Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie?

Jak skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie?

Bardzo często dużym problemem w ogrodzie są mrówki. Przesuszają ziemię, budują w niej gniazda, a także odkrywają korzenie roślin, bylin i krzewów. Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie, aby nie niszczyły efektów naszej pracy?

Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie

Kolonie mrówek zakłada samica, której jedynym obowiązkiem jest składanie jaj. W gnieździe może być albo jedna albo tysiące królowych. Najczęściej jest ich od 10 do 30. W okresie godowym, samice i samce mrówek mają skrzydła. Najliczniejszą grupę stanowią niepłodnie samice, czyli robotnice. Budują i sprzątają mrowisko, a także bronią go przed intruzami. Ich zadaniem jest także zbieranie i dostarczanie pożywienia, a także opiekowanie się potomstwem. Mrówki mogą odżywiać się zarówno pokarmem zwierzęcym, jak i roślinnym. Niektóre są drapieżne. Chętnie jedzą rosę miodową. Mrówki porozumiewają się za pomocą dotyku, dźwięku i zapachu. W dzień kierują się przede wszystkim wzrokiem.

Jak mrówki szkodą w ogrodzie?

Mrówki w ogrodzie są dużymi szkodnikami. Mogą uszkodzić drewniane elementów budynków. Zazwyczaj budują w nich gniazda. Uszkadzają i zanieczyszczają żywność, a także przesuszają ziemię, drążą w niej korytarze oraz budują gniazda. Odkrywają także korzenie i drążą w nich otwory. Powodują także osłabienie wielu gatunków roślin, szczególnie tych zainfekowanych przez mszyce. Niszczą także pąki kwiatów w poszukiwaniu nektaru, a w trakcie suszy ogryzają młode pędy wierzchołkowe roślin.

Walka z mrówkami w ogrodzie

Głównym zadaniem ogrodnika jest znalezienie i zniszczenie gniazda mrówek. W tym celu należy zalać je wrzątkiem. Można także zastosować specjalne preparaty do walki z mrówkami. Jeśli są to gmachówki, trzeba też zniszczyć gniazda satelickie, bo inaczej kolonia zostanie szybko odbudowana – mrówki z gniazd satelickich wymieniają robotnice i potomstwo z gniazdem matecznym.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć gniazda, możemy wykładać przynęty z wolno działającym środkiem owadobójczym. Zbieraczki zaniosą taki pokarm do gniazda, a tym samym potrują swoich podopiecznych. Najskuteczniejsze są trutki: Faratox, Faratox B, Lafarex K zawierające metopren – preparat hormonalny, który hamuje rozwój larw i poczwarek. Warto również wiedzieć, że samice karmione taką trutką są mniej płodne lub w ogóle stają się bezpłodne. Dzięki temu, będziemy mogli zmniejszyć w skuteczny sposób nie tylko obecną, ale i przyszłą ilość mrówek.

Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie bez ich zabijania?

Są sposoby na humanitarne poradzenie sobie z mrówkami. Aby nie atakowały naszego ogrodu, możemy stworzyć trudną do pokonania barierę np. można zalepić otwory wokół rur wodociągowych i instalacji centralnego ogrzewania, uszczelnić spękania murów, opryskać ściany i sufit mlekiem wapiennym, opryskać powierzchnię wokół szczelin i otworów, którymi przedostają się do budynku oraz ościeżnice drzwi, okien, wentylatory, przewody i kanały, listwy podłogowe. Innym sposobem jest po prostu zachowanie czystości w naszym domu, poprzez nie pozostawianie na wierzchu odpadów organicznych, do których mrówki wręcz lgną.

A co jeśli pojawiają się jeszcze inne szkodniki w ogrodzie – jak z nimi walczyć? Przeczytaj nasz artykuł!

Tagi:
Skomentuj