Jesienne porządki w ogrodzie – jak przygotować ogród na jesień?

Jak przygotować ogród na jesień?

Jesienne porządki w ogrodzie są tak samo ważne, jak te wykonywane w porze wiosennej. Jak przygotować ogród do nadejścia zimy? O czym należy pamiętać? Każdy ogrodnik powinien wypisać sobie listę prac do wykonania, aby móc jak najlepiej przygotować miejsce na nadejście zimowych przymrozków.

Jesienne porządki w ogrodzie – czas na trawnik

Trawnik jest miejscem, które w tym okresie, kosi się zdecydowanie rzadziej. Jesienne porządki w ogrodzie powinny skupić się także na tej zielonej połaci. Nie można zapomnieć również o tym, że jesień jest porą, kiedy trawnik powinien być koszony zdecydowanie wyżej. Trawa nie rośnie już tak mocno i intensywnie, jak w sezonie letnim, dlatego można pozwolić sobie na zdecydowanie rzadsze koszenie.

Jesienne porządki w ogrodzie powinny obejmować również wysprzątanie liści z trawnika. Można zrobić to ręcznie. Chociaż w sklepach dostępne są specjalne urządzenia ogrodnicze (np. odkurzacz z funkcją dmuchawy), które cały ten proces mogą zdecydowanie przyspieszyć i ułatwić. Zalegające liście mogą sprawić, że dojdzie nawet do uszkodzenia trawnika. Wpływają one również niekorzystnie na rabaty, jeżeli zaczną się tam rozkładać, dlatego należy pamiętać o ich systematycznym usuwaniu.

Jak przygotować ogród na jesień? Czas na sadzenie roślin

Jesienne porządki w ogrodzie to tak naprawdę ostatni moment na to, aby posadzić rośliny jednoroczne, kwiaty, czy też drzewa. Wszystko oczywiście zależy od tego, z jaką dokładnie rośliną ma się do czynienia. Ogrodnicy wiedzą, że na jesieni do ziemi wkłada się m.in. cebulki tulipanów, lilii, krokusów, szafirów, aby te zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Jesienne porządki w ogrodzie mogą skupić się również na takich kwiatach, jak czarnuszka, maki, chabry. To dobry moment na to, aby zaprosić do swojego ogrodu tak piękne gipsówki, które pokażą swoje główki w nowym sezonie ogrodniczym. Dla pewności cebulki kwiatowe można przykryć np. torfem, dzięki czemu rośliny nie zmarzną w okresie zimowym.

Jak przygotować ogród do jesieni? Sadząc w nim krzewy i drzewa. Przykładem mogą być tutaj drzewa drzewa iglaste i liściaste rośliny zimozielone. Sadzenie w tym okresie jest warunkiem koniecznym, ponieważ tylko dzięki temu można mieć pewność, że wszystko zdąży się ukorzenić przed nadchodzącą zimą. W czasie jesiennych prac nie można również zapomnieć o podlewaniu. W szczególności, jeżeli ktoś stał się posiadaczem roślin zimozielonych. Należy tego pilnować także w okresie zimowym, aby rośliny nie uschły.

Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie, a ochrona drzew i krzewów

Ochrona drzew i krzewów – to także jeden z bardzo ważnych tematów, których nie można pomijać, jeżeli chodzi o jesienne porządki w ogrodzie. Pierwsze przymrozki mogą niekorzystnie wpłynąć na kondycję roślin wieloletnich. W szczególności, jeżeli jest tu mowa o drzewach. Do ich ochrony najlepiej użyć specjalnej włókniny, która dostępna jest w sklepach ogrodniczych. Nie można jednak robić tego za wcześnie. Drzewa, krzewy oraz inne roślinny powinny nieco przyzwyczaić się do niższych temperatur.

Jak przygotować ogród do jesieni? Należy skupić się pozbyciu się chwastów i na przycięciu gałęzi. Tego typu prace warto wykonywać wczesną jesienią. Dlaczego tak wcześnie? Pomaga to uchronić gałęzie zdrowe przed niepotrzebnym wycięciem. Za nożyce do przycinania najlepiej chwycić w tym momencie, kiedy na gałęziach znajdują się jeszcze liście. Do wycięcia naprawdę grubych gałęzi, najlepiej użyć elektryczną piłę, dzięki czemu będzie można oszczędzić dużo siły, a także nerwów. Jesienne porządki w ogrodzie to także dobry moment na to, aby sprawdzić listę potrzebnych narzędzi ogrodniczych.

Jak przygotować ogród na jesień? Ochrona innych roślin

To także ochrona tych roślin, które są wrażliwe na mróz. Jeżeli wcześniej zostały posadzone takie rośliny, jak dalie, begonie, mieczyki, złocienie, to należy wykopać ich cebulki i przechowywać w suchym miejscu, w okresie zimowym. Najlepiej, jeżeli wszystkie cebulki (odpowiednio oczyszczone) będzie przechowywało się w pomieszczeniu, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 5-10 stopni. Jesienne porządki w ogrodzie powinny obejmować jesienne opryski roślin, a także ochronę roślin doniczkowych, które nie lubią niskich temperatur. Jak przygotować ogród do jesieni? Chowając rośliny doniczkowe do wnętrza.

Tagi:
Skomentuj