Jak urządzić mały balkon?

Aranżacje małego balkonu

Mały, ciasny, ale własny – właśnie takie są przeważnie balkony w bloku. Jednak ich mały metraż nie stoi na przeszkodzie do jego przytulnego i funkcjonalnego urządzenia. Wręcz przeciwnie – mała przestrzeń wręcz zachęca do urządzenia wygodnej strefy relaksu. Na starcie aranżacji balkonu musimy określić nasze możliwości i oczekiwania. Duże znaczenie ma też typ balkonu – jest on tradycyjny, wysunięty poza obrys budynku, czy może jest to zabudowany balkon typu loggia. Zarówno jeden, jak i drugi wymaga troszkę innych trików, które pozwolą w pełni cieszyć się nam z naszej małej, prywatnej przestrzeni wśród blokowisk.

Aranżacje małego balkonu

W aranżacji małego balkonu bardzo ważną rolę odgrywa kolorystyka, na jaką się zdecydujemy. Małe przestrzenie uwielbiają jasne, wesołe kolory. Owszem, nie jest zakazane użycie mocniejszych akcentów, ale ważne, aby nie przytłoczyły one przestrzeni balkonowej. Ta reguła jest bardzo ważna w balkonach typu loggia, do nich niestety dociera zdecydowanie mniej światła. Warto również zwrócić uwagę na kolor i materiał, który zastosujemy na podłodze balkonu. Jasne, duże modne kafle lub ponadczasowe delikatne drewniane wykończenie zdecydowanie dopełni i nada subtelnej atmosfery naszemu balkonowi. Ciekawym i dość popularnym rozwiązaniem jest również położenie sztucznej trawy.

Aranżacje małego balkonu

Urządzenie małego balkonu

W wyposażeniu małego balkonu podstawą są przede wszystkim wygodne meble. Nie powinniśmy decydować się na modele ciężkie i przytłaczające. Świetnie sprawdzą się za to lekkie, ażurowe krzesła i stoliki. W ofercie producentów bez problemu znajdziemy coś, co idealnie wpasuje się w naszą aranżację. Warto zastanowić się nad wielofunkcyjnymi meblami, na przykład zdecydować się na ławkę – skrzynię, w której będziemy mogli schować narzędzia lub koce, poduszki i narzuty. Jeśli nie chcemy zabierać dużo przestrzeni, świetnym rozwiązaniem okazuje się składany stolik montowany na barierkach. Niektórzy rezygnują z tradycyjnych krzeseł na rzecz wygodnego, składanego leżaka. W wyposażeniu balkonu nie może również zabraknąć wygodnych poduch czy kocy na chłodniejsze wieczory.

Co na mały balkon?

Bardzo ciekawym i godnym uwagi rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają same tworzyć, jest zbudowanie modnych mebli oraz dodatków DIY. Świetnym wyborem będą tutaj meble wykonane z palet. Oprócz tego, że będą idealnie wpasowane w metraż, mogą posiadać niezbędne schowki, to ich stworzenie przyniesie nam na pewno masę satysfakcji. Pozostając w wypoczynkowej, balkonowej aurze warte polecenia są również wszelkie bujane, wiszące krzesła lub składane hamaki, które pozwolą nam na odprężenie po długim ciężkim dniu. Jeśli nasz balkon wystawiony jest na spojrzenia sąsiadów, warto zamontować na barierkach osłonkę, np. matę bambusową, trzcinową lub wiklinową. Pozwoli to nam zachować sporą dozę intymności.

Jak udekorować mały balkon?

Istotną kwestią wyposażenia małego balkonu są jego dekoracje. Tutaj warto wspomnieć o roślinności balkonowej. Nie może jej zdecydowanie zabraknąć, ponieważ nada ona przytulności oraz wniesie powiew świeżości na nasz balkon. Aby nie zabierać przestrzeni na podłodze, zdecydujmy się na zamontowanie donic na barierkach, parapetach okien, lub zawieśmy je na hakach przy suficie, lub na wewnętrznej ścianie loggi. Wśród dekoracji warto znaleźć miejsce na małe latarenki, ozdobne lampki lub łańcuchy świetlne. Na zamontowanych półkach możemy ustawić ciekawe pamiątki lub wpasowujące się w klimat naszego balkonu stylowe ozdoby. Atmosfery mogą dopełnić również zawieszone na ścianie obrazki.

Urządzenie małego balkonu

Mały przytulny balkon

Nasz mały balkon wymaga również odpowiedniej oprawy świetlnej. Wspomniane wyżej ozdobne latarenki i łańcuchy świetlne niestety nie dadzą nam odpowiedniej ilości światła pozwalającej na przykład na czytanie książki wieczorową porą. Powinniśmy wybrać oświetlenie na balkon, które da nam możliwość komfortowego spędzania czasu, a jednocześnie zachowa przytulną atmosferę. Na małym balkonie świetnym rozwiązaniem będzie kinkiet zewnętrzny z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Dzięki zamontowaniu go nie stracimy miejsca na balkonie, a on sam przez swój design będzie również świetną dekoracją. W loggi mamy również możliwość zamontowania oświetlenia górnego, np. modnych taśm LED, małych plafonów lub halogenów.

Skomentuj