Jesień w ogrodzie – warto wiedzieć

Późna jesień to wbrew pozorom wcale nie czas, gdy możemy zaniechać wszelkich działań w naszych ogródkach. Co prawda ilość pracy jest mniejsza, nie należy naruszać gleby – mogło by to wpłynąć niekorzystnie na jej strukturę, ale… Koniec wymówek! Jesień w ogrodzie można naprawdę dobrze wykorzystać!

Jesień w ogrodzie to czas na zbiory!

Jeżeli jeszcze nie zebraliście wszystkich letnich plonów, należy to koniecznie zrobić (najlepiej przed pierwszymi przymrozkami). Truskawki, szparagi, marchewki, krzewy owocowe i inne rośliny wieloletnie trzeba przygotować do zimowania (byliny należy okopać, można je okryć warstwą mulczu, gałązkami świerku, sosny, słomą, liśćmi). Warto też zadbać o użyźnienie. Nawóz z bogaty w fosfor i potas, zawierający jednocześnie niewielką ilość azotu sprawdzi się doskonale – dzięki temu grządki z zimującymi roślinami, staną się bardziej odporne na ujemne temperatury. Jeżeli chodzi o drzewka owocowe, to polecam usunąć spod nich opadłe liście, zabezpieczyć pnie przed gryzoniami poprzez założenie specjalnych osłon. Zioła przenosimy w doniczkach do domu – pamiętaj, że trzeba je regularnie spryskiwać mgiełką wody – powietrze w mieszkaniu czy domu jest bardziej suche niż to na dworze i niestety mocno wysusza zioła, które stają się nieapetyczne.

Jesień w ogrodzie - dekoracje z dyni

A co z oczkiem wodnym?

Jeżeli Twój ogród ozdabia oczko wonne, trzeba je opróżnić. Rybki przeprowadzają się do akwarium, a rośliny wodne, podobnie jak zioła w doniczkach lub kubłach, trzeba przenieść do zamkniętych pomieszczeń. Elementy ozdobne, na przykład ceramiczne bądź gliniane misy również muszą zostać usunięte – inaczej rozsadzi je mróz.

Rośliny na jesień

To, że idzie zima, nie oznacza, że w Twoim ogrodzie lub na tarasie musi być smutno i ponuro – przecież Twoje skrzynki kwiatowe wcale nie muszą być puste! Można wybierać spośród wielu gatunków kwiatów, które można sadzić na jesień. Rośliną, która wyśmienicie sprawdza sięo tej porze roku, jest wrzos lub wrzosiec. Ważne, żeby zasadzić je teraz, by zdążył się dobrze ukorzenić przed zimą – inaczej nie będzie nam pięknie kwitł.

Jesień w ogrodzie – małe porządki

Po zakończeniu prac w ogrodzie, koniecznie wyczyść narzędzia. W przeciwnym razie wiosną będzie konieczny zakup nowego zestawu. Po wyczyszczeniu sprzętów zakonserwuj chociażby wazeliną – nie musisz wydawać pieniędzy na specjalistyczne środki, które w większości w swoim składzie zawierają wazelinę. Dzięki temu metalowe części nie zardzewieją.

Teraz Twój ogród jest przygotowany na zapadnięcie w sen zimowy, podczas którego nie będą go nawiedzać koszmary 🙂

 

Tagi:
Skomentuj