Jakie korzyści niesie za sobą oranżeria w ogrodzie?

O domowej oranżerii marzy wiele osób posiadających ogród, działkę lub przynajmniej większy taras. Jawi się ona jako oaza zieleni i miejsce do relaksu oraz wypoczynku. Te zalety to jednak tylko jedne z wielu, jakie niesie za sobą posiadanie przydomowej szklarni, ogrodu zimowego czy też oranżerii. Jakie są pozostałe? Jak można zaaranżować i wykorzystać taką przestrzeń? Oto zestawienie najważniejszych korzyści oranżerii w ogrodzie.

Czym są oranżerie ogrodowe?

Oranżerie ogrodowe stają się coraz popularniejsze. Mimo to wiele osób nadal nie wie, czym one są i myli je z ogrodami zimowymi. Co prawda stosowanie tych terminów wymiennie nie jest dużym błędem, lecz warto usystematyzować terminologię i sprawdzić, czy oranżeria faktycznie jest tym, o czym marzymy. W klasycznym wydaniu oranżerie to konstrukcje podobne do szklarni. Pierwotnie wykorzystywane były do całorocznej uprawy roślin. Dziś jednak mogą pełnić wiele dodatkowych funkcji. Co do zasady, oranżerie są obiektami wolnostojącymi na powierzchni działki. Ogrody zimowe stanowią natomiast część domu – można do nich wejść np. z salonu, kuchni czy korytarza. Ich główną rolą jest zwiększenie zadaszonej powierzchni nieruchomości i stworzenie strefy do relaksu oraz wypoczynku.

Jaką rolę pełni oranżeria w ogrodzie?

Bez względu na nazewnictwo, oranżeria może pełnić wiele funkcji. Konstrukcje oferowane przez Szklarnie z Runowa mogą być zarówno eleganckim salonem, jak i miejscem, w którym w zimne dni schronienie znajdą ogrodowe rośliny. Bywają także świetnym kącikiem do wypoczynku, bawialnią dla dzieci lub jadalnią. Oranżeria może zostać domowym studiem jogi, czy też miejscem oddawania się innemu hobby – np. malarstwu, fotografii, szydełkowaniu, sklejaniu modeli i majsterkowaniu. 

Coraz więcej osób przestrzeń oranżerii postanawia wykorzystać do pracy. Szklane konstrukcje aranżowane są tak, aby znalazło się w nich miejsce na biurko, wygodny fotel, kilka półek czy nawet regałów na niezbędne drobiazgi. Praca w oranżerii ogrodowej będzie wygodna i komfortowa m.in. dzięki temu, że zawsze wpada do niej naturalne światło. Promienie słoneczne, a także obecność roślin, dodają energii do działania, podnoszą kreatywność i poprawiają koncentrację.

Warto też zaznaczyć, że bez względu na przydzieloną rolę, z oranżerii ogrodowej korzystać można niezależnie od pogody czy pory dnia. Oranżerie pozwalają cieszyć się relaksem niemal na łonie natury i w otoczeniu zieleni spędzać chłodniejsze wieczory, deszczowe dni, lub wygodnie odpoczywać, kiedy na zewnątrz zapada już zmrok.

Domowa oranżeria – życie bliżej natury

Korzyścią, jaka płynie z posiadania domowej oranżerii, jest nie tylko dodatkowe miejsce do odpoczynku, oddawania się hobby czy pracy. Warto pamiętać o jej podstawowej funkcji. Oranżerie bowiem w swoim pierwotnym założeniu miały pełnić rolę przydomowych szklarni i służyć do całorocznej uprawy roślin. Dzięki temu, że jej ściany chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w oranżeriach pojawić mogą się nawet najbardziej egzotyczne gatunki kwiatów czy krzewów. Obcowanie z nimi zawsze korzystnie na nas wpływa. Zieleń roślin uspokaja, relaksuje, odstresowuje, a one same zapewniają natomiast odpowiednie natlenienie i są naturalnym filtrem powietrza.

Chcąc uprawiać w oranżerii rośliny, trzeba odpowiednio zaaranżować przestrzeń, a także jeszcze przed postawieniem konstrukcji pomyśleć o takich elementach jak położenie czy mikroklimat we wnętrzu. Te kwestie warto dopasować do możliwości działki, a także do roślin, jakie mają być uprawiane.

Oranżerie ogrodowe – więcej miejsca, mniejsze ograniczenia

Omawiając zalety oranżerii ogrodowych, nie można też nie wspomnieć o ich powierzchni. Szklarnie z Runowa oferują oranżerie o różnych wymiarach: od 10 do ponad 22 m². Tak szeroki wybór sprawia, że mogą one stanąć niemal na każdej działce. Nawet najmniejsza oranżeria zwiększać będzie możliwości spędzania czasu w ogrodzie. To z kolei przełoży się na atrakcyjność naszej nieruchomości i zwiększy jej wartość. Dom z oranżerią ogrodową sprzedać można więc za wyższą cenę – lepiej się on bowiem prezentuje, a także uważany jest za bardziej atrakcyjny.

Skomentuj