Jak zadaszyć taras i uchronić się przed słońcem lub deszczem?

Jak zadaszyć taras i uchronić się przed słońcem lub deszczem

Taras to bardzo ważne miejsce w domu jednorodzinnym, ale i w restauracji czy pensjonacie. Niestety bardzo często pozbawiony jest jakiejkolwiek formy zadaszenia, co sprawia, że trudno z niego korzystać podczas siarczystych upałów, o deszczu już nie wspominając. Parasole bowiem, nawet duże i szerokie, nie wystarczają. Warto więc dowiedzieć się o tym, jak najlepiej zadaszyć swój taras.

Zadaszenie tarasu rozsuwane

Markizy tarasowe to rozsuwany materiał, który mieści się w rolecie, do której jest zwijany. Roletę, zarówno jak i cały mechanizm rozkładający, można umieścić bezpośrednio na elewacji budynku, do czego nie potrzeba specjalnych umiejętności. Tak zadaszony taras znajduje się w wielu nieruchomościach nad Morzem Śródziemnym, chociażby, gdzie markizy stanowią nieodłączny element krajobrazu. Ich niewątpliwym plusem jest to, że w każdej chwili można je złożyć, jeśli nie są używane. Poza tym zadaszenie tarasu z materiału są stosunkowo niedrogie. Wadą natomiast może być to, że nie da się nimi zadaszyć całej powierzchni tarasu, kiedy jest ona dość spora.

Aluminiowe zadaszenie tarasu

Alternatywą dla składanych markiz jest stałe zadaszenie tarasu. Pokrycie dachowe z aluminium będzie wymagało bardziej solidnej konstrukcji, ale to rozwiązanie odznaczy się większą trwałością na uszkodzenia mechaniczne. No i nie ma tutaj ograniczeń, jeśli chodzi o gabaryty powierzchni tarasowej. Aluminiowe pergole to nowoczesne zadaszenie tarasu, które można zbudować pod konkretny wymiar. Wykorzystane materiały tak są zaprojektowane, aby w pełni chronić przed warunkami atmosferycznymi. Co więcej, w niektórych modelach tego rodzaju zadaszenie tarasu posiada wbudowane systemy oświetlenia, który znacznie uprzyjemnia wieczór spędzony z rodziną lub przyjaciółmi.

A może zadaszenia tarasu z drewna iglastego?

Konstrukcje z drewna to opcja bardzo popularna ostatnimi czasy. Świetnie pasuje praktycznie do wszystkich stylów architektonicznych oraz sama w sobie nadaje tarasowi szczególnego klimatu. Drewniane zadaszenie tarasu ze świerka na przykład to materiał solidny i piękny zarazem. Warto w ten sposób podkreślić naturalny charakter tarasu otoczonego zielenią, nie sądzisz?

Tak więc na pytanie „jak zadaszyć taras?” jest naprawdę sporo odpowiedzi. Dodajmy do tego, że zadaszenie tarasu może być jeszcze szklane lub zaprojektowane z pomocą roślin na stelażu… Wszystko tak naprawdę zależy od twojej wyobraźni oraz przestrzeni, którą dysponujesz. Resztą mogą zająć się fachowcy.

 

Skomentuj