Jaki basen ogrodowy wybrać?

basen ogrodowy jaki wybrać?

Kiedy nadchodzi lato, to choć w naszym klimacie ciężko o temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza panującą przez całe wakacje, to jednak przy nadchodzącej okresowo fali upałów każdy marzy tylko o tym, aby zanurzyć się w chłodnej, orzeźwiającej wodzie. O ile wyjazd nad jezioro czy morze nie zawsze jest możliwy akurat wtedy, kiedy chcemy, a publiczne baseny w gorące dni po prostu pękają w szwach, o tyle każdy, kto dysponuje choćby kawałkiem własnego ogródka, może cieszyć się przyjemną kąpielą we własnym basenie ogrodowym. A wszystko to z dala od zgiełku i tłumów ludzi. Jaki basen będzie najodpowiedniejszy ? Istnieje kilka rodzajów basenów ogrodowych, wśród których każdy z pewnością wybierze dla siebie ten idealny.

Rodzaje basenów ogrodowych

Wyboru można dokonać wśród trzech podstawowych typów basenów:

  1. Pierwszy z nich stanowią baseny dmuchane. Zazwyczaj są one dość płytkie, przeznaczone dla młodszych lub starszych dzieci. Można wybrać bardzo małe brodziki dla maluchów lub nieco głębsze baseny dmuchane dla starszaków. Nastolatkowie i dorośli jednak raczej nie skorzystają z kąpieli w takim basenie, chyba że tylko na siedząco, dla krótkiej ochłody. Najpopularniejsze są baseny dmuchane różnych kształtów i rozmiarów firmy Intex i Bestway. Ich cena zazwyczaj jest dosyć niska i nie przekracza 200 zł. 
  2. Kolejnym  typem są baseny rozporowe. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu baseny do ogrodu same rozpierają się pod wpływem napełniania wodą. Dmuchany jest natomiast tylko kołnierz basenu. Baseny rozporowe są szersze u dołu i zwężają się ku górze. Dostępne są one w różnych średnicach i głębokościach. Dobrej jakości baseny rozporowe oferują firmy Intex i Bestway. Często dołączana jest do nich drabinka. Baseny rozporowe mają większe rozmiary od dmuchanych i z powodzeniem mogą posłużyć już dorosłym. Minusem jednak jest fakt, że dmuchany kołnierz może zostać przebity, zwłaszcza jeżeli mamy w domu psa lub kota, który może wbić w niego pazury. Należy więc wziąć ten fakt pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.
  3. Baseny stelażowe są zazwyczaj większe od basenów rozporowych. Są też dużo trwalsze, ponieważ część napełniana wodą wykonana jest z grubego, wytrzymałego materiału, umieszczanego na specjalnym, mocnym stelażu. W przypadku basenów stelażowych można zakupić już jednostki bardzo duże. Taki basen z powodzeniem wytrzyma wiele sezonów. 

Wybór odpowiedniego basenu zależy od indywidualnych preferencji. Warto jednak zdecydować się na model, który posłuży nam dłużej niż jeden sezon. No i kąpiel w głębszym basenie będzie dawała dużo więcej przyjemności niż w basenie małym. Frajdę będą miały przede wszystkim starsze dzieci, które uwielbiają skakać do wody. Bez względu na to, jaki basen do ogrodu wybierzemy, z pewnością umożliwi nam on relaksującą ochłodę w upalne dni.

Skomentuj