Dlatego nadają się doskonale do nawożenia nimi roślin kwasolubnych rosnących w domu i w ogrodzie – neutralizują wapń i dostarczają najważniejszych składników odżywczych. Według niektórych badań kawowy nawóz może spowalniać wzrost dopiero kiełkujących roślin. Nie nadaje się również do całkowitego zakwaszania gleby.
Fusy z kawy jako nawóz działają długofalowo, to znaczy, że ich substancje uwalniają się stopniowo. Dzięki fusom ziemia jest spulchniona i znacznie wolniej wysycha.
Fusy z kawy jako nawóz do podlewania
Kawowe fusy można wykorzystać między innymi do stworzenia z nich preparatu do podlewania roślin. To nic trudnego – wystarczy na 10 litrów wody użyć jednej szklanki fusów, a gdy te napęcznieją, wymieszać nawóz i podlać nimi rośliny bądź całe grządki. Chcąc odżywić tak rośliny w domu, wystarczy zmniejszyć ilość składników – jedna szklanka wody na 2 łyżeczki fusów wystarczy. Zabieg podlewania tak przygotowanym nawozem można wykonywać raz na 1-2 tygodnie.
Inna opcją na wykonanie preparatu z fusów po kawie jest wykorzystanie niedopitej kawy. Po rozcieńczeniu w proporcjach 1:5 możemy podlać między innymi kaktusy.
Kompost a kawa – nawóz ekologiczny
Dodawanie fusów z kawy do kompostu ma mnóstwo zalet. Dorzucając je na kompostownik na działce możemy osiągnąć świetne efekty. Kawa między innymi:
- wzbogaca pryzmę kompostową o potas, miedź i magnez;
- rozluźnia pryzmę dzięki swojej strukturze;
- przyspiesza proces kompostowania przez zawartość azotu;
- poprawia napowietrzenie kompostu;
- przyciąga dżdżownice.
Nawóz z kawy idealny do ściółkowania
Gdy uda nam się uzbierać i ususzyć duże ilości fusów z kawy, możemy spróbować ściółkowania nimi roślin w naszym ogrodzie. Wystarczy rozsypać wokół nich fusy, po czym przykryć innym materiałem przeznaczonym do ściółkowania, na przykład korą – w ten sposób zapobiegniemy rozdmuchania fusów przez wiatr. Dzięki długiemu uwalnianiu składników, między innymi azotu, wierzchnia warstwa gleby będzie wzbogacana przez rozkładające się fusy. Dobrym pomysłem będzie też rozsypanie fusów przed deszczem lub podlewaniem – woda sprawi, że fusy przedostaną się wgłąb ziemi.
Jakie rośliny możemy ściółkować fusami z kawy (lub świeżą, nieparzoną zmieloną kawą)? Między innymi kwasolubne hortensje, borówki amerykańskie, róże i różaneczniki, a także niektóre warzywa: marchew, rzodkiewka i pomidory.
Fusy od kawy jako nawóz wzbogacający ziemię
Dodanie fusów z kawy do ziemi również jest dobrym pomysłem. W ten sposób wzbogacimy glebę i poprawimy jej strukturę. Fusy jako składnik podłoża dla roślin sprawdzają się naprawdę dobrze. Możemy dodawać je do ziemi 1-2 razy w miesiącu lub wykorzystać pod dopiero zasadzone rośliny. Dzięki temu zwiększymy poziom mikroorganizmów, które korzystnie wpływają na rozwój roślin.
Fusy z kawy nadają się także do nawożenia roślin doniczkowych. Wymieszanie ich z ziemią w doniczce lub wsypanie fusów na jej dno sprawi, że ziemia będzie luźniejsza i dłużej utrzyma wodę.
Nawóz z fusów z kawy – o czym należy pamiętać
Zanim zaczniemy wykorzystywać fusy do nawożenia i wzbogacania gleby, musimy pamiętać o prawidłowym ich przygotowaniu. Fusy powinny być dokładnie wysuszone. Wilgotne, położone na wierzchniej warstwie ziemi, szybko zaczną pleśnieć i przestaną być użyteczne. Aby temu zaradzić, można również wymieszać je z glebą zaraz po aplikacji.
Nie zapominajmy też o tym, że fusy z kawy jako nawóz nie pozwolą nam całkiem zmienić odczynu pH gleby. Pomogą nam jedynie w utrzymaniu kwasowości. Z tego powodu nie zaleca się używania fusów do nawożenia roślin preferujących glebę zasadową.
Naturalne nawozy, między innymi nawóz z pokrzywy czy fusy z kawy, to bezpieczne dla roślin i dla środowiska sposoby wzbogacania gleby. Stosując je, możemy być spokojni o to, czy substancja nie zaszkodzi pszczołom – rośliny miododajne i organiczne nawozy to klucz do stworzenia ogrody przyjaznego owadom.
Blog Comments
Magdalena
11/10/2020 at 20:13
Witam, rozumiem, że kawa nie może być słodzona? Czy może być zwykła kawa mielona parzona? Do jakich roślin wewnętrznych jest dobry taki nawóz?, kwitnących, czy zielonych? Pozdrawiam
Ola
13/10/2020 at 06:58
Dzień dobry! Zalecamy nawozić niesłodzoną kawą – kawa mielona nada się doskonale. We wnętrzu polecamy przede wszystkim do roślin kwitnących. Pozdrawiamy!