Jak sadzić ogórki?

Jak sadzić ogórki - ogórek jak sadzić

Świeże warzywa prosto z grządki to jeden z powodów, dla których warto stworzyć własny ogródek warzywny. Trudno wyobrazić sobie jednak warzywnik, w którym nie rosną ogórki. O tym, jak sadzić ogórki, jakie mają wymagania i czym wyróżnia się ich uprawa, piszemy w naszym nowym artykule!

Odmiany ogórków

Wyróżniamy dwa rodzaje ogórków, które możemy uprawiać w naszych ogrodach.

Odmiany sałatkowe/szklarniowe: Dukat, Delicius, Tessa, Skierniewicki, Rawa, Aramis.

Odmiany konserwowe/gruntowe: Parys, Szeryf, Śremski, Hela, Cezar, Kmicic.

Jak sadzić ogórki – wymagania

Ogórek ma specjalne potrzeby, między innymi dotyczące utrzymania odpowiedniej temperatury. Aby móc się prawidłowo rozwinąć na początku, potrzebuje minimum 16 stopni Celsjusza, zaś do stałego wzrostu potrzebuje temperatury między 20 a 25 stopni Celsjusza. Jeśli będzie zimniej, ogórki przestaną rosnąć. Gleba dla ogórków powinna być przepuszczalna i próchnicza. Najlepiej, jeśli wiosną szybko będzie się rozgrzewać. Wiosna w ogrodzie nie jest jeszcze aż tak ciepła, a temperatury mogą się jeszcze mocno zmieniać, dlatego należy trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, czy warunki będą odpowiednie dla młodych ogórków.

Jak sadzić ogórki w tunelu foliowym

Ogórki – jak sadzić z rozsady

Jak zrobić rozsadę ogórka? Do jej produkcji najlepszy będzie okres od połowy marca do połowy kwietnia (kwiecień w ogrodzie jest dość pracowity, zaplanuj sobie wcześniej, co musisz zrobić w pierwszej kolejności). Nasiona umieszczamy w niewielkich doniczkach ceramicznych lub torfowych, pojedynczo lub po dwa nasionka, na głębokość 1 centymetra. Podłoże powinno mieć dużą przepuszczalność i wilgotność. Nada się do tego na przykład substrat torfowy. Optymalny odczyn pH gleby dla ogórków to 6,0-7,2 pH.

Podczas uprawy rozsad bardzo ważne jest utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury – za dnia powinna wynosić 20-25 stopni Celsjusza, a zimą nie może spaść poniżej 16 stopni. Jeśli posiadamy szklarnię, będzie ona świetnym miejscem dla rozsad ogórków. Zapewni odpowiednie warunki do rozwoju – ciepło i dużo światła. Jeśli jednak nie dysponujemy szklarnią, możemy ustawić rozsady na parapecie.

Ogórki można przesadzić do gruntu (z doniczką lub bryłą ziemi) najwcześniej w drugiej połowie maja, gdy będą miały przynajmniej 15 centymetrów wysokości i rozwiną już 2-3 liście właściwe.

Jak sadzić ogórki do gruntu

Gdzie sadzić ogórki – jak sadzić ogórki do gruntu

Ogórki, które nadają się do sadzenia do gruntu, to przedstawiciele silnych odmian. Zanim zabierzemy się za wysiew, należy przygotować do tego ziemię. Przede wszystkim wzbogaćmy ją nawozem organicznym, na przykład obornikiem lub kompostem. Robimy to na jesień przed wysiewem ogórków – wtedy też możemy dodatkowo wzbogacić glebę w makroelementy: potas i fosfor. Na wiosnę zaś zaleca się użycie nawozów z azotem, który pomaga roślinom się szybko i prawidłowo rozwijać.

Przeczytaj nasz artykuł: Jak zrobić nawóz z pokrzywy?

Kiedy sadzić ogórki do gruntu

Odpowiednią porą na wysiewanie ogórków do gruntu jest druga połowa maja i pierwsza połowa czerwca (możemy to robić nawet do lipca). Jest już wtedy na tyle ciepło że roślina powinna nie mieć problemów ze wzrostem. Przed wysianiem zwilżamy glebę, a nasiona, pojedynczo lub po dwie, trzy sztuki, umieszczamy w dziurkach głębokich na około 2 cm w odległości około 30 centymetrów od siebie.

Jak sadzić ogórki w tunelu foliowym lub szklarni

Szklarnia i tunel foliowy gwarantują ogórkom odpowiednie warunki. Możemy trzymać tam rozsadę, a potem wysadzić ogórki do gruntu. Jeśli dysponujemy ogrzewaną szklarnią, śmiało sadźmy warzywa już od początku kwietnia. W przypadku nieogrzewanej szklarni i tunelu foliowego – poczekajmy do końca kwietnia. Ogórki sadzimy głęboko i początkowo je przykrywamy, aby zamiast rosnąć w górę wykształciły korzenie boczne.

Przeczytaj też: Co uprawiać w szklarni? A także o uprawie ogórka na balkonie: https://poradnik-ogrodniczy.pl/warzywa-na-balkonie-uprawiaj-swoje-warzywa-w-bloku/

Ogórki jak sadzić - jak sadzić ogórki

Dobre sąsiedztwo a ogórek – jak sadzić?

Gdy planujemy grządki w ogrodzie, weźmy pod uwagę zasady dotyczące sąsiedztwa. Dzięki odpowiedniemu dobraniu roślin sąsiadujących z ogórkami, możemy pozytywnie wpłynąć na rozwój tego warzywa.

Dobrymi sąsiadami dla ogórka są:

  • bazylia
  • koper
  • sałata
  • słonecznik
  • kukurydza
  • groch
  • cebula
  • fasola

Złymi sąsiadami dla ogórka są:

  • pomidory
  • rzodkiewki
  • rozmaryn
  • ziemniaki.

Najlepszym przedplonem dla ogórka zaś będą rośliny strączkowe, seler oraz zboża.

Tagi:
Skomentuj