Wszyscy wiedzą, że pierwsze kilka sekund podczas pierwszego spotkania rzutują na to, jak będziemy postrzegani w przyszłości. Podobnie jest z domem. Jeżeli przestrzeń przed nim jest zaniedbana, prawdopodobnie odwiedzający nas ludzie nie będą zbyt dobrze nastawieni. Jednak gdy urządzimy nasz ogród przed domem w piękny i harmonijny sposób, stanie się on naszą skuteczną wizytówką. W poniższym artykule radzimy jak zrobić ogród przed domem.
Jak urządzić podwórko przed domem?
Mały ogródek przed domem musi być przede wszystkim funkcjonalny. W jego projektowaniu musimy uwzględnić przebiegające ścieżki, miejsce na śmietnik, wejście do domu itd. Na początku należy ocenić dostępną przestrzeń – jeżeli jest dosyć skromna, nie posadzimy na niej drzew, natomiast jeżeli jest duża, nie obędzie się raczej bez większych roślin. Najlepszym rozwiązaniem dla ogrodu przed domem będą gatunki, które nie wymagają zbyt wiele.
Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że jest to odpowiednie miejsce na projektowanie ogrodu, może będzie potrzebna do przeprowadzenia inwentaryzacja przyrodnicza.
Jak zrobić ogród przed domem – rośliny
Jeżeli marzysz o drzewach przed domem, ale nie masz zbyt dużo miejsca, warto pomyśleć o małych drzewkach, które nie osiągają wielkich rozmiarów. Drzewa, które mają niezwykle kolorowe kwiaty świetnie sprawdzą się w ogrodzie przed domem.
Drzewka przed domem
- Judaszowiec kanadyjski – osiąga maksymalnie 10 metrów wysokości, kwitnie obficie na różowy kolor.
- Wiśnia piłkowana – przeważnie osiąga do 10 metrów wysokości, jednak istnieje wiele odmian, które rosną jedynie do kilku metrów. Obficie kwitnie od kwietnia do maja; ma różowe, jasnoróżowe lub białe kwiaty (w zależności od odmiany).
- Klon kulisty Purple Globe – posiada ciemnoczerwone liście, po 10 latach dorasta do 5 metrów wysokości. Jest odporny na mróz i zanieczyszczenia powietrza.
- Jabłoń purpurowa – osiąga do 5 metrów wysokości, w odróżnieniu od większości jabłoni, ta odmiana kwitnie od różowego do purpurowego koloru. Należy pamiętać, że owoce są niesmaczne i nie nadają się raczej do konsumpcji.
Krzewy przed domem
- Forsycja pośrednia – do 3 metrów wysokości, kwitną bardzo wcześnie (marzec-kwiecień) na intensywny żółty kolor. Dzięki tej roślinie szybko poczujesz wiosnę.
- Bukszpan wieczniezielony – jest rośliną długowieczną, rośnie do 3 metrów wysokości. Liście tej rośliny rosną gęsto i mają charakterystyczny zapach. Doskonale znosi cięcie – dzięki temu można bez problemu formować z niej różne kształty.
- Różanecznik katawbijski – osiąga wysokość do 3 metrów, kwitnie niezwykle obficie na różowy, purpurowy lub fioletowy kolor.
- Jaśminowiec wonny – wysokość do 3 metrów, kwitnie obficie na kremowo-biało.
Kwiaty przed domem
- Byliny okrywkowe – zapobiegają rozrostowi chwastów i zapełniają puste, zacienione miejsca pod krzewami. Wiele z nich niezwykle pięknie kwitnie, dlatego warto się na nie zdecydować w swoim ogrodzie. Najpopularniejsze z bylin okrywkowych to: barwinek pospolity, płomyk szydlasty, gajowiec żółty i macierzanki.
- Pelargonia rabatowa – łatwa w uprawie, osiąga do 50 centymetrów wysokości. Kwiaty tej rośliny mają różne kolory – białe, różowe, fioletowe, czerwone lub mieszane.
- Werbena ogrodowa – rośnie do 40 centymetrów. Kwitnie od czerwca do października na biało, żółto, różowo, czerwono lub fioletowo.
- Niecierpek – jego kwiaty przypominają małe róże w przeróżnych barwach. Kwitnie przez cały okres wegetacyjny.
W naszym poprzednim artykule pisaliśmy również o rozwiązaniu jakim są rabaty żwirowe w ogrodzie.
Ścieżki przed domem
Wybierając materiał, z którego zostaną wykonane ścieżki przed Twoim domem, musisz zastanowić się, jaki charakter ma mieć Twój ogródek. Jeżeli chcesz uzyskać wiejski styl, najlepiej zdecydować się na wyłożenie ścieżek płytami skalnymi. Projektując swój ogród w nowoczesnym stylu, lepiej wybrać kostkę granitową, biały żwir lub piękne drewniane deski. Należy pamiętać, że każdy rodzaj ścieżki możemy wykonać sami, jednak najbezpieczniej zatrudnić do tego specjalistów. Nieprofesjonalne zbudowanie ścieżek może skutkować znacznymi nierównościami, pęknięciami płyt lub całkowitym zniszczeniem drewna.
Skomentuj