Jak zaplanować ogród? Na co należy zwrócić uwagę?

Przykład projektu ogrodu

.Zastanawiasz się jak zaplanować ogród? Wielu ludzi myśli, że planowanie ogrodów czy innych terenów zielonych, to dość prosta czynność, którą można wykonać bez większego doświadczenia. Otóż nic bardziej mylnego. Niestety, jest to skomplikowany proces, od którego nie tylko zależeć będzie, jaki wygląd osiągnie nasz ogród, ale także czy nie będziemy mieli później problemów z jego pielęgnacją. Łatwo jest w tym wypadku popełnić błędy, których później będziemy długo żałować.

Jak zaplanować ogród? Ważne doświadczenie

Projektowanie terenów zieleni wymaga od osób zajmujących się tą kwestia wiedzy na temat szaty roślinnej danego obszaru, rzeźby terenu, powierzchni wodnych, a także towarzyszącej infrastruktury. Poznanie tych elementów jest podstawą do tego, aby stworzyć spójny plan zaaranżowania danego krajobrazu oraz umożliwia podjęcie dalszych działań.

planowanie ogrodu - na co zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę podczas planowania ogrodu?

Jedna z najważniejszych kwestii to pobliska infrastruktura oraz funkcje, które pełni. Dla przykładu, aranżacja terenów zieleni na osiedlu w dużym mieście będzie w niewielkim stopniu przypominała tę, stworzoną na przykład w pobliżu domu w spokojnej, cichej okolicy.

W pierwszym przypadku, projektant musi zwrócić uwagę na to, że tereny zieleni powinny być dostosowane do ciągów komunikacyjnych. Dodatkowo musi zapewniać bezpieczeństwo ludziom poruszającym się po chodnikach lub ulicach. Co więcej, muszą one stanowić naturalną barierę, która chronić będzie przed spalinami, a także kurzem.

Natomiast w drugim przypadku, zadaniem terenu zieleni jest zapewnienie miejsca odpoczynku, relaksu oraz spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ciekawym przykładem takiego ogrodu jest ogród wiejski.

Osoba projektująca dany ogród czy inny teren zieleni musi również posiadać wiedzę na temat przebiegu sieci uzbrojenia danego terenu. Takie kwestie jak odległość sadzenia krzewów czy drzew od znajdującej się w pobliżu infrastruktury, sieci uzbrojenia czy ciągów komunikacyjnych powinna stwarzać roślinom dogodne warunki wzrostu oraz prawidłowego rozwoju.

Jak zaplanować ogród? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bezpieczeństwo w ogrodzie

Inną kwestia jest zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku takich elementów jak ogrodzenia, fundamenty domów czy uzbrojenie danego obszaru. Należy zwrócić uwagę na oszacowanie i minimalizację zaciemnienia okien, które może być spowodowane przez posadzenie drzew lub krzewów zbyt blisko budynku.

Kiedy architekt krajobrazu lub inna osoba projektująca krajobraz zdobędzie odpowiednią wiedzę, może zabrać się za dobór odpowiedniej roślinności. Warto zwrócić uwagę na to, aby rośliny były dobrze dobrane do stanu gleby oraz warunków ekologicznych. Na terenach, które są rzadziej zamieszkałe, a w konsekwencji mniej zanieczyszczone, można zdecydować się na posadzenie roślin bardziej delikatnych. Zupełnie inaczej jest w dużych miastach, gdzie zanieczyszczenie jest spore i niektóre rośliny mogą nie poradzić sobie w takich warunkach.

Poradnik ogrodnika - jak zaplanować ogród, aby był pełen harmonii?

Dopasowanie roślin do istniejącego otoczenia

Należy także dopasować sadzone drzewa i krzewy do istniejącej już na danym terenie szaty zieleni. Muszą one tworzyć spójną i estetyczną całość. Kolejną kwestią jest sadzenie wybranych roślin względem słońca i ocena ewentualnego cienia.

Są to tylko niektóre kwestie jakim należy się przyjrzeć, gdy zastanawiasz się jak zaplanować ogród. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, zawsze warto zwrócić się do firm, które świadczą usługi z zakresu projektowania ogrodów. Wtedy będziemy mieli pewność, że wykonany projekt jest w pełni profesjonalny oraz wykonany zgodnie z panującymi warunkami na danym terenie.

Tagi:
Skomentuj