Jak się pozbyć mszyc z ogrodu?

Jak się pozbyć mszyc z ogrodu?

Ładny ogród to nie tylko ozdoba domu to również miejsce, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.
Rośliny mają jednak to do siebie, że bardzo często padają ofiarą różnego rodzaju szkodników. Jednymi z nich są mszyce, o których piszemy poniżej.

Czym są mszyce?

Mszyce to małe owady, które wysysają soki z roślin. Te zaczynają słabnąć, a bez szybkiej reakcji człowieka całkowicie obumierają. Każdy, kto ma ogród, z reguły choć raz spotkał się z problemem mszyc. Gorzej, jeśli dopiero zaczynasz korzystać z uroków własnego kawałka ziemi. Bądź czujny. Pojawienie się mszyc to kwestia czasu.

Dlaczego zwalczanie mszyc jest takie ważne?

Zwalczanie mszyc ma ogromne znaczenie w każdym ogrodzie. W pierwszej kolejności atakują one rośliny, na których siedzą, a następnie przenoszą się na kolejne. W ten sposób są w stanie zniszczyć niemalże wszystkie rośliny ozdobne i uprawne. Istnieje kilka gatunków mszyc:
– mszyca bzowa
– mszyca porzeczkowa
– mszyca różano trawowa
– mszyca głogowo marchwiana

Jakie środki należy stosować do zwalczania mszyc?

Na szczęście jako właściciel ogrodu nie jesteśmy skazani na porażkę w walce z mszycami. Ponieważ szkodniki te znane są od lat, opracowano szereg sposobów i preparatów, które mają za zadanie je usunąć. Możemy podzielić je na dwie kategorie.

1. Domowe sposoby, do których możemy zaliczyć: wywary roślinne z czosnku, pokrzywy czy rumianku. Inny sposób to wywar z szarego mydła lub soda oczyszczona rozcieńczona wodą. Takie ekologiczne preparaty nie są może tak skuteczne, jak chemiczne, ale pozostają neutralne dla pszczół, które w ogrodzie mają do wykonania ogromną pracę. Dla tych ostatnich warto posiać w ogrodzie jak najwięcej kwiatów miododajnych, które zwabią pszczoły.

2. Chemiczne preparaty są dużo skuteczniejsze, ale też mają o wiele bardziej destrukcyjne działanie na inne owady żyjące w ogrodzie. Bardzo popularny środek na mszyce to m.in. Insekt Control działa w ten sposób, iż wnika on do wnętrza rośliny i w ten sposób zabija szkodniki, które żywią się jego sokiem.

Oprócz preparatów możemy również liczyć na pomoc innych owadów, dla których mszyce są atrakcyjnym pokarmem. Tzw. owady pożyteczne to biedronki i larwy bzygowate.

Opryskiwacze i środki na mszyce – jak je stosować?

Do walki z mszycami warto się przygotować. Opryskiwacze ogrodowe to sprzęt absolutnie niezbędny, który usprawni opryski i zwiększy ich skuteczność. Mając wybrany środek i preparat należy przestrzegać kilku zasad:
– nie czekaj, aż mszyce opanują ogród,
– oprysk wykonuj dokładnie, tak aby pokryć preparatem całą roślinę. Znaj upodobania mszyc, które szczególnie lubią spód liści.
– nie rób oprysków upalnie dni, gdyż grozi to oparzeniem roślin,
– unikaj też oprysków tuż przed deszczem, który mógłbym zmyć nałożony preparat,

Podsumowanie

Zwalczanie mszycy to proces. Im szybciej go zaczniemy, tym większe mamy szanse zwalczyć mszyce. Nasza rola polega w dużej mierze na ograniczaniu mszyc w ogrodzie do minimum i podjęcie natychmiastowych działań, gdy je dostrzeżemy. W nagrodę będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem, w którym gościć będą głównie pożyteczne owady.

Skomentuj