Pomidory prosto z gałązki, jeszcze ciepłe od promieni słonecznych – wielu z nas uwielbia ten smak. Wiedza na temat tego, jak sadzić pomidory, może przybliżyć nas do spełnienia ogrodniczego marzenia i zasadzenia własnej grządki z pomidorami. Najważniejsze informacje o tym, jak przebiega ich sadzenie, znajdziesz w tym poradniku!
Jak sadzić pomidory w doniczce z nasion – rozsady
Jednym z najlepszych sposobów na sadzenie pomidorów, ale i wielu innych roślin, jest stworzenie rozsad. Przykładowo, sadzenie ogórków też przebiega pomyślnie, gdy robimy to właśnie przez rozsady warzyw. W przypadku pomidorów wysiew nasion należy przeprowadzić w drugiej połowie marca i pierwszej połowie kwietnia. Najlepiej nadają się do tego plastikowe lub torfowe doniczki – tych drugich nie trzeba usuwać przed samym sadzeniem. Użyjmy ziemi dedykowanej rozsadom.
Zobacz: Jak sadzić ogórki?
Optymalną głębokością, na której należy umieścić nasiona, jest około 1 centymetr. Gdy wysiejemy już pomidory, zwilżamy delikatnie ziemię. Temperaturą niezbędną do prawidłowego wzrostu pomidorów jest przedział między 22 a 25 stopni Celsjusza. Rozsady umieszczamy w ciepłym miejscu, przykrywamy folią i codziennie podnosimy ją na chwilę, by sadzonki miały dostęp do świeżego powietrza.
Pomidory – jak sadzić z rozsady?
Po wykiełkowaniu pomidorów należy obniżyć temperaturę powietrza do około 15-20 stopni Celsjusza, a następnie, po pojawieniu się liści, zabieramy się za pikowanie siewek. Przesadzamy rośliny do większych doniczek – wybieramy do tego jedynie silne siewki, z mocnymi łodygami i zdrowymi korzeniami. Pamiętajmy o dobrym podlewaniu!
Niedługo przed sadzeniem pomidorów do gruntu hartujemy rozsady. Oznacza to, że powinniśmy ograniczyć podlewanie i obniżyć temperaturę do mniej więcej 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu pomidory szybciej przyzwyczają się do nowych warunków.
Jak sadzić pomidory do gruntu?
O czym należy pamiętać, gdy zabieramy się za sadzenie pomidorów z rozsad do gruntu?
- temperatura powinna wahać się między 13 a 18 stopni Celsjusza, z pewnością, że nie będą już występować przymrozki
- na sadzenie wybierzmy bezdeszczowy i pochmurny dzień
- rośliny powinny być wysokie na około 15-30 centymetrów
- muszą mieć wykształcone liście
- sadzimy je w rzędach w odległości około 50 centymetrów i metr od następnego rzędu
- grządka powinna być odpowiednio przygotowana: wcześniej wyznaczamy odległości między rzędami, robimy dołki i wbijamy tyczki
- głębokość sadzenia powinna być taka, by najniższe liście były zaraz nad ziemią
- po zasadzeniu ubijamy ziemię wokół rośliny, pozostawiając wgłębienie wokół łodygi
Jak sadzić pomidory w szklarni?
Inną opcją jest sadzenie pomidorów w szklarniach i tunelach. Terminy sadzenia wyglądają tutaj zupełnie inaczej! Szklarnia w ogrodzie może być dla nas ogromy ułatwieniem w uprawie oraz sposobem na to, by zawsze mieć dojrzałe warzywa pod ręką.
Wiosenna uprawa w szklarni: nasiona pomidorów siejemy już w połowie grudnia, sadzimy je na przełomie stycznia i lutego.
Wiosenna uprawa w tunelu: wysiew na przełomie lutego i marca, sadzenie w drugiej połowie marca.
Jesienna uprawa w szklarni: nasiona pomidorów siejemy w połowie czerwca, nadają się do sadzenia od drugiej połowy lipca.
Jesienna uprawa w tunelu: wysiew nasion w drugiej połowie czerwca, a sadzenie w drugiej połowie lipca.
Sprawdź jakie warzywa uprawiać na balkonie: https://poradnik-ogrodniczy.pl/warzywa-na-balkonie-uprawiaj-swoje-warzywa-w-bloku/
Jak sadzić pomidory, aby dobrze się rozwijały?
Według tych kilku zasad wybierzesz dla pomidorów idealne stanowisko. W ten sposób zagwarantujesz im warunki, dzięki którym będą się dobrze rozwijały.
- Stanowisko pomidorów musi być słoneczne, osłonięte przed wiatrem.
- Przed sadzeniem przekopmy ziemię i przeprowadzamy usuwanie chwastów.
- Najlepszą ziemią dla pomidorów ma odczyn pH między 5,5 a 6,6 – żyzna, próchnicza, o średniej wilgotności i dobrej przepuszczalności. Aby wzbogacić glebę, można skorzystać z obornika, kompostu lub wieloskładnikowego nawozu.
- Nie wybierajmy miejsca, w którym poprzednio rosły papryka czy inne warzywa psiankowate. Rośliny o tych samych wymaganiach mogą doprowadzić do wyjałowienia gleby.
- Unikajmy sadzenia pomidorów z miejscu po ziemniakach lub w jego pobliżu. Może to grozić zaatakowaniem pomidorów przez szkodniki lub grzyby.
- Dobrym sąsiedztwem dla pomidorów są buraki i kapusta.
- Gdy rośliny zawiązują owoce, należy wzbogacić je nawozem (nada się na przykład nawóz z pokrzyw).
Zobacz: Jak zrobić nawóz z pokrzywy?
Jak sadzić pomidory – podsumowanie
Po zadbaniu o właściwe warunki, żyzną glebę i dobre nasłonecznienie, będziemy mogli śmiało sadzić u siebie pomidory. Warto zadbać o to, by nasz ogród warzywny nie opierał się jedynie na tych roślinach – grządki w ogrodzie mogą być pełne smakowitości. Uprawa warzyw wcale nie jest trudna, więc czemu by nie skusić się także na inne rodzaje? A może zdecydujemy się na ogród wiejski, razem z łąką i krzewami owocowymi?
Skomentuj