Jesień w ogrodzie – warto wiedzieć

Późna jesień to wbrew pozorom wcale nie czas, gdy możemy zaniechać wszelkich działań w naszych ogródkach. Co prawda ilość pracy jest mniejsza, nie należy naruszać gleby – mogło by to wpłynąć niekorzystnie na jej strukturę, ale… Koniec wymówek! Jesień w ogrodzie można naprawdę dobrze wykorzystać!

Jesień w ogrodzie to czas na zbiory!

Jeżeli jeszcze nie zebraliście wszystkich letnich plonów, należy to koniecznie zrobić (najlepiej przed pierwszymi przymrozkami). Truskawki, szparagi, marchewki, krzewy owocowe i inne rośliny wieloletnie trzeba przygotować do zimowania (byliny należy okopać, można je okryć warstwą mulczu, gałązkami świerku, sosny, słomą, liśćmi). Warto też zadbać o użyźnienie. Nawóz z bogaty w fosfor i potas, zawierający jednocześnie niewielką ilość azotu sprawdzi się doskonale – dzięki temu grządki z zimującymi roślinami, staną się bardziej odporne na ujemne temperatury. Jeżeli chodzi o drzewka owocowe, to polecam usunąć spod nich opadłe liście, zabezpieczyć pnie przed gryzoniami poprzez założenie specjalnych osłon. Zioła przenosimy w doniczkach do domu – pamiętaj, że trzeba je regularnie spryskiwać mgiełką wody – powietrze w mieszkaniu czy domu jest bardziej suche niż to na dworze i niestety mocno wysusza zioła, które stają się nieapetyczne.

Jesień w ogrodzie - dekoracje z dyni

A co z oczkiem wodnym?

Jeżeli Twój ogród ozdabia oczko wonne, trzeba je opróżnić. Rybki przeprowadzają się do akwarium, a rośliny wodne, podobnie jak zioła w doniczkach lub kubłach, trzeba przenieść do zamkniętych pomieszczeń. Elementy ozdobne, na przykład ceramiczne bądź gliniane misy również muszą zostać usunięte – inaczej rozsadzi je mróz.

Rośliny na jesień

To, że idzie zima, nie oznacza, że w Twoim ogrodzie lub na tarasie musi być smutno i ponuro – przecież Twoje skrzynki kwiatowe wcale nie muszą być puste! Można wybierać spośród wielu gatunków kwiatów, które można sadzić na jesień. Rośliną, która wyśmienicie sprawdza się o tej porze roku, jest wrzos lub wrzosiec. Ważne, żeby zasadzić je teraz, by zdążył się dobrze ukorzenić przed zimą – inaczej nie będzie nam pięknie kwitł.

Jesień w ogrodzie – małe porządki

Po zakończeniu prac w ogrodzie, koniecznie wyczyść narzędzia. W przeciwnym razie wiosną będzie konieczny zakup nowego zestawu. Po wyczyszczeniu sprzętów zakonserwuj chociażby wazeliną – nie musisz wydawać pieniędzy na specjalistyczne środki, które w większości w swoim składzie zawierają wazelinę. Dzięki temu metalowe części nie zardzewieją.

Teraz Twój ogród jest przygotowany na zapadnięcie w sen zimowy, podczas którego nie będą go nawiedzać koszmary 🙂

Tagi:
Skomentuj