Jak sadzić wrzosy w doniczce – porady

Jak sadzimy wrzosy w doniczkach

W naszym poprzednim artykule doradzaliśmy jak dbać o lawendę. Teraz skupimy się na kolejnej pięknej roślinie. Zastanawiasz się jak sadzić wrzosy w doniczce? Istnieje kilkaset odmian tej rośliny – różnią się od siebie kolorami, wysokością oraz wymaganiami. Większość z nich rośnie jednak w podobnych warunkach. W poniższym artykule dowiecie się jak sadzić wrzosy, aby te były piękną ozdobą Twojego domu. Zapraszamy do lektury!

Jesień – czas wrzosów

Wrzosy idealnie sprawdzają się przy ożywieniu jesiennych ogrodów, ale też świetnie wpasowują się we wnętrza domów. Rośliny te możemy bez problemu nabyć w doniczkach w centrach ogrodniczych już od połowy sierpnia. Są one niezwykle popularne, dlatego w Polsce dostępna jest bardzo szeroka oferta wrzosów. Większość z nich rozkwita na przełomie sierpnia i września.

Jak sadzić wrzosy w doniczce – co robić po zakupie?

Nabyliście już wrzosy w doniczce? Pamiętajcie, że wszystkie rośliny zakupione w takim stanie należy bezzwłocznie przesadzić! Najczęściej kupione rośliny umieszczone są w zbyt małych doniczkach z podłożem o niskiej jakości. Pamiętajmy, że wrzosy nie mogą być posadzone ani zbyt głęboko, ani zbyt płytko – może to spowodować gnicie lub schnięcie rośliny. Wrzosy najlepiej prezentują się w dużych doniczkach lub drewnianych skrzynkach (wyłożonych folią). Te rośliny posiadają płytki system korzeniowy, dlatego donice nie muszą być zbyt głębokie – postawmy więc na szerokość i posadźmy w jednej długiej doniczce kilka wrzosów. Pamiętajmy, aby na dnie każdej z doniczek wysypać warstwę drenażu, aby zapobiec gniciu.

jak dbać o wrzosy

Jaka ziemia do wrzosów?

Należy podkreślić, że wrzosy które rosną w uniwersalnej glebie, dosyć szybko marnieją. Najkorzystniejszym rodzajem podłoża dla wrzosów jest kwaśna ziemia o pH 3,5-5,0. W centrach ogrodowych bez problemu nabyć można specjalną ziemię do roślin wrzosowatych. Jeżeli chcemy zabezpieczyć wrzosy przed nadmiernym schnięciem, możemy wysypać na wierzch sosnową korę.

Jak często podlewać wrzosy?

Bardzo częstym problemem z wrzosami jest opadanie pąków i listków. Aby temu zapobiec musimy regularnie podlewać wrzosy. Pamiętajmy jednak, że rośliny te nie znoszą zbytniej wilgoci – jeżeli przelejemy roślinę, może ona bardzo szybko zgnić. Ziemia, w której znajdują się wrzosy powinna być stale lekko wilgotna, jednak nigdy mokra. Wrzosy możemy podlewać wodą z kranu, jednak taką, która odstała kilka godzin. W ten sposób nadmiar wapnia osiądzie na dnie konewki (wrzosy źle znoszą duże ilości wapnia). Dodatkowo pamiętajmy, że nie należy moczyć liści – w innym przypadku narażamy roślinę na groźne choroby grzybowe.

Jak sadzić wrzosy w doniczce

Gdzie najlepiej postawić donice z wrzosami?

Idealnym miejscem dla wrzosów jest stanowisko słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem. Niestety w domach wrzosy nie będą rosnąć zbyt dobrze – jeżeli chcemy podziwiać je siedząc w kuchni lub salonie, warto postawić je na parapetach od zewnętrznej strony. Jeżeli koniecznie chcemy trzymać wrzosy w domu, pamiętajmy, aby unikać miejsc zacienionych i położonych blisko grzejników.

Przycinanie wrzosów

Jeżeli chcemy, aby nasze wrzosy przetrwały zimę, najlepiej przycinać je na wiosnę. W ten sposób zwiększymy szanse na przezimowanie oraz sprawimy, że wrzosy będą obficie kwitnąć na następny raz. Krzewy staną się znacznie gęstsze i piękniejsze. 

Podsumowanie: jak dbać o wrzosy?

Jeżeli chcemy cieszyć się wrzosami przez długi czas, musimy kierować się kilkoma zasadami.

  • Umieszczamy rośliny w doniczkach z otworami odpływowymi, z warstwą drenażu i kwaśną glebą.
  • Regularnie podlewamy i utrzymujemy lekko wilgotną ziemię. Przelanie jest niezwykle groźne.
  • Doniczki z wrzosami najlepiej postawić na osłoniętych od wiatru parapetach od strony południowo-zachodniej. Rezygnujemy z miejsc blisko grzejników i stanowisk silnie nasłonecznionych oraz zacienionych.
  • Wrzosy przycinamy na wiosnę.

wrzosy porady

Tagi:
Skomentuj