Jak zadbać o trawnik po zimie?

jak zadbać o trawnik po zimie

Wiosna w ogrodzie coraz bliżej, a Twój trawnik nie jest w najlepszym stanie? Niestety, zima i ujemne temperatury nie mają na niego szczególnie zbawiennego wpływu. Zatem jak zadbać o trawnik po zimie? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi dotyczących tego, kiedy warto zacząć zabiegi pielęgnacyjne oraz w jakiej kolejności warto je wykonywać!

Jak zadbać o trawnik po zimie

Wczesną wiosną, gdy trawa zaczyna się zazieleniać, łatwo dostrzec suche i pożółkłe źdźbła. Utrudniają one rozwój młodej trawie, dlatego koniecznie trzeba się ich pozbyć. Musisz zatem odpowiednio wyczesać całą murawę. Możesz zrobić to za pomocą grabi.

Oddech dla trawy

Po wyczesaniu trawnika, warto również odpowiednio napowietrzyć glebę. Można to wykonać za pomocą wideł, którymi nakłuwamy trawnik na głębokość 8-10 cm. Jeżeli musisz wykonać napowietrzanie na sporej powierzchni, warto użyć specjalnego sprzętu w postaci aeratora, czyli walca z bolcami. Po takim zabiegu trawnik znacznie lepiej chłonie wodę.

Uzupełnij nierówności

Jak zadbać o trawnik po zimie, jeśli Twój trawnik jest pełen wszelkich nierówności i uwypukleń? Woda, która gromadziła się pod powierzchnią ziemi, zamarzała i odmarzała, powodując uszkodzenie darni poprzez podnoszenie kęp trawy i odrywanie ich korzeni. Jeżeli chcesz uniknąć usychania trawy na wiosnę, musisz koniecznie wykonać zabieg zwałowania, który dociśnie kępy do podłoża.

Wysiej nasiona

W niektórych miejscach możesz również zauważyć brak trawy lub jej znacznie mniejszą ilość w porównaniu do pozostałych miejsc. Gdy nastąpi już wzrost temperatury, a ziemia uzyska odpowiednią wilgoć, możesz rozpocząć dosiewanie nasion. Przerzedzone miejsca trawnika można bez problemu uzupełnić dosiewką.

Koszenie trawy na wiosnę w ogrodzie

Pierwsze koszenie

Jeżeli wykonasz już wszystkie wymienione powyżej czynności, a trawa osiągnęła długość przynajmniej 5 cm, możesz przystąpić wówczas do pierwszego koszenia. Dla niepewnych tego, jaką kosiarkę wybrać – przygotowaliśmy artykuł poświęcony temu tematowi. 

Jak zadbać o trawnik po zimie – nawóz

Ostatnim etapem pozimowych zabiegów jest nawożenie trawnika. Częstotliwość przeprowadzania zabiegu zależy od typu posiadanego przez Ciebie nawozu. Następnie w zależności od ilości słońca i wilgotności, można rozpocząć podlewanie trawy. Najodpowiedniejszą do tego porą będzie poranek lub wieczór.

Wiosna coraz bliżej, zatem czas zacząć myśleć o przywróceniu trawnika do odpowiedniego wyglądu. Jeżeli zastosujesz się do tych kilku porad, z pewnością uda Ci się poprawić jego stan po zimie i cieszyć piękną trawą na wiosnę.

Tagi:
Skomentuj