Jesień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika

Późna jesień to wbrew pozorom wcale nie jest czas, gdy możemy zaniechać wszelkich działań w naszych ogródkach. Co prawda ilość pracy jest mniejsza, nie należy ruszać gleby – mogło by to wpłynąć niekorzystnie na jej strukturę, ale…

Jesień w ogrodzie

Ostatnia zbiórka plonów

Jeżeli jeszcze nie zebraliście wszystkich letnich plonów należy to koniecznie zrobić (najlepiej przed pierwszymi przymrozkami). Truskawki, szparagi, marchewki, krzewy owocowe i inne rośliny wieloletnie trzeba przygotować do zimowania (byliny należy okopać, można je okryć warstwą mulczu, gałęziami świerku, sosny, słomą, liśćmi). Warto też zadbać o użyźnienie – nawóz z bogaty w fosfor i potas, zawierający jednocześnie niewielką ilość azotu sprawi się doskonale – dzięki temu grządki z zimującymi roślinami, staną się bardziej odporne na ujemne temperatury. Jeżeli chodzi o drzewka owocowe, to polecam usunąć spod nich opadłe liście, zabezpieczyć pnie przed gryzoniami poprzez założenie specjalnych osłon. Zioła przenosimy w doniczkach do domu – pamiętaj, że trzeba je regularnie spryskiwać mgiełką wody – powietrze w mieszkaniu/domu jest bardziej suche niż to na dworze i niestety mocno wysusza zioła, które stają się nieapetyczne.

Jesień w ogrodzie

A co z oczkiem wodnym?

Jeżeli Twój ogród ozdabia oczko wonne (lub inne, może bardziej naturalne bajorko;), trzeba je opróżnić. Rybki przeprowadzają się do akwarium, a rośliny wodne, podobnie jak zioła w doniczkach lub kubłach trzeba przenieść do zamkniętych pomieszczeń. Elementy ozdobne – ceramiczne bądź gliniane misy również muszą zostać usunięte – inaczej rozsadzi je mróz.

Rośliny na jesień

To że idzie zima nie oznacza, że w Twoim ogrodzie lub na tarasie musi być smutno i ponuro – przecież Twoje skrzynki kwiatowe wcale nie muszą być puste! Rośliną, która wyśmienicie sprawdza się w późno jesiennych warunkach jest wrzos lub wrzosiec. Ważne żeby zasadzić je teraz, żeby zdążył się dobrze ukorzenić przed zimą – inaczej nie będzie nam pięknie kwitł.

Na koniec – małe porządki

Po zakończeniu prac w ogrodzie, koniecznie wyczyść narzędzia… inaczej wiosną będzie konieczny zakup nowego zestawu. Po wyczyszczeniu sprzętów zakonserwuj chociażby wazeliną, nie musisz wydawać pieniędzy na specjalistyczne środki,które w większości w swoim składzie zawierają wazelinę. Dzięki temu metalowe części nie zardzewieją.

Teraz Twój ogród jest przygotowany na zapadnięcie w sen zimowy, podczas którego nie będą go nawiedzać koszmary. 🙂

 

Zostaw komentarz

*