Jak sadzić świerk na żywopłot?

Jak gęsto sadzić świerk na żywopłot? Radzimy jak gęsto sadzić świerk!
Jak sadzić świerk, jeśli chcemy stworzyć z niego żywopłot? Na samym początku warto zapoznać się przede wszystkim z cechami charakterystycznymi tej rośliny oraz jej „upodobaniami”. Świerk jest podatny na formowanie, dlatego żywopłoty powstające na jego bazie są bujne i mają atrakcyjne kształty. Niemniej jednak gwarantem sukcesu pod tym względem jest przede wszystkim to, aby został odpowiednio posadzony. Należy zachować zalecane odstępy i wykonać pracę starannie, stosując się do opisanych poniżej wskazówek.

Jak sadzić świerk na żywopłot – wybór odpowiedniego gatunku

Świerki są dość odporne na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, w tym również na zanieczyszczenie powietrza. Dobrze radzą sobie w zmiennych warunkach. Jeśli chcemy sadzić świerk na żywopłot, to warto skupić się jednak przede wszystkim na odmianach świerku serbskiego, pospolitego oraz kłującego.

Świerk serbski

Świerki serbskie są smukłe i bardzo gęste. Żywopłot z nich stworzony jest wysoki i stanowi skuteczny rodzaj „zasłony, chociażby przed sąsiadami lub widokiem z ulicy. Ma bardzo szybkie tempo wzrostu, ponieważ nawet do 100 cm rocznie (przeciętnie około 35-50). Świetnie chroni przed wiatrem oraz śniegiem. Jest świerkiem mało wymagającym jeśli chodzi o glebę, co w wielu przypadkach może okazać się sporym plusem.

Świerk kłujący

Świerk kłujący jak sama jego nazwa wskazuje, posiada kłujące i sztywne igły. Mają one niebieskawo-zieloną barwę, która pięknie mieni się w słońcu. Mogą osiągnąć wysokość 20 metrów i są często polecane jako drzewa do żywopłotów formowanych. Raz  w roku wymaga cięcia, które najlepiej wykonać w sierpniu. Odmiana ta nie lubi miejsc zacienionych, jednak oprócz tego dobrze radzi sobie w każdych innych warunkach.

Świerk pospolity

„Jak sadzić świerk na żywopłot – to tylko pospolity”. Wiele osób uważa, że ten rodzaj świerku najlepiej nadaje się na tego typu nasadzenia. Na przestrzeni lat powstało wiele odmian tego konkretnego rodzaju, a wśród nich między innymi: Aurea, Barryi, Frohburg i wiele innych. Teb rodzaj świerku świetnie sprawdza się w przypadku żywopłotów, ponieważ rośnie gęsto, choć jest nieco trudny w formowaniu. Jego minusem jest jednak to, że ma on spore wymagania pod względem uprawy. Gleba do nasadzeń powinna być żyzna, wilgotna, a powietrze w okolicy czyste. Taki świerk nie nadaje się zatem do ogrodów miejskich.

Jeśli żywopłot ze świerku nie odpowiada Ci, zobacz koniecznie nasz artykuł o żywopłocie z tui.

Jak sadzić świerk na żywopłot? Zobacz jak gęsto sadzić świerk!

Jak gęsto sadzić świerki na żywopłot?

Nim przystąpimy do właściwej pracy, warto zapoznać się z tą kwestią. Jak gęsto sadzić świerki na żywopłot, aby był on bujny i dobrze się prezentował? Na samym początku trzeba przygotować podłoże. Świerki powinno się sadzić pod koniec sierpnia lub też wiosną – przełom kwietnia oraz maja. Jeśli jednak świerk rośnie w pojemniku, sadzenie jest możliwe cały rok prócz zimy. Docelowe miejsce sadzenia należy przekopać i wykopać odpowiednie doły. Muszą one zmieścić bryłę korzeniową.

Żadnych roślin iglastych nie można sadzić zbyt gęsto. Sadzonki świerka nie powinny się ze sobą stykać, dlatego zostawia się im 30-50 cm, przestrzeni. Żywopłot powinien zostać posadzony w jednym rzędzie. Miejsca dookoła nasadzeń dobrze się udeptuje, a następnie podlewa dość dużą ilością wody.

Jak sadzić świerk – pielęgnacja żywopłotu

Znając już odpowiedzi na pytania jak sadzić świerk oraz jak gęsto sadzić świerki na żywopłot, można przejść do kwestii jego pielęgnacji. Należy dbać o to aby podłoże pod drzewem zawsze było wilgotne i nawożone odpowiednimi substancjami. Ziemię warto ściółkować, dzięki czemu nie będzie pojawiać się zbyt duża ilość chwastów, a wilgoć będzie utrzymywać się dłużej. Do ściółkowania można wykorzystać korę sosnową.

Jak sadzić świerk na żywopłot – regularne cięcie

Świerk powinien być regularnie przycinany, dzięki czemu stanie się gęstszy. Ścinać powinno się również wierzchołki, aby nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu w górę.  Przez pierwsze lata można posługiwać się sekatorem. Cięcia najlepiej wykonywać wiosną i skracać zeszłoroczne przyrosty przy samej podstawie. W kolejnych latach można już natomiast korzystać z profesjonalnych noży do żywopłotu. Po zakończeniu przyrostu drzewa, należy obciąż świeże pędy. Na ich miejsce w niedługim czasie przybędzie wiele nowych i silnych pąków.
Podsumowując – jak sadzić świerk? Wybierając odpowiednią odmianę, przekopując ziemię i przygotowując ją na przyjęcie rośliny. Jak gęsto sadzić świerk na żywopłot? Najlepiej co około 50 cm. Przez lata drzewo będzie miało możliwość się zagęścić, czego należy pilnować wykonując regularne cięcia.
Tagi:
Skomentuj