Jesienne opryski drzew owocowych

Jesienne opryski drzew owocowych

Jesień to idealna pora na sadzenie drzew owocowych. Warto też zadbać o właściwą pielęgnację tych, które już rosną w naszych ogrodach. Dlatego jedną z ważniejszych czynności, jakie powinno się wykonać przed zimą w ogrodzie, są jesienne opryski drzew owocowych. Przygotujesz w ten sposób drzewka do srogiej zimy i zmniejszysz ryzyko wystąpienia na nich chorób w następnym sezonie.

Jesienne opryski drzew owocowych – dlaczego są tak ważne?

Jesienią wszystkie rośliny w ogrodzie zaczynają wyglądać mniej atrakcyjnie. Niestety, ale jest to również czas podwyższonej wilgotności, która stanowi świetną pożywkę dla grzybów. To jeden z powodów, który powinien przekonać nas, że jesienne opryski drzew owocowych o tej porze roku to prawdziwy obowiązek każdego ogrodnika. Trzeba również podkreślić, że wykonywanie oprysków jesienią jest mniej szkodliwe niż na wiosnę. Owoce z drzew dawno już zostały pozbierane, a owady coraz rzadziej zapylają kwiaty. Jest to najlepszy czas, aby wykonać tę nieprzyjemną, ale potrzebną czynność.

Jeżeli prowadzisz amatorski ogród z drzewkami owocowymi, możesz zdecydować się na dwa rodzaje oprysków:

  • miedzianem – oprysk tym środkiem należy wykonać na drzewach owocowych (m.in. brzoskwiniach, wiśniach, czereśniach) najpóźniej na początku listopada;
  • mocznikiem – środek należy wykorzystać do wykonania oprysków na jabłoniach przeciw parchowi. Najlepszym terminem będzie druga połowa listopada, ale tak naprawdę wszystko zależy od pogody.

Opryski miedzianem

Miedzian to środek grzybobójczy, który pomaga zwalczać choroby grzybicze na drzewach owocowych, krzewach owocowych, warzywach i roślinach ozdobnych. Najlepiej oprysk wykonać w dzień pochmurny, ale bezwietrzny. Nie powinno się wykonywać oprysków w pełnym słońcu, podczas deszczu czy jeżeli temperatura spadła poniżej 0 stopni Celsjusza.

Miedzian można wykorzystać, aby zapobiec następującym chorobom:

  • Kędzierzawości liści na brzoskwini – jest to najgroźniejsza choroba, jaka może zaatakować to drzewko owocowe. Zaraza zimuje w łuskach pąków i korze pędów. Dlatego tak ważne jest, aby oprysk wykonać jesienią. Uchronimy wtedy drzewko przed wiosennym atakiem tej choroby. Oprysk należy wykonać, gdy opadną już wszystkie liście. Należy zastosować 50 g środka i rozpuścić go w 5 litrach wody. Pamiętaj, aby tą substancją pokryć wszystkie pędy brzoskwini.
  • Rakowi bakteryjnemu na wiśni – można go rozpoznać, dzięki brunatnym plamom na gałęziach i pniu wiśni. Oprysk należy wykonać, gdy zaczną opadać liście. Najlepszą dawką będzie 25 g środka rozpuszczone w 5 litrach wody.
  • Zasychaniu liści na czereśni – charakterystyczne są zwijające się brunatne liście, które następnie zasychają. Oprysk należy wykonać podczas opadania liści. Substancję należy przygotować na tej samej zasadzie, co do opryskiwania wiśni.

Opryski mocznikiem

Mocznik to nawóz azotowy, który uchroni Twoje jabłonie przed parchem. Choroba ta poraża zarówno liście, jak i owoce. Pojawiają się ciemne, okrągłe plamy. Porażonych owoców nie można spożywać. Aby zapobiec rozwojowi tej choroby, należy wykonać oprysk po pierwszych przymrozkach, ale zanim opadną wszystkie liście z jabłoni. Substancję należy przygotować z 0,5 kg mocznika rozpuszczonego w 10 litrach wody. Pamiętaj, aby bardzo dokładnie opryskać każdą część drzewa i opadłe liście.

Tagi:
Skomentuj