Jak zrobić nawóz z pokrzywy? Sposób i zastosowanie

Przepis na nawóz z pokrzywy

Coraz więcej osób decyduje się na naturalne nawozy w swoim ogrodzie. Świetnym i znanym sposobem na nawożenie jest użycie gnojówki z pokrzywy. Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić nawóz z pokrzywy – ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawiamy sprawdzony sposób na przygotowanie gnojówki z pokrzywy oraz prezentujemy jej zastosowanie. Dzięki niej nie musisz się bać, że zaszkodzisz środowisku, a rośliny będą się zdrowo i prawidłowo rozwijać. Zapraszamy do lektury!

Niedoceniana pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest niezwykle niedocenianą rośliną. Kojarzy się ją najczęściej z bolesnymi podrażnieniami skóry, dlatego bardzo wiele osób wyrzuca ją ze swojego ogrodu. Pokrzywa zwyczajna znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Ze względu na swoje właściwości używa się ją jako roślinę kosmetyczną, jadalną, pastewną, wykonuje się z niej włókna, wykorzystuje jako barwnik oraz właśnie jako nawóz.

Zastosowanie gnojówki z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy działa stymulująco na rośliny. Dzięki użyciu tego naturalnego preparatu zwiększamy odporność roślin na grzyby chorobotwórcze oraz ataki owadów. Dodatkowo przyspiesza rozwój roślin. Co prawda, niektórzy ogrodnicy uważają, że jej działanie jest znikome i nie można porównywać gnojówki z pokrzywy do chemicznych pestycydów, jednak przy początkowych fazach chorób jest ona bardzo skuteczna. Widzimy więc, że gnojówka z pokrzywy jest niezwykle pomocna w ogrodnictwie. Jak zobaczymy, jej przygotowanie jest niezwykle proste i tanie.

nawóz z pokrzywy gnojówka jak zrobić

Jak zrobić nawóz z pokrzywy? Przepis

Najbardziej wartościowe są młode pokrzywy, które jeszcze nie kwitły. Najlepiej więc zbierać pokrzywy na wiosnę. W ten sposób zwiększymy do maksimum ilość takich składników jak: azot, magnez, potas, wapń, żelazo, mangan, krzem, cynk, sole mineralne i kwasy organiczne. Na jeden kilogram pokrzywy przypada 10 litrów wody.

Przepis

Zebrane pokrzywy tniemy na mniejsze części i umieszczamy w plastikowym wiadrze lub beczce. Pamiętajmy, że do gnojówki nie możemy używać metalowych i betonowych pojemników. Do wiadra dolewamy wodę (najlepiej deszczówka). Pojemnik możemy przykryć gazą, jednak go nie zamykamy – aby proces fermentacji był możliwy potrzebny jest tlen. Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa po około 16 dniach (w zależności od pogody od 14 do 20 dni). Pamiętajmy, że nawóz należy codziennie mieszać, aby dostarczać odpowiednią ilość tlenu. Pojemnik najlepiej ustawić jak najdalej miejsca zamieszkania, ponieważ gotowa gnojówka wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Brak piany na powierzchni roztworu oznacza, że gnojówka jest gotowa do użycia. Pamiętajmy, że przed użyciem musimy odpowiednio rozcieńczyć gnojówkę wodą.

Jak stosować nawóz z pokrzywy?

Gnojówkę z pokrzywy możemy używać w dwóch formach

Jeżeli chcemy podlewać rośliny nawozem z pokrzywy, musimy rozcieńczyć roztwór w stosunku 1:10 z wodą. W ten sposób wzmocnimy takie rośliny jak: pomidory, ogórki, byliny oraz drzewa i krzewy owocowe. Nie należy podlewać nawozem z pokrzywy czosnku, cebuli, fasoli oraz grochu).

W wypadku, gdy chcemy opryskiwać rośliny przy pomocy gnojówki z pokrzywy, rozcieńczamy ją w stosunku 1:20. Dzięki temu ochronimy nasze rośliny przed mszycami, misecznikami, szarą pleśnią i innymi chorobami grzybowymi.

gnojówka z pokrzywy jak zrobić nawóz

W skrócie

Czego potrzebujesz?

  • kilogram pokrzywy zwyczajnej
  • 10 litrów deszczówki
  • plastikowy pojemnik

Jak zrobić nawóz z pokrzywy?

  1. Zbierz pokrzywy.
  2. Potnij na mniejsze części.
  3. Włóż do pojemnika i zalej wodą.
  4. Mieszaj codziennie do momentu zniknięcia piany (około 16 dni).
  5. Rozcieńcz z wodą 1:10 (podlewanie) lub 1:20 (spryskiwanie).

Jak widzimy, przepis jest niezwykle prosty. Mamy nadzieję, że wiecie już jak zrobić nawóz z pokrzywy! Zapraszamy do lektury naszych innych artykułów – kompostownik na działce, szkodniki w ogrodzie – jak z nimi walczyć i wiele innych!

Tagi:
Skomentuj