Jak walczyć z kretami w ogrodzie? – skuteczne sposoby

Sposoby na kreta w ogrodzie

Kret to mały ssak, który nie widzi, jednak doskonale słyszy i rejestruje wszystkie drgania podłoża. Dzięki temu bez problemu porusza się w ciemnościach, drążąc korytarze i tworząc pułapki na swoje pożywienie. Kret żerując w glebie podkopuje także korzenie roślin oraz tworzy nieestetyczne kretowiska na powierzchni. W poniższym artykule przedstawiamy skuteczne sposoby na walkę z kretami w ogrodzie. Zapraszamy do lektury.

Jakie są skuteczne metody na zwalczenie kreta?

Sposobów na zwalczenie kreta jest sporo. Wykorzystać można naturalne metody, a także produkty dostępne w sklepach, dedykowane eliminowaniu tego gryzonia. Najskuteczniejsze sposoby na walkę z kretem to:

Podziemne zapory

Metoda ta polega na zamontowaniu specjalnej siatki przeciw kretom pod trawnikiem. Układa się ją na głębokości około 10 cm. Siatkę należy zamontować z każdej strony działki, tak by uniemożliwić kretowi dostanie się na jej powierzchnię. Siatkę przysypuje się ziemią i obsiewa trawą. Podobne zastosowanie do siatki pełni wykopany rów zasypany gruzem. Krety nie znoszą kamienistego podłoża, więc nie będą się przez nie przekopywać.

Target – pułapka na kreta Kretołap

Kretołap (https://www.kretolap.com.pl) to pułapka pirotechniczna na krety, dzięki której możliwe jest skuteczne wyeliminowanie tych gryzoni. Działanie Kretołapa wykorzystuje charakterystyczne zachowanie kreta, które polega na wracaniu przez niego co 24-48 godzin do odsłoniętych kretowisk. Kret wykonuje tą czynność regularnie po to, by zakopać wydrążoną wcześniej dziurę. Działanie to ma na celu zablokowanie powietrza, docierającego do jego korytarzy. Kretołap posiada czujnik, który wsadza się w dziurę kretowiska. Kret wypychając ziemię na zewnątrz narusza czujnik. W konsekwencji uruchomiony zostaje ładunek pirotechniczny, który likwiduje kreta.

Sposoby na krety - kretołap

Odstraszacze elektroakustyczne

Odstraszacze mają za zadanie emitować niesłyszalne dla człowieka dźwięki, które są nieprzyjemne dla kreta. Dostępne są odstraszacze o stałej lub zmiennej częstotliwości dźwięku. Jeśli częstotliwość jest stała, istnieje ryzyko, że gryzoń przyzwyczai się do dźwięku. Z tego powodu skuteczniejsze są odstraszacze o zmiennej częstotliwości. Ten sprzęt umieszcza się w krecich tunelach lub kopcach.

Klekoczące wiatraki

Wkopane w ziemię wiatraczki to druty mocno napięte na wbitych w grunt palikach. Wydają one nieprzyjemne dla kreta dźwięki oraz wibrując pod wpływem wiatru, przenoszą do gleby drgania. Elementy te należy przenosić w różne miejsca, tak by kret nie przyzwyczaił się do omijania ich stałych skupisk.

Rośliny i zioła odstraszające krety

Sposobem na pozbycie się kretów jest zasadzenie między innymi roślinami, roślin odstraszających krety wydzielanymi substancjami i zapachem. Zalicza się do nich aksamitkę, bazylię, czosnek, komosę, żywotnik oraz czarny bez.

Trujące przynęty na krety

Trujące przynęty na krety dostępne są między innymi w postaci granulatu i proszku. Ich działanie jest bardzo proste. Wystarczy wsypać je do korytarzy kreta, by zwabiły one tego gryzonia. Przynęty są dla kretów bardzo smaczne, dlatego też gryzonie te chętnie je jedzą. Po spożyciu trutki, kret zdycha. Alternatywą dla trutek są także świece dymne, które odpala się w tunelach. Świece zawierają odstraszający zapach lub trujący gaz.

Pułapki do łapania kretów

Jednym z sposobów na zlikwidowanie kretów jest także zamontowanie pułapki, która będzie miała za zadanie złapać gryzonia. Pułapki te mają wydłużony kształt, wejścia po obud stronach i zapadki, które uniemożliwiają kretowi wyjście, gdy zostanie on już złapany. Pułapkę należy umieścić w korytarzu i codziennie sprawdzać jej zawartość, ponieważ kret bez pożywienia zdechnie po około 10 godzinach. Schwytanego gryzonia warto wypuścić daleko od działki.

Tagi:
Skomentuj