Jakie kwiaty na cmentarz wybrać? Rośliny na cmentarz

Jakie kwiaty na cmentarz

Zbliża się listopad, czas, w którym czekają nas ostatnie jesienne prace w ogrodzie. Jest to także czas zadumy i odwiedzania grobów naszych bliskich. Wybierając się na cmentarz, często zastanawiamy się jakie kwiaty na grób wybrać. Jakie kwiaty na cmentarz przetrwają najdłużej? Dzisiaj powiemy wam jakie rośliny na cmentarz sprawdzą się najlepiej oraz jakie kwiaty posadzić na cmentarzu!

Jakie kwiaty na grób wybrać? – kwiaty cięte

Najczęściej wybór w kwestii roślin na cmentarz pada na kwiaty cięte. Są one łatwo dostępne i nie wymagają ciągłej pielęgnacji. Dodatkowo ich wybór jest całkiem szeroki. Listopad to jednak czas konkretnych gatunków kwiatów. Warto zdecydować się na nie, aby mieć piękne, świeże jesienne kwiaty, którymi można bardzo ładnie ozdobić grób. Jesienne gatunki to przede wszystkim dalie, nachyłki, astry oraz chryzantemy. Dobrym wyborem będą również odpowiednie dla każdej okazji róże, które są dostępne w kwiaciarniach przez cały rok.

 

Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu

Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu?

Jeśli chcemy, aby grób był udekorowany przez cały rok, warto pomyśleć o sadzonych kwiatach. W takim przypadku należy dobrać takie rośliny na cmentarz, które będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym susze, ulewy i przede wszystkim mrozy. Warto sprawdzić także poziom nasłonecznienia stanowiska.

A więc jakie kwiaty na cmentarz wybrać?

  • takie, których wymagania pielęgnacyjne odpowiadają naszym możliwościom czasowym;
  • lubiące cień, jeśli grób jest w zacienionym miejscu, lub które lubią dużo słońca, jeśli stanowisko jest bardzo nasłonecznione;
  • odporne na mrozy, susze i inne trudne warunki atmosferyczne;
  • które nie rozrastają się wszerz;
  • nie rosnące zbyt wysoko.

Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu? – wybrane rośliny na cmentarz

Rośliny na cmentarz spełniające te wymagania to przede wszystkim iglaki, zwłaszcza w wersjach miniaturowych. Kiedy posiadamy więcej miejsca, można zdecydować się na tuje – pielęgnacja tui nie jest wymagająca i są one dosyć odporne na warunki atmosferyczne. Inną rośliną, która poradzi sobie w trudnych warunkach oraz na zacienionym stanowisku jest barwinek pospolity. Na cmentarzu sadzi się także cis pospolity. Inną rośliną zimozieloną, która sprawdzi się na grobie jest mało wymagający i wolno rosnący bukszpan.

Jeśli nie interesują nas rośliny iglaste, można zdecydować się na jedne z popularniejszych roślin na cmentarz, czyli wrzosy. Nie są one wymagające w pielęgnacji, a można wybrać odpowiadający nam gatunek spośród setek odmian. Będą się one różnić m.in. kolorem oraz czasem kwitnienia. Są one także wystarczająco odporne, aby sprawdzić się w warunkach cmentarnych.

Rośliny na cmentarz

Jakie kwiaty na grób? – kwiaty doniczkowe

Alternatywą dla sadzenia jest postawienie na grobie kwiatów doniczkowych. Podobnie jak w przypadku kwiatów ciętych, w tym przypadku możemy przebierać w gatunkach i wybrać odpowiednie jesienne kwiaty doniczkowe. Jednak tak samo jak przy roślinach sadzonych musimy pamiętać o ich wytrzymałości na warunki atmosferyczne i odporność na mrozy. Najlepszym wyborem będą niskie rośliny, ponieważ małe kwiaty mają większe szanse na przetrwanie zimy. Możemy się zatem zdecydować na m.in. begonie, pelargonie czy miniaturowe róże i chryzantemy. W doniczce możemy również uprawiać wrzosy (sprawdź jak sadzić wrzosy w doniczce), jednak nie będą one w stanie przezimować tak jak te sadzone w gruncie.

Nie możemy zapomnieć o podstawowej pielęgnacji roślin doniczkowych jaką jest ich podlewanie. Jeśli nie jesteśmy w stanie być na cmentarzu regularnie, możemy skorzystać ze sposobów na to jak podlewać kwiaty podczas urlopu i skorzystać np. z hydrożelu.

Jakie kwiaty na grób

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać? Rośliny na cmentarz – podsumowanie

Listopad w ogrodzie to trudny czas dla roślin. Rozpoczynamy wówczas przygotowanie ogrodu do zimy. Jednak jest to trudny czas dla wszystkich roślin i również te poza naszym ogrodem wymagają pielęgnacji w tym okresie. Warto więc wybrać takie rośliny na cmentarz, którym jesteśmy w stanie poświęcić czas na pielęgnację lub te, które jej nie wymagają. Wśród wielu gatunków na pewno znajdziemy takie, które odpowiadają naszym warunkom i wymaganiom, dzięki czemu nie musi ozdabiać nagrobków sztucznymi kwiatami.

Tagi:
Skomentuj