Jak walczyć z pędrakami w ogrodzie?

Pędraki w ogrodzie

Nie ma co się oszukiwać, szkodniki glebowe to ogromna zmora wszystkich ogrodników. Ukrywają się naprawdę dobrze, dlatego ich znalezienie nie należy do najłatwiejszych. Chyba nie należy wspominać, że walka z nimi to także skomplikowany proces. Niezwykle popularnym szkodnikiem glebowym jest pędrak. To gruba biaława larwa, której wygląd może przypominać nam podkową. Jak walczyć z pędrakami w ogrodzie?

Co warto wiedzieć na temat pędraków?

Dorosły osobnik to chrząszcz, którego wielkość może sięgać nawet 3 centymetrów. Jego cechą charakterystyczną jest długie ciało oraz brunatne pokrywy skrzydłowe. W trakcie chłodnych okresów prowadzi podziemne życie, jednak swoje zimowe kryjówki opuszcza już na samym początku wiosny. Co wtedy robi? Od samego początku rozpoczyna żerowanie, czyli obgryzanie młodych liście przeróżnych krzewów, czy drzew. Po upływie około półtora miesiąca rozpoczyna okres rozmnażania. Właśnie wtedy samica około 15 cm pod ziemią zagrzebuje się w ziemi w celu złożenia pakietów jaj. W jednym z nich znajduje się od 10 do aż 30 sztuk. Kiedy upłynie kolejne 6 tygodni, na świat przychodzą nowe pędraki.

Co pędraki robią w akcji?

Młode okazy na samym początku żywią się przede wszystkim rozkładającymi się resztkami roślin. Bez większego problemu są w stanie je znaleźć na wierzchnich warstwach gleby. Z biegiem czasu jednak pędraki zaczynają schodzić w głąb ziemi celem zjadania bulw oraz korzeni roślin. Za sprawą ich działalności rośliny więdną, zamierają oraz słabną. Skutkiem tej sytuacji są place martwej trawy, jakie w dużych ilościach pojawiają się na trawniku. Jak długo pędraki pozostają w glebie? W czwartym roku swojego objadania się korzeniami roślin przepoczwarzają się, aby za pewien czas rozpocząć swoje życie jako dorosły owad.

Pędrak w ziemi

Jak walczyć z pędrakami oraz chrząszczem majowym?

Chrabąszcz majowy jest bardzo szkodliwy, dlatego walka z nim jest po prostu koniecznością. Najważniejsza jest jednak profilaktyka, dlatego w czasie uprawiania warzyw, czy też zakładania trawnika, należy wybierać nasiona, które mają w swoim składzie odpowiednie preparaty zapobiegające szkodnikom. Warto również sadzić w swoim warzywniaku rośliny, za którymi pędraki po prostu nie przepadają, czyli gorczyca czy cebula.
Nie powinniśmy również transportować skażonej ziemi bez uprzedniego jej sprawdzenia, aby nie roznosić szkodników po naszym ogrodzie. Wiosną w trakcie rójki owadów bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie płachty materiały pod roślinami oraz strząśniecie na nie chrząszczy. Nie możemy również zapomnieć o tym, że bardzo istotne jest przekopywanie podłoża w suche, ciepłe oraz słoneczne dni. Dzięki temu larwy zostaną wydobyte na powierzchnię, po czym zamrą.

Pułapki na pędraki – co warto wiedzieć?

Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie roślinnych pułapek na pędraki. Jak to działa? Sałata, która zostanie przez nas posadzona niedaleko upraw, zwabi szkodnika. Dzięki temu będziemy mogli go wykopać oraz się pozbyć. Równie ciekawą opcją jest włożenie w glebę kawałków ziemniaka oraz sprawdzanie ich co kilka dni.

Środki chemiczne przeciw pędrakom – jak to wygląda?

W przypadku, gdy owadów jest naprawdę wiele i ich ręczne zbieranie nie skutkuje pozytywnymi efektami, warto zastosować środki chemiczne. Jednym z nich jest P-DRAKOL Target Natural (https://p-drakol.pl/) Pozwala on nam na ochronę naszego trawnika, gdyż zawiera wiele pożytecznych bakterii, dzięki którym rozwój szkodników jest znacznie utrudniony. To naprawdę dobry produkt, który okazuje się niezwykle pomocny w trudnych sytuacjach i nie tylko, dlatego warto z niego skorzystać.

Preparat za pędraki

Tagi:
Skomentuj