Jak sadzić świerk na żywopłot – wybór odpowiedniego gatunku
Świerki są dość odporne na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, w tym również na zanieczyszczenie powietrza. Dobrze radzą sobie w zmiennych warunkach. Jeśli chcemy sadzić świerk na żywopłot, to warto skupić się jednak przede wszystkim na odmianach świerku serbskiego, pospolitego oraz kłującego.
Świerk serbski
Świerki serbskie są smukłe i bardzo gęste. Żywopłot z nich stworzony jest wysoki i stanowi skuteczny rodzaj „zasłony, chociażby przed sąsiadami lub widokiem z ulicy. Ma bardzo szybkie tempo wzrostu, ponieważ nawet do 100 cm rocznie (przeciętnie około 35-50). Świetnie chroni przed wiatrem oraz śniegiem. Jest świerkiem mało wymagającym jeśli chodzi o glebę, co w wielu przypadkach może okazać się sporym plusem.
Świerk kłujący
Świerk kłujący jak sama jego nazwa wskazuje, posiada kłujące i sztywne igły. Mają one niebieskawo-zieloną barwę, która pięknie mieni się w słońcu. Mogą osiągnąć wysokość 20 metrów i są często polecane jako drzewa do żywopłotów formowanych. Raz w roku wymaga cięcia, które najlepiej wykonać w sierpniu. Odmiana ta nie lubi miejsc zacienionych, jednak oprócz tego dobrze radzi sobie w każdych innych warunkach.
Świerk pospolity
„Jak sadzić świerk na żywopłot – to tylko pospolity”. Wiele osób uważa, że ten rodzaj świerku najlepiej nadaje się na tego typu nasadzenia. Na przestrzeni lat powstało wiele odmian tego konkretnego rodzaju, a wśród nich między innymi: Aurea, Barryi, Frohburg i wiele innych. Teb rodzaj świerku świetnie sprawdza się w przypadku żywopłotów, ponieważ rośnie gęsto, choć jest nieco trudny w formowaniu. Jego minusem jest jednak to, że ma on spore wymagania pod względem uprawy. Gleba do nasadzeń powinna być żyzna, wilgotna, a powietrze w okolicy czyste. Taki świerk nie nadaje się zatem do ogrodów miejskich.
Jeśli żywopłot ze świerku nie odpowiada Ci, zobacz koniecznie nasz artykuł o żywopłocie z tui.
Jak gęsto sadzić świerki na żywopłot?
Nim przystąpimy do właściwej pracy, warto zapoznać się z tą kwestią. Jak gęsto sadzić świerki na żywopłot, aby był on bujny i dobrze się prezentował? Na samym początku trzeba przygotować podłoże. Świerki powinno się sadzić pod koniec sierpnia lub też wiosną – przełom kwietnia oraz maja. Jeśli jednak świerk rośnie w pojemniku, sadzenie jest możliwe cały rok prócz zimy. Docelowe miejsce sadzenia należy przekopać i wykopać odpowiednie doły. Muszą one zmieścić bryłę korzeniową.
Żadnych roślin iglastych nie można sadzić zbyt gęsto. Sadzonki świerka nie powinny się ze sobą stykać, dlatego zostawia się im 30-50 cm, przestrzeni. Żywopłot powinien zostać posadzony w jednym rzędzie. Miejsca dookoła nasadzeń dobrze się udeptuje, a następnie podlewa dość dużą ilością wody.
Jak sadzić świerk – pielęgnacja żywopłotu
Znając już odpowiedzi na pytania jak sadzić świerk oraz jak gęsto sadzić świerki na żywopłot, można przejść do kwestii jego pielęgnacji. Należy dbać o to aby podłoże pod drzewem zawsze było wilgotne i nawożone odpowiednimi substancjami. Ziemię warto ściółkować, dzięki czemu nie będzie pojawiać się zbyt duża ilość chwastów, a wilgoć będzie utrzymywać się dłużej. Do ściółkowania można wykorzystać korę sosnową.
Skomentuj