Jak urządzić taras?

Kto nie chciałby w ciepły letni wieczór usiąść w wygodnym krześle na tarasie i rozkoszować się przyjemnym zakończeniem dnia? Taras to dobre miejsce zarówno do samotnego relaksu, jak i spędzania czasu w towarzystwie znajomych. Żeby miejsce przy domu było funkcjonalne, a jednocześnie równie przytulne jak mieszkanie, warto pomyśleć o pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz.

Od czego zacząć projektowanie tarasu?

O tarasie najlepiej zacząć myśleć jeszcze przed budową. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jego wielkość i kształt będą pasowały do tego, w jaki sposób chcesz go urządzić. Jednak jeśli masz już taras, który czeka, by go wykorzystać – nic straconego! Odpowiednie zaprojektowanie tarasu sprawi, że stanie się on przyjemnym miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Niezależnie od tego, czy planujesz urządzić taras samodzielnie, czy chcesz skorzystać z pomocy zawodowego projektanta, na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję ma spełniać ganek – czy ma być miejscem do zabawy z dziećmi, letnią jadalnią czy przestrzenią do grillowania w większym gronie? Od tego zależy dobór i ustawienie mebli. Oczywiście oczekiwania muszą być dostosowane do powierzchni, którą dysponujesz.

Jakie meble wybrać na taras?

Najważniejszą kwestią podczas aranżacji jest wybór mebli, które są wytrzymałe i posłużą przez długie lata. Dlatego na tarasie nie należy stawiać zwykłych krzeseł czy stołu, ponieważ opady i zmiany temperatur sprawią, że przedmioty do jednym sezonie będą nadawały się wyłącznie do wyrzucenia. Projektanci najczęściej decydują się na meble aluminiowe i tworzone z syntetycznej plecionki, ponieważ niestraszna im żadna pogoda. Meble plastikowe mogą tracić kolor pod wpływem wody i słońca. Jeśli zdecydujesz się na meble drewniane, pamiętaj o odpowiedniej impregnacji, która zabezpieczy je przed pękaniem i wilgocią. Dobrze również, jeśli styl wyposażenia tarasu będzie współgrać ze stylistyką zastosowaną wewnątrz domu. Dzięki temu taras będzie stanowił naturalne przedłużenie mieszkania.

Warto również zastanowić się nad zadaszeniem tarasu. To praktycznie rozwiązanie, które pozwoli korzystać z przestrzeni nawet podczas deszczu, zapewni schronienie przed słońcem, a dodatkowo ochroni meble przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Architekci często proponują zamontowanie markizy, którą można rozwinąć lub zwinąć, w zależności od pogody.

Rośliny na taras – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich roślin na taras zależy od kierunku, w którym jest skierowany. Strona południowa jest najbardziej nasłoneczniona, a co za tym idzie – szybko się nagrzewa i równie szybko osusza. W tym wypadku należy postawić na kwiaty, które są odporne na wysokie temperatury. Będą to na przykład werbeny, pelargonie czy turzycowate trawy ozdobne. Strona północna charakteryzuje się niższą temperaturą, mniejszym dopływem słońca i bardziej wilgotnym powietrzem. Tutaj dobrze sprawdzą się m.in. bluszcz, fuksje i paprocie, ponieważ te gatunki nie potrzebują dużej ilości światła.

Aby przestrzeń była zarówno stylowa, jak i praktyczna aranżowanie tarasu wymaga odpowiedniej wiedzy dlatego najlepiej zwrócić się o radę do doświadczonego projektanta wnętrz.

Skomentuj